Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Диамантите евтини, но само тези за годежни пръстени

Ключови думи: диамант, годежен пръстен, цена, бижу

През юни 2022 г. една от най-големите компании в този бизнес - De Beers, продаваше за около 1400 долара за карат необработени диаманти. А през юли тази година цената падна до около 850 долара. Дори има опции за допълнително понижение. Но поевтиняването се отнася основно за камъни между 2 и 4 карата. От тях идват диамантите за годежни пръстени, които са с високо, но не безупречно качество. Причината е, че все повече клиенти избират по-евтините изкуствени заместители, предаде Bloomberg.

Освен това след пандемията хората са се насочили към пътувания и свиват разходи за луксозни стоки Въпреки това камъните, които се ползват в по-евтините 1- и 2-каратови годежни пръстени в САЩ, имат много по-рязък спад на цените, отколкото останалата част от пазара. Успоредно с това се покачват продажбите на изработените в лаборатории диаманти. Индустрията за синтетични камъни се е фокусирала върху годежните пръстени, където потребителите са ценово ориентирани.

И все пак не се очаква силно поевтиняване на самите пръстени с естествени диаманти, защото спадът на цените е при необработените камъни. Но мащабът и скоростта на този спад водят до разклащане на пазара. Сега въпросът е дали свиващото се търсене на естествени диаманти в тази категория е постоянна промяна и дали изкуствено създадените ще пробият и при по-скъпите диаманти, които са купувани предимно от азиатци.

От De Beers твърдят, че има известно проникване на синтетичните камъни, но не очакват това да доведе до структурна промяна. Но търговци коментират, че компанията обикновено запазва агресивните ценови съкращения като последна мярка, а мащабът сега е безпрецедентен. Лабораторно създаваните диаманти, които външно са идентични с естествените, се правят за няколко седмици в микровълнови камери. Поради това от доста време се приемат като заплаха за минната индустрия. А поддръжниците им твърдят, че могат да предложат по-евтина алтернатива без екологични или социални казуси, свързвани с добива на естествени диаманти.

През по-голямата част от последното десетилетие истинските диаманти все пак не бяха изместени от синтетични. Лабораторните влияят по-скоро на по-евтиния сегмент за подаръци, но имат ограничено предлагане в други случаи. Сега обаче това се променя, като отгледаните в лаборатория продукти започват да заемат много по-голяма част от американския пазар на сватбени бижута.

1
Коментара по темата
1.
Shell
06.09.2023 11:09:12
Има синтетични диаманти,затова са евтини
  Добави Коментар
Наградиха Боряна Миткова и Златка Райкова Присъстваха куп знаменити имена от шоубизнеса Потъна в скръб Майкъл Дъглас бе добър приятел с Вал Килмър
Получи голямо признание Невяна Владинова с успехи и като съдийка Тази новина сигурно ще зарадва Тръмп 155 000 работни места повече в САЩ
Много е щастлива Лорънс с второ дете Биячът на метеоролозите ги карал да си почистят кръвта Румяна и Георги Златанови благодарят на Бог, че са живи след нападението
Бе на косъм от смъртта Скалата можеше да загине Избухна скандал с него Ван Дам е на 64, може да влезе в затвора
Полицията го търси Мъж изчезна Дете престъпи закона Неприятен случай в България
Взе разтърсващо решение Отказва се от спорта на 21 години Спешни мерки заради обилни валежи взеха... Във Враца