Ето колко българи едва свързват двата края
Доходите на 78 на сто от домакинствата у нас не са се променили през последната година. Това сочат данни от проучване на Националния статистически институт за бюджетите към края на второто тримесечие на тази година. Домакинствата без промяна в доходите се увеличават с 3,4 на сто спрямо тези през първото тримесечие на тази година. В същото време намаляват домакинствата, които имат увеличение на приходите с 3,9 на сто, и те са вече само 16,2% от населението. Останалите 5,8 на сто пък обявяват, че се налага да преживяват с по-малко средства.
От данните на статистиката става ясно, че през второто тримесечие на 2023 г. 70,6% са хората, които изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи. Делът им продължава да е относително висок, но намалява с 6,2 процентни пункта спрямо предходното тримесечие. Известни затруднения имат 35,1% от анкетираните, за 23,7% покриването на ежедневните разходи е трудно, а за 11,8% – много трудно. Справящите се много трудно намаляват с 2,4 процентни пункта в сравнение с първото тримесечие на 2023 г., а хората, които покриват ежедневните разходи трудно, са с 3,1 процентни пункта по-малко. Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 21,7%, а 7,7% нямат никакви затруднения – с 4,2 процентни пункта повече в сравнение с първото тримесечие на 2023 г.
Около 1/4 от анкетираните ограничават потреблението си на енергия. Делът на отговорилите, че са ограничавали потреблението си на ток, e 23,5%, със 7,7 процентни пункта по-малко, отколкото година по-рано. 20,7% от живеещите в градовете са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата делът на хората с ограничения в потреблението на енергия е 31,4% – с 10,7 процентни пункта повече в сравнение с градовете.