Разработихме модел за Слънчев бряг, който набляга на превенция на престъпленията и имаме 30% спад на кражбите
Главен инспектор Коста Кирязяов е началник на Районното управление на полицията в Несебър. По-рано днес от „Слънчев бряг“ АД похвалиха него и целия му екип за добре свършената работа, с която общият брой на престъпленията в курорта този сезон е значително по-нисък в сравнение с миналата година. Разговаряме с него, за да даде той повече подробности за това какво е да се работи в най-натоварената през лятото община в България и как се постигат подобни резултати.
-Главен инспектор Кирязов, от „Слънчев бряг“ АД ви благодариха с писмо за добре свършената работа през настоящия сезон. От там отчитат, че има драстичен спад на престъпността през Лято 2023 на територията на РУ-Несебър.
-Да, действително и ние отчитаме спад. През летния период почти половината от престъпленията са кражби. Само по тази линия ако разглеждаме, имаме почти 30% спад на кражбите. Говорим основно за джебчийство. Регистрираните случаи, в по-голямата си част, са следствие на невнимание към личните вещи. Нямаме и регистрирани грабежи на територията на „Слънчев бряг“ АД. Такива има на територията на РУ-Несебър, но става въпрос за 1 или 2 случая, което е минимално за този период от годината.
-Какъв е профилът на крадеца? Местни хора ли са? От други градове?
-Става въпрос за хора от цяла България. Те идват тук с главната цел да крадат и наблягат, както казах, основно на оставени безнадзорно лични вещи. Няма как да се опише нещо общо между отделните крадци.
-Как се разкрива престъпление от този тип?
-Трудно. Защото обикновено хората, които са установили, че са обрани, не знаят кога точно е станало и дали всъщност е откраднат предмет, или е загубен. Процедурата иначе е сравнително лесна – проверяваме камери, стесняваме кръга на локацията.
-Моделът, по който работите изглежда е успешен. Какво всъщност представлява той?
-Обърнахме повече внимание на нощните заведения и местата, където има струпване на хората – на главната и на крайбрежната алея. Постоянно поддържаме там да има патрул – денонощно. Техните задачи са да следят за спазването на обществения ред, да извършват проверка на съмнителни лица – а то си личи кой е турист и кой не е. Проблемите стават основно там, където има струпвания и затова там сме наблегнали.
-Изминаха повече от 7 години от инцидента в дискотека 4you. Как се промени престъпната среда в Слънчев бряг и региона от тогава досега.
-Престъпленията сега нямат организиран характер. Сега имаме единични криминални елементи , които идват и действат самостоятелно. Ако не говорим за кражби, а за противообществени прояви, обръщаме толкова внимание на местата, където има струпване, защото пререкания се случват и между самите туристи. Тоест не е задължително да има криминален елемент, който да се сбие с туристи. Основно след употреба на алкохол имаме такива случаи. Работим с превантивен характер.
-Опитвате да организирате работата си така, че да не се създават условия да се извършват престъпления.
-Точно така. Например сутрин – около 4-5 ч., когато хората започват да се прибират от нощни заведения, имаме засилено присъствие на екипи. Ако се наложи, по преценка, се включват и автопатрули. Между компании стават спречквания, това е нормално.
-Вие ръководите Районното управление, на чиято територия има най-много престъпления в цялата Бургаска област. Първо какви територии обхваща РУ-Несебър?
-Като зона обхваща Равда, Несебър – стария и новия град, Слънчев бряг, Свети Влас, Елените и Обзор. Като населени места на запад – селата Тънково, Оризаре, Гюльовца и Кошарица.
-А как осъществявате превенцията в Слънчев бряг по отношение на наркотиците? В последните години видяхме как на пазара влизат дизайнерски дроги, сега и тези балони с райски газ.
-Търсим лицата, които се занимават с разпространение и работим целенасочено с тях. Всяко малко притежание на наркотици, което установяваме, използваме за установяването на пътя и произхода на веществото – как то се е озовало в задържания, кой му го е предоставил и т.н. Голяма част от хората пристигат на почивка, вече снабдили се с малко количество наркотици, например марихуана.
-Колко служители са командировани тази година да помагат на РУ-Несебър?
-Общо 68. Не всички от тях са на терен. Една част помагат с експертиза в Районното управление. Друга част са разпределени по места. Двама са в Обзор например.
-Смогват ли служителите с обема на работа? Какви са смените?
-Обемът на работа е много голям. Успяваме, но когато сигналите са много, е възможно да има забавяне. Но нямаме сигнал, който да не е посетен.
-Нуждаете ли се от нещо от страна на държавата? От местната власт?
-Ще направим профил на пострадалите и анализ на дейността след края на сезона. След това ще го коментираме с ОДМВР-Бургас и Министерството. В края на годината отново ще имаме анализ на данните и в зависимост от това, което определим като приоритети, ще работим по това направление.
-Готви ли се РУ-Несебър за предстоящите местни избори?
-Работим професионално по всички линии, по всички сигнали.