МС подготвя бургаския нефтозавод за работа с неруски петрол
В Министерския съвет ще бъде създадена експертна работна група, която ще координира всички необходими дейности от страна на държавата за осигуряване на поетапен преход на рафинерията в Бургас към преработката на неруски петрол. За целта ще се подготви конкретен времеви график. Това съобщиха току-що от правителствената пресслужба.
Днес Съветът по сигурността към Министерския съвет обсъди потенциалните рискове при евентуално предсрочно прекратяване на дерогацията за внос на руски петрол и петролни продукти за преработка в „Лукойл Нефтохим Бургас“.
Те са отразени в анализи и доклади на Министерството на икономиката и индустрията съвместно с министерствата на финансите и на транспорта и съобщенията, на Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“ и служба „Военно разузнаване“. Членовете на Съвета формулираха конкретни мерки за намаляване на рисковете, които ще бъдат предложени за обсъждане на Министерския съвет. Правителството ще ги разгледа на закрито заседание.
В средата на 2022 г. Европейската комисия разреши на България изключение от европейското петролно ембарго за Русия, което важи до края на 2024 г. Преди лятната ваканция на парламента народни представители от „ГЕРБ-СДС“, „Продължаваме Промяната - Демократична България“ и Движението за права и свободи внесоха предложение за неговото предсрочно прекратяване.
Флагман.бг припомня, че в края на декември 2022 г. председателят на УС на Лукойл Ильшат Шарафутдинов предупреди Обществения съвет към рафинерията, че огромните инвестиции, направени през последните пет години за добив на чисти горива, съобразени с екостандартите, не позволяват преминаването изцяло на друга суровина, освен руската. Руският петрол пристига на нашето пристанище "Росенец" с танкери през Черно море. Плавателни съдове с подобен огромен капацитет не могат да преминат през Босфора. За кратко руският петрол може д се смесва със суровина от Близкия Изток, но пълната замяна е нвъзможна, защото може да предизвика сериозни аварии на инсталациите. Дори и да се премине изцяло на неруски петрол, доставката като транспорт ще поскъпне многократно - не само заради разстоянието, но и защото ще се пренася с по-малки кораби.
През декември м.г. от ръководството на "Лукойл Нефтохим Бургас" оповестиха още, че се подготвя преминаването към преработка на неруски нефт от 2025 г., като основното предизвикателство са логистичните ограничения, а именно – преминаването на големи танкери през проливите Босфор и Дарданели, многократно увеличените срокове за доставка и рисковете от забавяне на доставките поради метеорологични или други причини.
В тази връзка идеята за възраждане на проекта „Бургас-Александруполис“ в подходящ вариант, който да бъде реализиран от държавата или от държавно-частно партньорство, е решение, което би допринесло за подобряване на логистиката чрез избягване на проблемните проливи. Необходимо е и изграждане на резервоарен парк с капацитет от поне 1 млн. тона за смесване на различни сортове нефт в микс с постоянно качество и осигуряване на необходимите „буферни“ запаси в случай на забавяне на доставките.
„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ е най-големият частен работодател в бургаския регион с около 1300 собствени работници и служители, и допълнително зает персонал на сервизни организации от около 10000 човека.
Ако се стигне до извеждането на експлоатационните мощности в извън работен режим, се очаква сериозна безработица.
Навремето караха нефт сорт ,,Отмъщението на Касандра"-венецуелски...
Верно че пясъка беше повече от нефта и на шлосерите ни се разкатаваше фамилията да правим помпи една след друга...
Ма ся сигур европедегейци работат,тъй че ще им е по-лесно
"Нищо, новите господари-кравари и техния вожд-памперса ще им намерят работа на тези 15 000 човека" - статистически, поне 13 000 от тях са гласували за ЕС и НАТО. Заслужават си да идат на улицата.
"Румъния спря нацяло руския нефт от декември" - така е. Затова пък някъде миналата година започнаха да изчезват публикациите откъде Румъния внася недостигащия и петрол.
Съвпадение вероятно, а?
"Какви външни интереси налагат това?!" - ц'рвул про'с'т, едно е да искаш заводът да е пригоден за различни видове нефт (макар, че е частен и трябва да му платиш за това), друго е доброволно да се отказваш от още един доставчик на нефт, който директно може да е драстично по-евтин от миналия през няколко прекупвача.
Но де безроден про'с'так да може да го вдене това...
. КОМИЦИ
Много по добре е да се работи с неруски петрол,така съдържанието на сяра в горивата ще бъде по ниско.
Преди години,когато държавата имаше танкерен флот,нефт се превозваше и от Азия и Африка,а на Росенец имаше опашка от чакащи разтоварване танкери.
Да се харесат управляващите на Галя от американското посолство , ще приемат да не се преработва руски нефт, а за потребителите ще направят цените високи.
Те си получават високи доходи и комисионни от определени кръгове, за хората не им пука.
Цената на горивата в Бургас винаги са едни от най-високите в страната!
Някой от тия кухи манерки влизал ли е в такова предприятие изобщо?
Ако се стигне до работа със 100 % неруски нефт, тия 30 стотинки увеличение до сега, ще ни се сторят като промоция!
A dali sa ot4ina i sega vnositelq
Изключително вътрешен интерес е да сме подготвени да не ни спрат кранчето от Русия.