Георги Енчев: Хип-хопът отдавна заслужаваше своя голям фестивал в България и той ще е в Бургас
Без значение дали сте деца на 90-те или на новото хилядолетие, със сигурност има поне един хип-хоп изпълнител, белязал детството ви. Вероятността да са повече е много голяма. Знаете им римите и албумите. Пускали сте си ги,
когато ви е било безкрайно весело или когато ви е трябвало да се надъхате за нещо, или когато сте търсили думи, в които да се разпознаете, когато ви е било трудно, пише epaygo.bg.
Сега всички любими изпълнители на българските хип-хоп фенове се събират под широката шапка на първото издание на мащабния ЕГАСИ ФЕСТА. На 25-ти и 26 август над 40 изпълнители от старата и новата българска хипхоп школа ще се качат на сцената фестивала на Морска гара в Бургас. Малко повече за събитието ни разказва Георги Енчев – един от организаторите и изпълнителите на ЕГАСИ ФЕСТА.
- Kак решихте да правите толкова мащабен фест – над 40 изпълнители за два дни?
- В България има два основни стила музика, които доминират в последните може би над 15 години. Хип-хопът е един от тях, но той винаги е доста неглижиран, а реално един от двата най-слушани жанра в България и заслужава артистите, които създават музика в него, да имат своя голям фестивал. Пък и към момента такъв голям форум не е имало, като изключим „Чудовищата на българския рап“ през 1995 г. в София, когато прохождаше тази култура в България и откогато са минали близо 30 години. Отдавна имам идея да направя такъв фестивал. Тя намери подкрепа в лицето на моите партньори от Фестивал.бг в Бургас и 2Е music, които се обединиха специално за организирането на ЕГАСИ ФЕСТА във Fest2You.
И решихме точно в Бургас да се състои – на Морска гара, на пристанището, първото издание на „ЕГАСИ ФЕСТА“ – специален фестивал за хип-хоп и ърбън култура, разделен на два тематични дни. В първия са старата школа, а във втория ден са всички нови артисти. Има тематична разлика, затова решихме да подредим лайн-ъпа по този начин. Новите артисти творят основно в трап и дрил, които са съвсем различни жанрове от това, което правят Румънеца и Енчев,
Гумени глави, Спенс, Слим, Лора (Караджова, б.а.), GoodSlav, Ndoe и т.н. Хип-хопът, въпреки че някои все още го наричат рап, макар отдавна да не се нарича така, има адски много подстилове и е култура, която включва в себе си най-различни форми на изкуство. Като почнеш с диджействането, графитите, танците и музиката, бийтбокса… Има много, много неща, които влизат в хип-хоп културата. Според мен беше крайно време да има такъв фестивал, който, дай боже, да се превърне в традиция, а защо не да има и софийско издание.
- Какво друго от културата ще има в тези два дни на фестивала?
- Ще се опитаме да направим най-големия клуб на открито. Фестивалните площи на пристанището ще се превърнат след концерта в 10 декара клуб на брега на морето. В случая не целим да покажем всички лица на хип-хоп културата, а по-скоро да поставим началото на една традиция и да започнем да представяме тази култура по нужния начин – достатъчно мащабно, за да бъде видяна от много хора, и да качим хип-хопа където му е мястото – в челните позиции на музиката в България. Наистина има адски много артисти в този стил, и то с доста голямо влияние. Хиляди деца растат с тази музика. Адски много възрастни също продължават да я слушат. И затова хип-хопът трябва да има своето подобаващо присъствие на културната карта.
- А очаквате ли различна публика в двата дни?
Има много голям интерес към старите групи. Което е първата изненада. Нормално е големият интерес да бъде към всички, които в момента творят и са на върха. И това е факт, разбира се, но също така е факт, че има огромна носталгия по музиката, която дълги години взривяваше клубовете. Така че противно на всякаква логика старите имена будят също огромен интерес, особено групирани в такъв мащаб на една сцена. За първи път събираме R&B Records и Sniper Revords на една сцена. Диджеите са също са сред големите звезди в жанра – Marti G, Dian Solo, DJ FED. Това са три от най-големите имена в този стил, които след края на концерта, до 3:00–4:00 ранна сутрин ще забавляват публиката. ЕГАСИ ФЕСТА е хибриден формат, не е просто концерт, който приключва и ти си тръгваш. Когато свърши концертът, започва шоуто на диджеите. Очаква се от 18:00 до към 3:00–4:00 в ранната сутрин да бъде мега яко забавление.
- Какво е най-трудното в организацията на този фестивал?
- Това е може би най-скъпият хип-хоп фестивал, правен досега, поради факта, че събира най-големите имена на една сцена, което са може би над 40 изпълнители. Всеки може да смята какво струва това. Да не говорим, че все пак има и много, много допълнителни разходи по един такъв мащабен проект. Така че организационно той не е никак проста работа. Честно казано, не си спомням дали Гумени глави и Спенс са пяли на една сцена. Това бяха два враждуващи лагера навремето. През дистанцията на времето ще бъде много яко да видим най-големите врагове на една сцена. Надявам се томахавката да е заровена отдавна. Във втория ден на сцената ще се качат всички големи имена от новите изпълнители: Fyre, Боро Първи, Dim4ou, Mom4eto, Явката DLG, който е жива легенда в последните години, Секта, когото всички определят като българския Еминем, Djaany, PG и Drink, Gocata, Theo, DJ Pokera – адски много млади, съвременни имена. Ще поканим и Пламен Любенов, който спечели „България, търси талант“ с хип-хоп танца си в инвалидна количка. Той според мен дава много голям смисъл на събитието, защото хип-хоп музиката прави това – дава живот, дава енергия, дава страст.
А медия, която си позволява да дава трибуна на такъв стил и език, може ли да възпитава някакви ценности?
ГОВНА АБСОЛЮТНИ