Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Аспиринът може да ви спаси от втори сърдечен удар

Ключови думи: аспирин, сърдечен удар, здраве

Едва 40 на сто от прекаралите сърдечен удар приемат аспирин, за да предотвратят втори инфаркт, установи изследване на учени под ръководството на екип от училището по медицина на университета на Вашингтон в Сейнт Луис, САЩ, съобщи електронното издание "МедикълЕкспрес".

Доказано е, че за хората, прекарали инфаркт или инсулт, всекидневният прием на аспирин помага за предотвратяване на втори удар. Независимо от ниската цена на лекарството и ползата от приема му, по-малко от половината пациенти с това състояние по света, вземат аспирин. Това са установили авторите на изследването от университета на Вашингтон и университета на Мичиган. Резултатите са публикувани в списанието на Американската медицинска асоциация JAMA.

Сърдечно-съдовите заболявания, сред които са инфаркт и инсулт, са водеща причина за смъртност по света. Множество изследвания, проведени през 70-те и 80-те години на миналия век, установиха, че терапията с антиагреганти, включително с аспирин, намалява с около една четвърт риска от повторен сърдечен или мозъчен удар. Оттогава се препоръчва всекидневен прием на аспирин. Терапията е и много достъпна.

"Преживелите инфаркт и инсулт често са изправени пред завишен риск от последващи подобни събития", каза ръководителят на изследването д-р Санг Гун Йо от катедрата по сърдечно-съдови болести на училището по медицина на университета на Вашингтон.

"Всъщност много хора умират при повторни удари. Аспиринът предлага ефективна и сравнително евтина възможност за намаляване на вероятността от последващи събития при хора с установени сърдечно-съдови заболявания и въпреки това повечето хора, които могат да се възползват от ежедневната доза аспирин, не го правят".

Данните, групирани по страни въз основа на доход на глава от населението, показват, че в страните с ниски доходи едва 16,6 на сто от пациентите, прекарали инфаркт или инсулт, приемат аспирин за предотвратяване на повторен сърдечен или мозъчен удар.

В страните с ниски до средни доходи техният брой е 24,5 на сто от всички пациенти със заболяването. Той се увеличава до 51,1 на сто за страните с по-високи доходи и до 65 на сто в богатите държави, сред които са и САЩ.

1
Коментара по темата
1.
Напротив!
23.08.2023 16:29:09
Изключително вреден е! Точно затова тази пропаганда не спира.

Изобщо, научете правилото като цяло за всичко: стойте далеч от всичко което се "препоръчва"!
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила