Украйна искала и реакторите, и оборудването за АЕЦ "Белене"
Украйна има интерес да купи двата реактора от неосъществената АЕЦ „Белене“ и оборудването към тях. Това става ясно след проведена вчера (21 август) среща между премиера Николай Денков и украинския президент Володимир Зеленски в Атина.
Министерството на енергетиката прави оценка на активите, обясни премиерът, цитиран от правителствената пресслужба.
До момента не беше ясно точно към коя част от оборудването за "Белене" Украйна има интерес. Хипотезите на експерти са, че страната няма как да използва произведените в Русия реактори и че най-вероятно Украйна има необходимост от парогенераторите. Припомняме, че в началото на юли Народното събрание гласува проект на решение, с който се задължава министърът на енергетиката да проведе преговори с украинския си колега или негов представител за продажба на оборудването, предназначено за ядрената централа. Решението беше прието с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и ИТН. Против него гласуваха само проруските партии БСП и "Възраждане".
Сега министър Румен Радев има 60 дни да води тези преговори, които започнаха да текат от 11 юли, когато решението беше обнародвано в Държавен вестник. Мандатът е за продажбата на цялото налично оборудването за АЕЦ „Белене“ за не по-малко от 1.179 млрд. лв. – колкото държавната Национална електрическа компания (НЕК) плати на руската „Атомстройекспорт“ през 2016 г.
Европейската комисия пък заяви, че е възможно Украйна да използва средства от ЕС, за да купи от България ядрени реактори, предава economic.bg.
Помощ за Черно море
Предвид агресивното поведение на Русия в Черно море украинският президент е поставил въпроса за съгласувани усилия на черноморските държави членки на НАТО за осигуряване на сигурността в Черно море. Украйна вече води разговори на тази тема с Турция и Румъния и отправи покана към България да се включи в тях.
Варна ще бъде домакин на среща между премиера Николай Денков, министър-председателите на Гърция Кириакос Мицотакис и на Румъния Йон-Марчел Чолаку на 9 октомври т.г. в резиденция „Евксиноград“. Поканени са също председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на Молдова Мая Санду. Основна тема на разговорите ще бъде регионалната свързаност и по-конкретно – проектът за коридор от Солун през Кавала, Александруполис, Бургас и Варна до Констанца с възможност за удължаване към Молдова. Идеята е по трасето да бъде изградена модерна транспортна, комуникационна и енергийна инфраструктура, която ще активизира икономическите, а и политическите връзки между включените държави.
Бъдещият коридор ще функционира още по-ефективно, когато всички страни по трасето станат членки на Шенгенското пространство и границите между тях отпаднат“, се казва в съобщението.
Добави Коментар