Парламентът ще гласува данъчните закони
Опрощават се малки задължения
Данъчните задължения на физическите лица ще се закръглят до последния кръгъл лев, а стотинките ще се опрощават, гласят промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Другата новост в този закон задължава спекулантите с финансови инструменти (акции, облигации и деривати) да ги декларират, ако те са по-големи от 5000 лв. Те остават необлагаеми, ако се формират от сделки на Българската фондова борса или друг регулиран капиталов пазар в ЕС.
Дизелът и природният газ ще поскъпнат
Предвижда се увеличаване на акцизната ставка, която ще повиши крайната му цената с 2 стотинки на литър с включен ДДС. За природния газ също се предвижда да поскъпне, тъй като за първи път ще се въведе акциз в размер 0.85 лв. за гигаджаул. Това се изчислява да увеличи крайната цена с около 4 стотинки за килограм или с около 3% спрямо сегашната му цена. Ставката за дизела обаче ще влезе в сила от началото на идната година, докато метанът ще започне да се облага от 1 юни догодина.
ДДС от 9% и за къщите за гости
Нов режим ще позволи и на къщите за гости да начисляват ДДС от 9%, след като досега намалената ставка се прилагаше само от обекти, предлагащи настанявания, които са регистрирани като хотели. Според експерти от НАП това няма да промени нито бизнеса на обектите, нито цените им, защото повечето семейни хотели и къщите за гости не са регистрирани по ДДС и не начисляват този данък въобще. Промяната обаче ще хармонизира законодателството с това на ЕС, тъй като преференциалната ставка трябва да е за хотелиерската услуга "настаняване", без значение дали се предлага от регистриран хотел или от къща за гости.
Квестори в държавните фирми
Министърът на финансите ще може да праща квестори в проблемни държавни фирми, в които субсидиите са над 50% от общите им приходи. Това предвиждат промените в Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, които също трябва да бъдат гласувани днес.
Квесторите ще имат власт да проучват финансовото състояние на дружествата и дори ще може да ограничават разходите им, като откажат да подпишат одобрението им заедно с директорите и счетоводителите. От министерство на финансите коментираха, че квесторите ще са физически лица, назначавани с граждански договор от финансовия министър и ще прекарват най-много половин година в проблемните фирми. Те няма да са повече от 5 на брой. В списъка на засегнатите фирми пък попадат Национална компания "Железопътна инфраструктура" и "Български пощи".
При гласуването на този законопроект на първо четене в бюджетната комисия опозицията обвини управляващите, че опитват да подчинят компаниите на волята на финансовия министър Симеон Дянков. От Министерство на финансите пък отвърнаха, че този контрол ще се прави само във фирми, които са в тежко финансово състояние и повече от половината им приходи са от субсидии. "Разчетите ни с тези компании трябва да се взимат предвид и при изчисляване на бюджетното салдо и на практика може да увеличат дефицита. Сега Министерството на финансите, което носи отговорността за изпълнението на бюджета, ще има думата при управлението им и така ще предпазва компаниите от по-големи загуби", коментира заместник-министърът на финансите Владислав Горанов миналата седмица. Добави Коментар