Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Правеше небесна музика и посрещна смъртта в небето

Ключови думи: Джеймс Хорнър, новини, Оскар

Той постигна върховете в изкуството, което бе негово призвание, и някак символично умря при полет в небето. Джеймс Хорнър постигна всичко, за което може да мечтае един филмов композитор: две награди "Оскар" за музиката му към филма от 1997-а година "Титаник", песента от който "My Heart Will Go On" се превърна в любовен хит за няколко поколения хора по целия свят; "Златен глобус" за филмите "Красив ум", "Титаник", "Смело сърце", "Легенди за страстта" и др.; наградата "Грами" за най-добра оригинална песен за музиката към множество филми, сред които "Красив ум", "Слава", "Смело сърце", "Аполо 13", "Прищълци" и др.; наградите "Сателит" за музиката към няколко филма и... още много признания като победител.

Особеното, което отличаваше този човек бе неговата непосредственост и постоянната му усмивка на лицето. И днес, когато ни попаднат негови снимки, почти няма такава, на която да не е усмихнат, а лицето му да не изразява добронамереност.

Ето защо, когато загина на 61 с едномоторния си частен самолет, който управлявал, светът на шоу бизнеса се почувства осиротял и ощетен от загубата на един невероятно позитивен и безумно талантлив човек. Дори да беше написал само музиката за "Титаник", кариерата му на композитор щеше да бъде напълно реализирана, а той направи много, неимоверно много за киното - много филми, и във всеки един беше добър, повече от добър. Самолетът му се разби близо до Санта Барбара в Южна Калифорния и смъртта застигна Джеймс Хорнър, въпреки че той е бил и добър пилот.

"Той загина, докато правеше това, което най-много обича", заяви след новината адвокат на семейството на композитора. Обичал е да бъде в небето и да гледа от високото света.

"Сякаш нещо извънземно имаше в него,... нещо небесно!", споделя асистентката му Силвия Патриция. Джеймс Хорнър е роден през 1953-та година в Лос Анджелис в музикално семейство. През 70-те години се занимава с концертна музика, след това започва да прави филмова. Първата си номинация за награда "Оскар" получава за музиката към филма "Aliens". Джеймс Хорнър оставя най-голям отпечатък сред зрителите, израснали през 80-те години. Те познават филмите "Скъпа смалих децата", "Стар Трек II: Гневът на Хан". Следващите пък са гледали "Аватар", "Смело сърце", "Аполо 13", "Джуманджи", "Каспър", "Смъртоносно влияние", "Маската на Зоро", "Красив ум", и разбира се всички сме гледали "Титаник", чиято музика се записа в сърцата ни. Най-тясно сътрудничество Хорнър е имал с режисьора Джеймс Камерън, но всъщност може да се каже, че най-добрите са искали да работят с него.

Причината е обяснима - музиката на Джеймс Хорнър привнася нещо допълнително свое, силно и въздействащо, което допълва всяка картина, всяко действие и емоция на филмовите герои. Хорнър е работил съвместно с едни от най-добрите режисьори на съвремието ни: Джордж Лукас, Стивън Спилбърг, Джеймс Камерън, Оливър Стоун, Рон Хауърд и др.

"Аз не съм като повечето композитори, защото за мен това, което правя не е просто работа, за мен музиката е велико изкуство и моята същност", казва самият Джеймс Хорнър в едно от последните си интервюта. На какво се дължи магията на музиката му? - На този въпрос са се опитвали да отговорят много експерти по филмова музика. Казват, че умеел да съчетава хорови и електронни елементи, както и умело да вплита мотиви с мистично звучене от музиката на древните келти. Вероятно е така, но за зрителя е важна не "технологията" на едно изкуство, а въздействието му върху емоциите.Хорнър е недостижим в тази посока.

Той знае как да докосне всяка струна на сърцето и да я накара да затрепти, или да настръхне в мъчителен съспенс. Това майсторство на композитора е наистина незаменимо след кончината му и се оценява като огромна загуба от най-известните кинотворци на Холивуд. Хорнър е роден в Америка, в Лос Анджелис, но израства в Лондон. Има еврейски произход. Баща му - Хари Хорнър бил сценограф с няколко режисьорски опита и лауреат на премията "Оскар".

Малкият Джеймс започва да свири на пиано на 5-годишна възраст, после изучава музика в Кралския колеж за музика в Лондон. Връща се обратно в Америка през 70-те и се дипломира по композиция и музикална теория в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

Първите му опити за филмово музициране са в късометражки на студентското кино. Първият му голям проект е "Стар Трек". Хорнър е написал музиката на повече от 100 филма. В годините назад, има такива, в които е получавал по две награди за различни филми, над които е работил; както и филми, които са спечелвали по няколко различни филмови награди. За музиката и песента към филма на Джеймс Камерън "Титаник" (1997 г.) Джеймс Хорнър получи две награди "Оскар" на Американската филмова академия. Общо е бил номиниран за престижната награда десет пъти.

В последно време преди да загине, композиторът работел над музиката за продължението на филма "Аватар". Роден е на 14-и август 1953-та година и загина на 22-ри юни 2015-а година, така че през 2023-а се навършиха 70 години от рождението му и 8 години от неговата смърт.Днес някак символично приемаме внушението от музиката към саундтрака, композиран за филма "Смело сърце" с Мел Гибсън.

"Смелото сърце на Джеймс спря да бие в небето. Той винаги е обичал високото и колкото да скърбим за него, Бог го прибра при себе си във Високото, където винаги е имал своето място на Негов избраник!", казва холивудски продуцент на изпращането на композитора. А знаете ли, че когато забелязват яркия му талант на композитор, той самият изобщо не се надявал на такава кариера - просто тихо и скромно работел като преподавател по теория на музиката.

"Скромен и усмихнат. Това са двете думи, които го характеризираха като човек, извън неговия гигантски талант на композитор!", казва Камерън за своя любим приятел.Джеймс Хорнър остави съпруга Сара и две дъщери. В годината на смъртта му излязоха филмите "Вълчият тотем" и "Обратен гард", а година след нея - "Великолепната седморка" (2016). Хорнър остави името си не само под култови филмови заглавия, но и под много телевизионни филми и сериали, много късометражни филми и забележителни концертни творби. Тази музика ще звучи и ще продължава да вълнува хората, и по този начин той ще продължава да живее в света на киното, като един от най-добрите композитори на филмова музика на нашето съвремие.

Източник: dir.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Взех акъла на всички с това чудно ястие - крехко месо под кашкавалова коричка Супер идея за бърза и ефектна вечеря Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай На място са доброволци и екипи на полицията и жандармерията
Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Той обвини местните власти, че събират прекомерни такси за използване на съоръжението Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Той прогнозира още сняг, но предупреди скиорите да внимават
Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Той е подал празна чанта на служителя и го е заплашил Всички жени са луди по него, а той е яростен противник на брака Турският актьор е машинен инженер, който мечтае за кариера в Холивуд
Упоени и изнасилени жени: Защо в Телеграм се хвалят с това Изнасилванията се предизвестявали, след което се разпространявали и съответните записи Внимание! "Светлинно петно" за пет зодии, до края на годината ги очаква... Според астролозите това е страхотен, успешен и щастлив период от време
Забравете за шоколада! Дубайска баклава за 15 минути е абсолютния хит на коледната трапеза тази година! Тази рецепта е лесна и с прости съставки Трагедия! На 34 г. почина бивш футболист на ЦСКА (СНИМКА) Издъхнал на терена
Ако не спите с чорапи, ето защо трябва да започнете още тази вечер Ползите са големи Днес на трапезата задължително трябва да има тези ястия заради възкръснали имена Празникът на Света Анастасия се свързва с персонифицирана представа за смъртта – Нашташа или света Чьорна