Започва ли гангстерска война след убийството на Алексей Петров
С убийството на бившата барета Алексей Петров започва гангстерска война. Това мнение изрази криминалният журналист Анна Заркова по Нова телевизия.
"Предвид силното активиране на полицията като част от политиката, за мен това не е нещо неочаквано", заяви тя.
По думите на Заркова Петров е имал две основни характеристики, които са го превърнали в постоянна мишена.
"Едната беше, че е ченге под прикритие, другата е, че имаше слабост да се изявява като политически архитект. Той знаеше много за времената, в които ченгета от ДС излизаха от дебрите на тайните служби и сядаха на първите редове в политиката. Знаеше много за архитектурата на сегашната власт. В последните си интервюта намекваше, че в ресторанта, стопанисван от него, са добре дошли хора, които в момента формираха правителство", посочи тя. И припомни, че при предишното покушение срещу него е имало информация, че иска да бъде шеф на ГДБОП.
Според нея връзката с братя Галеви е част от неговата битност на бивше ченге. "Може би останалият жив от тях е таен сътрудник на служби, които дори не са български", обясни Заркова.
Мутрите са навсякъде над 34 г. от началото на "прехода". Да решим проблема с тях можем само по един начин - промени в законите и Конституцията, така че те да са на мястото си - в затвора. И по-важното - да не се възпроизвеждат като икономически и обществен модел. Нужно е и като общество да показваме нетърпимост към тях, вместо да обикалят като пеперудки ТВ студиата.
Бойко Борисов, 17 февруари 2023 г, "Лице в лице", БТВ
Цитатът е от отговор на въпроса дали е вярно, че герб, дпс и бсп блокираха приемането на закон за застраховането, в интерес на Алексей Петров.
Цялото интервю е много интересно и си струва да го видите отново. Частта за Алексей Петров е след 5та минута. Линкът е в коментари.
А Алексей Петров неотдавна каза публично, че би приел да се върне в службите за сигурност. Първият път, когато се заговори, че е спряган за шеф на гдбоп, бе първият сериозен атентат срещу него - 15 август 2002а г.
На 16 август 2023а атентатът е успешен.
Вероятно новото ръководство на МВР и прокуратурата ще го разкрият.
***
До 1998а г. Алексей Петров е съдружник с Бойко Борисов и Румен Николов - Пашата във фирма "Будоинвест". За тази фирма Борисов отговаря за първи път в мое интервю през 2002а година, като тогава Борисов казва, че тази форма била направена покрай каратето и че не била действала.
Отношенията между Алексей Петров и Бойко Борисов са особени през годините. В последните месеци Борисов няколко пъти каза добри думи за Петров и подчерта, че не можел да повлияе на ареста му през 2010а. След взрива срещу Иван Гешев, Борисов се позова на откъс от книга на Алексей Петров за тероризма.
Сега гледам новини по нова тв, бтв и бнт, и не чувам тези детайли. А Борисов и Петров са дългогодишни познати, може би приятели, може би и врагове.
Алексей Петров е бил в отношения (различни) и със Златимир Иванов - Баретата, и с братя Галеви.
Делото остана в историята с наимеонованието на полицейската акция – "Октопод", а основен подсъдим по него беше бившият съветник в ДАНС Алексей Петров. На първите две съдебни инстанции той и половината от останалите подсъдими обаче бяха оправдани.
Оправдателните присъди на Алексей Петров, Антон Петров – Хамстера и Кирил Топалов окончателно са влезли в сила. Причината е, че Апелативната специализирана прокуратура не е подала протест срещу тях пред Върховния касационен съд (ВКС). Срокът за това изтече миналия четвъртък, съобщи пред Свободна Европа адвокат Васил Василев, който защитава Алексей Петров.
Така, държавното обвинение успява да постигне само две условни присъди от по 3 години на Марчело Джотолов и Янко Попов. Джотолов и Попов бяха осъдени за това, че са изнудвали бившия полицай Николай Динков да преведе по сметка на Джотолов 180 000 лева. Освен тригодишни условни наказания, двамата подсъдими получиха по това обвинение и глоби от по 4000 лева.
Прословутата спецакция „Октопод“ започна на 10 февруари 2010 г., когато МВР и прокуратурата зрелищно арестуваха Алексей Петров, Антон Петров, Марчело Джотолов, Момчил Кръстев, братята Пламен и Йордан Стоянови и Николай Велков.
Същия ден разследващите нахлуха в „Голд лизинг“ и „Кепитъл лизинг“, които в този момент делят един офис, тъй като им предстои сливане. Иззети са всички компютри и актуалната документация на фирмите, която е събрана в чували.
Тогава пресцентърът на МВР разпространи видео кадри на заключения с белезници на земята Петров, както и снимки на полуголи жени в нощни заведения, които крият лицата си.
Веднага след това бяха образувани три основни наказателни дела. Те станаха популярни като „голям Октопод“ – за тежките икономически престъпления, „нежен Октопод“ – за сводничество и проституция и „малък Октопод“ – за рекет и принуда. До съд стигна само последното.
Тогава Цветанов обяви, че "Октопод" "дава начало на борбата с организираната престъпност, корупцията и срастването на организираната престъпност с държавния апарат".
Заедно с Петров и останалите му съпроцесници бяха задържани и братята Йордан и Пламен Стоянови – Дамбовците. Впоследствие двамата отпаднаха от делото, но това не им попречи заедно с Петров и Хамстера да осъдят държавата в Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСП
Срещу него са повдигнати обвинения за пране на пари, склоняване към проституция, заплаха с цел лична облага
ред журналисти!Бившата барета каза, че в основата на задържането му стои министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов"!Буда забавя но не забравя!