Темите на Конференцията по транспортна инфраструктура ще са ИИ, дигитализацията и рециклиране
Д-р инж. Христо Грозданов е главен асистент към катедра „Пътища и транспортни съоръжения“ в УАСГ. Той е управител и на Института по транспортно строителство и инфраструктура - един от съорганизаторите на Националната конференция по транспортна инфраструктура с международно участие. Форумът ще се проведе в началото на октомври в Несебър
-Д-р Грозданов, каква ще е темата на новото издание на Националната конференция по транспортна инфраструктура?
- Основните направления на Конференцията през тази година са – Стратегическа инфраструктура, Изкуствен интелект и дигитализация, норми и рециклирани материали. За първи път тази година имаме и изцяло научен сборник с доклади от Конференцията, който е индексиран в най-известната световна платформа – Web of science. Получихме 27 доклада, което считаме за много голям успех и се радваме, че науката се развива. Нашата работа е да намерим подходящия път, по който да приложим научното знание в практиката.
- Ще има ли международни лектори, от кои страни ще са и какви доклади ще представят?
- Традиционно имаме много международни лектори, към момента имаме потвърждение от Италия, Македония, Румъния, Полша, Турция. Всеки от тях ще говори на различна тема, колегата от Турция ще бъде в научната ни сесия и ще говори за нормативната осигуреност при изграждане на високи насипи в земетръсни райони, знаете че Турция страда много от земетресения и смятаме, че техния опит ще ни е от полза. Имаме и лектори, които ще споделят опит в пътната безопасност, тунелното строителство, стратегическата свързаност и други.
- Провеждате 16-ото издание на този форум. Какъв е анализа Ви до този момент за конференцията.
- Да, 16 години без прекъсване. Ние сме горди с него и виждаме резултатите, не един път благодарение на Конференцията е имало законодателни и нормативни промени, за първи път на нашата Конференцията се говори за липсващите връзки по направление север-юг, като тогава дадохме и конкретни решения, сега виждаме че всеки говори за тях и се надяваме да започнем да ги реализираме. Новите технологии също намират приложение след представянето им на Конференцията.
- Подобни конференции ли са пътят, за да се събере на едно място науката, бизнеса, изпълнителната и законодателната власт?
- Категорично. Нашата основна цел е да създадем връзка бизнес – наука, администрация. Ние гледаме на науката като необходимото звено, което да покрие нуждите на обществото и бизнеса. Виждате че не винаги обществото е доволно от построеното в транспортната инфраструктура, мисля че точно науката може да подобри процеса на комуникация, така че нуждите на обществото и бизнеса да бъдат удовлетворени.
- Забелязва се ръст на научните доклади. На какво се дължи?
- Както казах имаме 27 научни доклада. Когато планирахме се надявахме да имаме 10, оказа се че има голяма нужда от подобно научна сесия. Поради това променихме първоначалната ни концепция и вместо една ще имаме две научни сесии. Първата ще покрие по-голям спектър от проектиране, през нови технологии до управление и финансиране, втората е по-специализирана - свлачища в транспортната инфраструктура, организирана в партньорство с Българско дружество по земна механика и геотехническо инженерство (БДЗМГИ). Целта ни е да покажем българските и световни научни постижения и да потърсим път за прилагането им в практиката.