Музеят на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ кани бургазлии на Ден на отворените врати
Малко производствени предприятия могат да се похвалят с дълголетието и достиженията на бургаския нефтопреработвателен завод. От самото му създаване в предприятието се влагат най-добрите достъпни технологии, най-ефективните и иновативни решения, благодарение на което то става мощен двигател за индустриализацията на българската икономика и значим фактор в енергетиката на региона за десетилетия напред.
Още през петдесетте години на миналия век се появяват първите икономически разчети, показващи, че изграждането на собствени нефтопреработвателни мощности и производство е по-изгодно от вноса на готови нефтопродукти. През 1957 г., младите тогава научни работници Гошо Джамбов (по-късно първи директор на Нефтохимическия комбинат) и Георги Панков (по-късно Министър на химическата промишленост) внасят в Министерски съвет на Република България доклад с предложение за построяване на завод за преработване на нефт. На 17 август 1959 г. Министерският съвет с разпореждане утвърждава планово задание за проектирането на завода. На 5 ноември 1960 г. в равнината между селата Камено и Долно Езерово е направена първата копка на Нефтопреработвателния завод. Започва да пристига първото оборудване, а на 04.08.1963 г. българският танкер „Антон Иванов“ доставя първия нефт от пристанище Новоросийск в нефтопристанището в Бургас.
През 1963 г. е изведена в експлоатация първата инсталация за атмосферна дестилация. На 2 септември 1963г., смяна „Г” с началник Николай Котов и старши оператор Георги Алексиев произвежда първия български бензин. Най-очакваната, най-отговорната победа - първата, която ще се превърне в отправен пункт към много следващи върхове в развитието на българското нефтопреработване и нефтохимия.