Може ли „да минете метър”, ако ви спипат пиян зад волана и какви са пропуските в прословутия чл. 343б от НК
Може ли да минете метър, ако бъдете хванати с наркотици или над 1,2 промила? Промените в Наказателния кодекс дават възможност на държавата да ви конфискува автомобила или да наложи глоба, равна на стойността на колата, ако МПС-то от инкриминираното деяние не е ваше. От една страна това звучи много добре, защото ще дисциплинира този тип нарушители, но от друга се създават предпоставки за репресивни мерки, предвид факта, че дръг тестовете често дават фалшиво положителти резултати.
Вече втори ден опитни юристи отбелязват, в чл. 343б от НК има известни пропуски, които тепърва ще изплуват при предстоящите съдебни процеси. За компетентно мнение се свързахме с един от добрите бургаски адвокати – Момчил Момчилов.
На първо място трябва да знаете, че ако дрегерът ви отчете положителен резултат е добре незабавно да дадете кръвна проба за анализ. Случаи, като този с Белослава, която се оттърва от глоба за заради дефектен полицейски уред, са единични.
„Давам ви хипотеза. Всички знаят, че дръг тестовете понякога имат фалшиво положителни резултати. Например – човекът е пушил марихуана преди 10 дни, качва се днес на колата, напълно адекватен и без пропуски като шофьор. Спират го, правят проверка с устройството и то показва наличие на активното вещество в кръвта на водача. Той не е употребил сега, но въпреки това остава без книжка и без автомобил”, коментира адв. Момчилов.
Нещо повече – фалшиво положителен резултат за наркотици въпросният дръг тест може да покаже и при прием на лекарства, изписани по рецепта.
В този случай човекът остава без автомобил задължително докато не излезе кръвната проба и не приключи съдебният процес, който отнема в повечето случаи няколко месеца, дори година. В този период човекът, който реално не е употребил наркотични вещества ще стои без кола.
„Със сигурност това не е изпипано както трябва и причината е бързането на законодателя. Не са уточнени точно тези случаи, а и не се взимат мерки този процес с анализа на кръвната проба да се ускори. От години се говори, че трябва да има повече лаборатории в България за анализ, че трябва на практика да има по една такава във всеки областен град. Политиците само обещават и накрая нищо не се случва. Трябва да се мисли именно в тази посока”, каза юристът пред Флагман.
Той изтъкна, че заради това забавяне автомобилите ще стоят на паркинг дълго, което неизменно ще доведе до амортизацията им, а хората, които реално са невинни, ще имат основание да съдят държавата за пропуснати ползи.
„Почти със сигурност ще има ръст на този тип дела. Но което е по-лошо - почти със сигурност ще има и ръст на делата, свързани с опит за подкупи и корупция заради тази мярка. Защото някои от шофьорите ще опитват да предлагат по-големи и по-големи суми на проверяващите полицаи, само и само да не останат без автомобил. Това е предпоставка за допълнителна корупция в системата на МВР", допълни още адв. Момчил Момчилов.
Съществен проблем е, че с новите промени ще се усложни целият процес по събиране на доказателствата, необходими за адекватното решение на съда с добавянето на още една експертиза – тази за оценката на стойността на автомобила.
„А как точно ще бъде оценен автомобилът, при положение, че е стоял на паркинг с месеци? Кое ще се взима предвид – неговото състояние преди изземването, или по време на престоя му? Не са малко случаите, в които такива биват ограбвани докато са паркирани дори и на охраняеми паркинги – още е пресен случаят с автомобила продаден на търг от НАП, който се оказа с липсващ двигател.”, попита юристът.
Той опита да даде и отговори на някои от по-належащите за хората въпроси. Например какво се случва със семейните автомобили, придобити по време на брак.
Както и Флагман попита още вчера – ако например колата се води на съпругата, а съпругът е заловен пиян зад волана, отнема ли се возилото? По-скоро отговорът е „не”. „В тази хипотеза няма как да се отнеме автомобилът, защото той е съсобственост. Вероятно тогава ще се процедира за заплащане на половината от равностойността на автомобила по пазарна оценка”, изтъкна бургаският юрист.
Още по-странен е казусът със служебните автомобили, регистрирани на юридическо лице. Когато даден служител се качи зад волана пиян или надрусан, той ще трябва да плати на държавата пазарната стойност на автомобила, но... по време на цялото досъдебно производство превозното средство ще стои на паркинг.
„Това може да отнем до две и повече години, както често се случва в практиката. По този начин фирмата понася огромни загуби, особено ако се касае за малък и среден бизнес”, добави Момчилов.
Въпреки всичко той е категоричен – въведените промени сега са необходими, макар и да е нужно да се изгладят. „Трябва да има мерки, със сигурност. Тези не са непременно лоши, но не решават кардинално въпросът. Просто не са обсъдени всички перспективи”, заключи юристът.