Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Расте броят на пациенти с непоносимост към глутен, алармира алерголог от МЦ "Д-р Стайков" Бургас

За проблема алармира д-р Росица Цонева. Тя е сред признатите специалисти по Клинична алергология и Педиатрия в Бургас
Ключови думи: алергия към глутен, д-р Росица Цонева, мц д-р стайков, алерголог бургас

Д-р Росица Цонева е сред признатите специалисти по Клинична алергология и Педиатрия в Бургас. С голям опит – повече от 20 години и отдаденост към професията, експертизата ѝ отдавна е призната от колеги и пациенти. Д-р Цонева е част от екипа на Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас.

Ето какво разказа алергологът по темата:

Хранителната алергия се среща сравнително често при децата /около 5%/.  С израстването повечето деца преодоляват този проблем към осмата и деветата си година.

Хранителната алергия включва клиничните симптоми, предизвикани от хранителни алергени, които са медиирани от имунни механизми. При децата от най-голямо значение за предизвикване на хранителна алергия са следните алергени:

Мляко – алергията към белтъка на краве мляко възниква в ранна детска възраст и намалява към третата година от живота. В последните години се наблюдава увеличение на децата с този вид алергия. Тя се предизвиква от протеините на млякото – казеин – алфа и бета лактопротеин. Клиничните прояви на тази алергия са – атопичен дерматит, уртикария, гадене, повръщане, диария, коремна болка, диспнея. Дори малки количества алерген /мляко/ мога да предизвикат опасни усложнения / Ангиоедем, анафилаксия/.

Яйца – тази алергия може да бъде опасна при децата. Белтъкът, а не жълтъкът причинява алергия. Тя се проявява с уртикария, ангиоедем, гадене, повръщане, анафилаксия. Ваксините, които се произвеждат от яйца, понякога предизвикват силна реакция дължаща се на протеинът в тях.

Фъстъци – често се среща сред децата и възрастните, но отзвучава към 5 – тата година, а при някои пациенти остава за цял живот. На деца под 3 год. възраст да не се дават фъстъци!

Соя – при изкуствено хранените бебета, соевите млека са добър заместител на млечните формули, но ако се появят симптоми на алергия, възможно е, бебето да е алергично към соя. Соята се намира в много хранителни продукти / хляб, кекс, бисквити, бонбони, млечни каши, макарони и др./

Риба – рибният алерген може да причини Ангиоедем, уртикария, астматичен пристъп. Освен рибата и другите морски дарове / скариди, миди, калмари/ могат да предизвикат същите оплаквани.

Пшеница - /пшенично брашно/ по – често при децата от колкото при възрастните, може да доведе до оплаквания подобни както при цьолиакия.

Хранителната непоносимост или интолеранс се дължи на нетоксични, неимунни реакции към храни:

Ензимни дефицити – най – чести дизахаридазни – лактозен дефицит в лигавицата на тънкото черво – тогава се препоръчва хранене с безлактозно мляко. Ферментиралите храни съдържат по – големи количества хистамин и тирамин – консервирана риба, сирене, паламуд, кисело зеле. Те могат също да предизвикат алергично – подобни реакции.

Глутенова ентеропатия / цьолиакия / се дължи на увреждане на тънкочревната лигавица. Протича със симптоми на малабсорбция, дължаща се на главния протеин на пшеницата,  овеса и  ръжта, наричан глеадин.

Синдром на малабсорбция – без наличие на цьолиакия,  в ранна детска възраст се дължи на сенсибилизация към краве мляко, соя и пшенично брашно.

Ентероколитен синдром от краве мляко и соя;

Диагнозата на хранителната алергия се поставя с кръвен тест - специфични IgE, както и с  кожно-алергично тестуване с хранителни алергени.

В последните години се увеличава броят на пациенти, които нямат алергия към глутен, но имат непоносимост към него, която непоносимост  се проявява  със симптоми на глутенова нетолерантност и се повлияват добре от прилагането на безглутенова диета.

Голяма е ролята на чревния микробиом за здравословен начин на живот от момента на раждането, като  чревния микробиом се развива с много бързи темпове, достигайки все по – голямо разнообразие и едва към 3 г. възраст на детето  съставът му е подобен на възрастният индивид.

Кърменето е най-доброто за бебетата, но много жени раждат, чрез секцио  и не кърмят бебетата си, а ги захранват с адаптирани млека, което застрашава чревното здраве на детето.

При лечението на алергиите е необходимо да се открият взаимовръзките между алергена и храненето. Претоварването на имунната система води до алергия, тя излиза от равновесие и води до болестно изменение на човешкия организъм: кожата става чувствителна, корема се подува, носът тече, дишането се затруднява, явяват се отоци по клепачите.

„Ако веднъж сме алергични за винаги ли е това ?” – питат пациентите и родителите. Отговорът е  „Не!”,  защото алергиите са лечими, те не са вродени заболявания, а придобити. Важна е ранната диагностика и стриктно лечение в зависимост от клиничните симптоми – антихистаминови препарати и кортикостероиди и диетичен режим, като се изключи  храната към която е алергичен пациента.

Важна е профилактиката на хранителната алергия.

Майката да избягва яйца, мляко и фъстъци през 3 – ти триместър на бременността

Предпочитане за кърмене до 6 месечна възраст.

Да се забави захранването на детето с твърда храна.

Да се дават на 6 – 12 месечна възраст зеленчуци, ориз, месо, плодове.

На 12 – 18 месечна възраст се включва краве мляко, пшенични храни, царевица, соя.

На 24 месеца- яйца.

На 36 месеца – риба.

При съмнение за хранителната алергия следва общопрактикуващите лекари да насочват пациентите за консултация с алерголог, който най-правилно да прецени вероятния причинител, а също да извърши правилната диагностика и лечение, коментира д-р Росица Цонева.

Тя приема пациенти всеки вторник и четвъртък в кабинета по ендокринология на четвъртия етаж в Медицински център „Д-р Стайков“. Часове за преглед и консултация се записват на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място на регистратурата.

Мрачна прогноза за Европа заради митата на Тръмп Те ще доведат до нарастване на несигурността в световен мащаб, заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева Радост от Баку! Златните момичета от ансамбъла спечелиха многобоя на Световната купа Грациите ни изпревариха Китай и Украйна
Германската държавна компания купува руски газ в нарушение на собствените си санкции Ако газът не бил закупен, парите на данъкоплатците щели да бъдат загубени, а количествата в договора - платени във всеки случай Благовеста Бонбонова предизвика нов скандал Ергенката моментално предизвика вълна от коментари в социалните мрежи
Ще избегнат ли войната? Иран и САЩ постигнаха нещо значимо Двете страни успяха се споразумяха за по-голямо взаимно разбирателство в преговорите Гърция развъртя секирата! Глобява до 2000 евро нарушителите Най-сериозни са санкциите за шофьорите, седнали зад волана след употреба на алкохол
Животът на 3 зодии се променя Астрологът Анджела Пърл разказа кой ще има късмет до края на април 2025 г. Скандална ергенка показа гаджето си, правят бебе на Малдивите Тъмнокосата перничанка не осветлява самоличността на своя партньор от суеверие
Белият дом разкри истината за COVID-19 Уеб страницата критикува както администрацията на Байдън, така и бившия губернатор на Ню Йорк Андрю Куомо за опитите им със справянето с пандемията Силно земетресение в Азия Епицентърът е в района на границата между Афганистан и Таджикистан 
Самолетна катастрофа в САЩ, трима загинали Снимки от мястото показват екипи на спешните служби, които търсят оцелели Ердоган с твърда позиция за изселването на палестинците от Газа Опровергавайки плановете, въведени от Съединените щати и Израел за експулсиране на палестинците от Газа, той обяви, че такива безобразия няма да бъдат одобрени