Сунгурларе прибра сиромашкото пиано на ансамбъл „Пирин“ и го превърна в хит за младите
Ключови думи:
тамбура, Сунгурларе, Национален фолклорен конкурс за тамбура "Руско Стефанов", Руско Стефанов, Георги Кенов, Румен Сираков, Стефан Стефанов, майстор-лютиер, сиромашко пиано
Като се каже "тамбура" повечето хора се сещат за ансамбъл "Пирин". Люлката на струнния инструмент може би е в Западна България, но от няколко години в град Сунгурларе се събират млади и стари, професионални музиканти и любители, за да се надсвирват на национален фолклорен конкурс за тамбура (виж видеоматериала). Интересът расте и привлича все повече млади хора. Този музикален инструмент се нарича по народному и със синонима сиромашко пиано. Надсвирването в Сунгурларе бе посветено на големия музикант Руско Стефанов. Той се заселва в Сунгурларе през 1950 г. и заразява цялата околия с вълшебния звук на нестинарския инструмент.
"Този конкурс е единствения национален и това го прави уникален за България", казва Тончо Тончев, главен експерт в отдел "Култура" към община Сунгурларе. Той е един от организаторите и е изключително радостен заради големия интерес към събитието, провеждащо се в ремонтираната сграда на читалището в центъра на града. Тази година е 5-тото издание на музикалното съревнование и съвпада с 70-годишния юбилей на живата легенда на тамбурата Румен Сираков. Той бе специален гост на конкурса и лично връчи наградите на участниците. В надпреварата взеха участие 50 деца и младежи, разделени в три категории А, А1 и Б1. Във всяка категория имаше пет възрастови групи, като най-малките участници бяха на 8 години. Трима от призьорите получават стипендия от МОН.
С всяка изминала година се повишава нивото на изпълнителите и се увеличава броя на участниците, е оценката на журито и организаторите. Музиканти от Котел, Варна, Пловдив и София, ученици от музикални училища и любители, премериха уменията си в индивидуални изпълнения, групи, квартети и октети.
Две от наградите на конкурса се отличаваха с особена стойност - Голямата награда на кмета на Сунгурларе д-р Георги Кенов и ръчно изработена тамбура, връчена лично от майстор-лютиера Стефан Стефанов. Бай Стефан, както го наричат повечето музиканти, прави тамбури вече 52 години и е познат не само в страната ни, но и по целия свят. Разказва как преди години едвам смогвал да изработва инструменти поради големия интерес от страна на българи и чужденци. Конкурсът в Сунгурларе показва съживяване на традицията за свирене на тамбура и организаторите обещаха, че на следващото издание ще включат категория за музиканти-ветерани. Така през следващата година конкурсът ще бъде уважен не само от ученици и студенти, но ще чуем на сцената големи имена, а защо не и самият ансамбъл "Пирин".
Големи благодарности организаторите изказват към Община Сунгурларе и специално към кмета д-р Георги Кенов, който всяка година лично се разпорежда за осигуряваните на всички удобства за участниците в музикалния празник.
Добави Коментар