Допаминова детоксикация – новата уелнес тенденция
Писнало ли ви е да скролвате в социалните мрежи, или да гледате клипове в TikTok? Вече не ви е забавно, но толкова сте свикнали с устройството, че сте развили навика постоянно да е в ръцете ви? Смятате ли, че редовните дейности, които другите хора намират за забавни, изобщо не са забавни?
Това са признаците, че имате нужда от допаминова детоксикация. Осъзнаването, че не можете да издържите няколко минути без да проверите Instagram, имейл или TikTok, е тъжната реалност, в която може да се събудите един ден. С нарастването на пристрастяването към екраните, на фона се появи и една нова уелнес тенденция, която си струва да опитате.
Допаминовата детоксикация набира популярност заради обещанието си да изтрие или поне да помогне за намаляване на щетите, които технологиите могат да нанесат на психичното ни здраве.
Какво е допаминова детоксикация?
Допаминовата детоксикация е малко по-различна от вече познатата ни, която включва зелени смутита и краставици върху очите. По-добър термин би било „допаминов фастинг“, но често може да я срещнете като детоксикация, така че ще я наричаме по този начин.
Допаминът е основен невротрансмитер, участващ в няколко ключови системи. Той се освобождава преди и след приятно действие или преживяване, за да ни насърчи да правим това нещо. За съжаление, този път на допаминергичната мотивация получава лоша слава, защото е отговорен и за създаването на модели на пристрастяване, като консумация на алкохол, наркотици, хазарт и сексуални зависимости. Но без него не бихме били мотивирани да ядем, да спим, да общуваме с хора, да работим за постигане на цели и да имаме всякакви приятни и полезни преживявания.
Тази система обаче изисква умело боравене. Всеки път, когато участваме в приятни дейности, които ни осигуряват освобождаване на допамин, това може да създаде неврологичен навик, понякога превръщащ се в пристрастяване. Лесно можем да станем зависими и дори пристрастени към използването на социални медии, филми, сладки или мазни храни и други подобни дейности, които в малки контролирани количества не причиняват никаква вреда.
Но проблемът е, че когато постоянно получаваме по-големи от обичайните приливи на допамин, стандартните количества бледнеят в сравнение, което прави по-трудно започването и завършването на важни цели. Представете си, че ядете сладолед сутрин всеки ден в продължение на една седмица и след това изведнъж преминавате към супер питателно, но не толкова вкусно смути. Просто не ни доставя същото удоволствие и следователно не сме толкова мотивирани да го правим, въпреки че това е най-добрият вариант за нас.
Тук е мястото, където идва допаминовата детоксикация. Чрез умишленото избягване на дейностите и веществата, които ни дават значително освобождаване на допамин, можем постепенно да нулираме нашата мотивация и прага на възнаграждение. Ако например сведем до минимум използването на социални медии и телевизия, постепенно идеята да прочетем тази наистина добра книга в нашия списък става по-желана и ние сме по-мотивирани да го направим. Дори нормалните задачи на работа или в училище могат да станат по-приятни и ни е по-лесно да останем фокусирани и да постигнем повече от това, което всъщност трябва да направим.
Много хора просто си мислят, че са мързеливи, но в действителност мозъкът им не намира определени задачи за достатъчно мотивиращи или възнаграждаващи, за да ги направи желани.
Как да разберем, че ни трябва допаминова детоксикация?
Има много различни признаци, че може да се борите с прекомерна употреба на допаминергична система. Те могат да включват:
► Не се чувствате много мотивирани да свършите важна работа.
► Трудно ви е да останете концентрирани на работа или в училище.
► Знаете, че трябва да направите нещо, но не можете да съберете сила и воля да го направите.
► Жадувате за нездравословни храни и избягвате здравословните.
Въпреки това е много важно да се отбележи, че има множество други потенциални причини за преживяванията, описани по-горе. Препоръчваме да обсъдите тези неща с вашия лекар и дори с близък член на семейството или приятел, който ви познава добре и може да ви помогне да си дадете известна представа. Ако все пак решите да избягвате определени дейности, освобождаващи допамин, консултирайте се с вашия лекар, за да сте сигурни, че вземате разумни решения за вашето здраве. Винаги правете повече изследвания, обръщайте внимание на тялото и ума си и никога не правете нещо, което може да бъде потенциално вредно за вашето здраве.
Как изглежда допаминовият детокс?
Тъй като всеки човек е уникален и има различни нужди и начин на живот, няма конкретен подход, който да работи добре за всички. Но е важно всеки да обръща внимание на нуждите на тялото и мозъка си и да бъде обмислен и преднамерен с избора си. Следните примери имат за цел да осигурят общ шаблон и да илюстрират как принципите могат да бъдат приложени към конкретен начин на живот и здравни нужди. Тези идеи могат да бъдат комбинирани или модифицирани въз основа на това, което чувствате, че трябва да промените, и въз основа на нуждите ви в начина на живот.
► Изкарайте една седмица без социални мрежи, телевизия, филми, YouTube, видео игри и други.
► Дръжте мобилния си телефон изключен през първите няколко часа на деня.
► Избягвайте всички сладки и захаросани храни, дори подсладители с нула калории, за една седмица.
► Избягвайте всички форми на кофеин за 1-2 седмици. Това може да започне с постепенно намаляване на кафето, тъй като рязкото спиране може да причини няколко неприятни ефекта.
► Избягвайте кофеина сутрин и го ограничете до следобедите и само ако е необходим.
► Избягвайте или ограничавайте консумацията на алкохол за цяла седмица.
► Въздържайте се от сексуални дейности за няколко седмици.
► Избягвайте конкретни дейности или взаимодействия, за които жадувате или които смятате, че ви осигуряват „добро усещане“.
Като нулирате мозъците си на очакваните нива на освобождаване на допамин, ще откриете, че по-лесно ще постигнете нещата, които искате. Освен това ще получите повече наслада от дейности, освобождаващи допамин, като кофеин, взаимоотношения, развлечения и т. н. Ключът е да сте наясно как работи мозъкът ви и как да накарате невробиологията да работи за вас, вместо срещу вас.
Източник: Tialoto.bg
Добави Коментар