Властта праща инспекции във ВиК-дружествата заради системни далавери при обществените поръчки
България ще загуби 180 млн. лв. от европейски проекти във ВиК-сектора заради опорочени обществени поръчки. Това обясни финансовият министър Асен Василев на днешната пресконференция в Министерския съвет.
Преди това по темата говори и ресорният министър на регионалното развитие Андрей Цеков: „По отношение на ВиК-операторите най-големият съществуващ проблем там пак е свързан с непрозрачни възлагания. Почти всички проекти, възлагани по Оперативна програма „Околна среда“, са възложени по такъв начин, че е елиминирана абсолютно всякаква конкуренция. Близо 90% от възлаганията са направени на база една единствена класирана оферта, т.е. елиминиране на всички участници в процедурата и оставане само на една оферта, която е много близка до максималната прогнозна стойност на обекта. В резултат на това са наложени финансови корекции на въпросните ВиК-оператори в размер от 25% от стойността на проекта“, каза Андрей Цеков.
„Основното предизвикателство е как да довършим тези проекти, което ще наложи ангажиране на бюджетни средства, но вторият въпрос е да бъде потърсена административно-наказателна и наказателна отговорност на лицата, които са отговорни за този тип незаконосъобразни възлагания. За тази цел сме пуснали искане до министъра на финансите и, доколкото зная, той е откликнал на нашето искане, да бъде насрочена държавна финансова инспекция във всички ВиК-оператори, които да проверят законосъобразността на възлаганията на всички въпросни поръчки. И в допълнение – да проверят ефективността на разходите за доставка на електрическа енергия на въпросните ВиК-оператори. Всички сте наясно със случая в Шумен, при който ВиК-оператор е сключил договор на цена „борса + 60 пункта надбавка“, при положение че имаме дружество „ВиК енерджи“, което е изцяло собственост на ВиК холдинга, което доставя електроенергия на цена „борса + 3 пункта надбавка“, добави регионалният министър.
Такива случаи трябвало да бъдат преустановени.
„За целта инспекцията ще ни даде яснота кои са отговорните лица, къде са тези случаи, така че да бъдат сезирани компетентните правоохранителни органи и да бъде понесена съответната отговорност“, каза още Андрей Цеков.
Премиерът Николай Денков също взе думата като избран в последните два парламента за депутат от район Шумен. Според него трябвало да се обясни на шуменци защо плащат най-високата цена на водата.
А Асен Василев направи „бързо уточнение“: „Вие чухте 25% корекции – това означава 180 милиона лева, които ние няма да получим от Европа; трябва да извадим от националния бюджет. Защото поръчките са възложени така, че от шест или седем подадени оферти са отстранени всички и е отворена цената само на една – в 90% от възлаганията. Това е директна щета от 180 милиона лева към момента, без да броим дали има пропуснати ползи от това, че е можело да има и по-евтини оферти. Не говорим за забавянията и за всички други проблеми, които това носи със себе си.“