НПО се разочарова от ПП-ДБ – проектопромените в Конституцията били на Пеевски и ГЕРБ
Сдружението „Правосъдие за всеки“, което има като основна цел реформа на съдебната система и прокуратурата, изрази остро разочарование от внесения законопроект за промени в Конституцията. Припомняме, че под него се подписаха 166 депутати – от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС. Проектът бе внесен в петък - 28 юли.
„Правосъдие за всеки“ има близки позиции и сътрудничество с „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. От неправителствената организация (НПО) обаче не одобряват голяма част от внесените проектопромени в основния закон. Според ръководителите й в момента се случва подмяна на първоначалните идеи. Вместо орязване на властта на главния прокурор, тя се увеличавала.
„Ние, разбира се, не знаем кой е авторът на тези текстове, но мога да кажа, че в момента, в който ни бе изпратен този проект в четвъртък и ние се запознахме с него, лидерите спряха да си вдигат телефоните. И затова можем да се досетим, че тези текстове са писани от ГЕРБ и ДПС, най-вероятно от Десислава Атанасова, защото за последния текст – че той (главният прокурор) трябва да ръководи Прокурорския съвет, директно ни бе казано, че това е Десислава Атанасова от ГЕРБ. Вероятно тук е намесен и Пеевски. Но с тези промени, с които всъщност нищо не се намалява реално в правомощията на главния прокурор, а се удължава мандатът му, имаме чувството, че четем проекта на ДПС, а не на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, каза на брифинг в БТА-София председателят на „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков.
„И да, той бе представен като водещ – да, Христо Иванов бе наречен нашия писмовник и форлайтер, човекът, който пише Конституцията. Но нали знаете в един клас, като си напишете домашното и мине учителката с червения химикал, че има значение само червеният химикал. Някой е минал здраво с червения химикал и е обезсмислил промените за главния прокурор. Да, разбираме, че трябват 160 гласа и няма как да мине без тях. Но ако се правят едни недопустими компромиси отвъд границата на смисъла и визията за промени, по-добре да не се прави нищо. Защото отварянето на Конституцията сега ще я затвори за десет години напред. И ако текстовете в този вид се приемат, след 1-2 години ще разберем, че нещо се е променило, за да си остане всичко пак същото. Сигурен съм, че някои хора тогава ще си подадат оставките, но няма никаква обществена полза от оставките им. Когато заявиш едни идеи, трябва да ги защитаваш докрай. Какво ще се случи между първо и второ четене – никой не знае. Но да прокламираш едни идеи и да се подпишеш под други – това вече за нас е нередно и некоректно. Освен това ние имаме споразумение с „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, в което са заложени нашите основни идеи и има текст, че всички промени, които ще бъдат нанасяни в техния проект, ще бъдат съгласувани с нас. С нас не беше съгласувано, а ни беше съобщено какво се променя, без да се взима предвид нашето мнение. Затова от този момент нататък ние считаме, че повече нямаме споразумение с „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, защото и други съществени негови точки не бяха изпълнени. Да го кажа в прав текст – нито едно нещо не е изпълнено от това споразумение“, заяви още Величков.
"Ние имахме наши пет идеи за конституционни промени. Четири от тях бяха залегнали в първоначалния проект, в чието писане участвах. Нула – в момента е нула! Нито една наша идея не се съдържа вътре, защото с повторния мандат на главния прокурор и председателите на върховните съдилища се ликвидира и тази наша идея. Нито е премахната длъжността на главния прокурор, нито е намалена парламентарната квота (във Висшия съдебен съвет – б.а.) и за капак се отхвърля и текстът за чл. 120 за безусловното обжалване на административните актове, когато с тях се засягат гарантирани от европейското право или нашата конституция и международни договори права.“
„Ако това се случи, това е тоталитарно общество, а не демокрация и правова държава. Кой е предложил отпадането на чл. 120 – не знам. Подозрението ми пак е в ГЕРБ. Но този, който го е приел, носи пак тежка вина пред цялото общество“, добави г-н Величков. От сдружението били готови на протести по темата.
Велислав Величков добави: „Ние вече не сме партньори на нито една политическа партия, която е внесла този проект, но ще играем ролята на коректив и аларма на гражданското общество в общественото обсъждане преди първо и между първо и второ четене. И ще се противопоставим на всички, които... ако се опитат да подменят съдебната реформа с имитация за запазване на статуквото. Не ни интересува дали това са Пеевски, Десислава Атанасова, Христо Иванов или Кирил Петков. Ние категорично ще се противопоставим, защото осем години водим борба не за да получим втори исторически компромис или поредна имитация. Приветстваме добрите текстове, особено за ВСС; ще ги подкрепим и същевременно ще защитим нашите идеи и ще се противопоставим на тези текстове, които подменят нещата спрямо първоначалните проекти, които Емил Георгиев добре ви представи.“
Емил Георгиев от "Правосъдие за всеки" преди това направи анализ на предложените промени в Конституцията.
От сдружението разкритикуваха остро въвеждането на възможността за два мандата от по пет години за главния прокурор и председателите на върховните съдилища. В момента те имат право на един мандат от седем години.
Според "Правосъдие за всеки" с промяната на практика този мандат ще се удължи на десет години. НПО-то предлага мандатът да е пет години и да не може да се повтаря.
Главният прокурор се предвижда да председателства бъдещия Прокурорски съвет вместо министъра на правосъдието, което също не удовлетворява сдружението.
Ние кога?