Напусна ни велик художник, знаменит български реставратор
След продължително боледуване днес почина един от най-големите български художници – Климент Атанасов, съобщиха негови близки току-що. След себе си Атанасов оставя огромно наследство от картини, както и плеяда от съвременни млади художници, които обучи.
Той бе не само майстор на четката, но и един от най-добрите български реставратори за всички времена. Завършил е Художествената академия в София, специалност „Консервация и реставрация“. Има стотици изложби у нас и в чужбина, дългогодишен реставратор на художествената галерия „Петко Задгорски“ в Бургас.
Климент Атанасов е реставрирал исторически църкви в цялата страна, в т.ч. и катедралния храм в Бургас „Св.св. Кирил и Методий“. Върхът на майсторството в реставрационната му дейност е храмът „Св. Теодор Тирон“ в Стара Загора, който възстановяваше в продължение на 3 години в автентичния средновековен вид по най-сложната технология, до последния син детайл. Познавач е и на най-древните произведения на изкуството, дълги години бе експерт по разпознаването на находките на археолозите у нас.
Климент Атанасов е основател на галерия „КА“, която в началото на Демокрацията бе гнездо на интелектуалците в Бургас.
Почитан от гилдията на изкуствоведите, на духовните водачи в областта на езотериката той се ползваше с изключителен авторитет в масонското и тамплиерско движение у нас.
През последните 15 години се оттегли от светския живот в къщата си в село Лъка, Поморийско, където почти денонощно рисуваше и реставрираше икони и друга църковна утвар, които можеха да бъдат поверени само в негови ръце на голям майстор.
Климент Атанасов е роден през 1957 година в Бургас. Той оставя огромна колекция от картини, 320 от тях през последната година и половина публикуваше всеки ден лично във фейсбук профила си. В Бургас почти няма ценител, в чийто дом или офис да няма картина на класика Климент Атанасов.
Редакционният екип на Флагман.бг изказва съболезнования на съпругата му Нина Христозова, която изцяло го подкрепяше през последната година, когато здравословното му състояние започна да се влошава след задълбочаващо се дегенеративно заболяване.
Съчувстваме и на синовете Антони и Севастиан.