Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В най-новата пиар акция „дюни“, слава Богу, никой не слънчаса на къмпинг „Каваци“

Трима журналисти, прегрели от 40-градусовата жега, записват екоминистъра Юлиян Попов, дошъл да надзърне какво има в един 30-годишен омагьосан кръг
Ключови думи: Новини, Плаж Каваци, Флагман, МОСВ, плаж, Бургас, проверка, министър, Юлиян Попов

40 градуса на сянка стигна живакът вчера по Южното Черноморие. Нито африканската жега, нито тежката катастрофа, която блокира АМ „Тракия“ в двете посоки, обаче успяха да спрат най-новата пиар акция по известен на всички ни проблем, останал нерешен повече от 30 години. Никой до момента експерт не е определил ясно има или няма дюни на морските плажове „Каваците – север“ и „Каваците – юг“ в землището на Созопол, ама знае ли се, вчера можеше това да се реши… Ама за малко.

„Заповядайте на 26 юли, сряда, от 12 часа, на  къмпинг „Каваци“, ресторант „Русалка“. Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов и работна група от експерти фитоценолози и експерти по брегова геоморфология ще направят посещение на терен, което ще постави началото на ново обследване на пясъчните дюни,  разположени извън община Созопол, с цел определяне на вида и местоположението на дюните“, получиха медиите предния ден, докато съобщаваха новината за нечовешките горещини и как да не излизаме навън в наистина жежките часове. Давахме и безброй препоръки как да се предпазим от топлинен удар.

И макар че през „Каваци – юг“ и „Каваци – север“ са минали вече десетки експерти, комисии, работни групи и по-малки групички, до момента нито едно становище не е съвпаднало с предишните.

12.00 часа по обед - експерти пристигат на проверка

След 30 години ходене по мъките! Молят Европа да реши има или няма дюни на Каваците

Но да припомним малко хронологията

През ноември 2021 година първата експертна комисия казва, че пясъчните дюни са на площ от 786 кв. метра. И хоп – това решение е оспорено от Института по океанология. Така се стига до назначаването на втора комисия, която през месец юли 2022 година посочва, че площта на пясъчните дюни в обследвания район е 31 202 квадратни метра или дюните обхващат почти целия терен. В изготвянето на този доклад са участвали експерти от БАН, но експертният документ не стига до МОСВ и не е разглеждан от комисията за специализираните карти и регистри от ЗУЧК. Така се стига до назначаването и на трета комисия. Отново през миналата година, но през октомври, тя излиза със становище, в което намалява значително площта на дюните и казва, че те заемат територия от 11 410 кв. метра.

Последната експертна среща, за която Флагман.бг информира своите читатели, се проведе в МОСВ в края на април, а решението бе да се допитаме до учени от ЕС, които да дадат своето становище по заплетения казус. Така те уж щяха да влязат в ролята на арбитър и да вземат крайното решение.

Екоминистърът Юлиян Попов, директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов (на заден план) и инж. Тонка Атанасова

Но… нов министър, нов късмет, както се казва

Вчера, в най-горещите часове от денонощието, когато институциите и лекарите препоръчваха да не прекарваме дълго време под парещото като нажежена фурна слънце, министърът на околната среда и водите Юлиян Попов и работна група от, както споменахме – фитоценолози и експерти по брегова геоморфология, посетиха къмпинг "Каваци". Там екоминистърът даде брифинг пред трима на път да слънчасат журналисти, експертите се разходиха, разгледаха и валидираха становище, че да – на това място има „сиви дюни“, но обследването продължава.

По думите на министър Юлиян Попов – дюните се местели, а с днешната проява всички заедно поставят началото на чисто новото, не знам вече кое по ред, обследване на пясъчните дюни, чисто нов процес. Ама как така? Цели 30 години този казус не получи своето решение, а стотици страници със становище, експертизи и брадати съдебни дела напомнят за това.

"Това е първо мое посещение тук в качеството ми на министър, но от десетилетия познавам това място и следя как се развиват нещата тук. Основната ми цел е да се срещна и разговарям с експерти и учени за проблемите, свързани с пясъчните образувания.  Дюните са особен казус по принцип. Както знаете те се местят. Това естествено създава проблеми със собствениците, с картирането и т.н.", заяви пред журналистите министърът.

На въпрос каква е причината една комисия да казва, че на определено място има дюни, а друга – че на същото място няма, министърът отговори: "Дюните са динамичен феномен, така че това създава проблем. Другият проблем е, че има приватизация, продажби на собственост през годините".

Сериозен проблем с картографирането на дюните на плаж Каваци, становищата на учените си противоречат

Как един път дюни, друг път - не, питаше с разпъната карта в ръце и папка документи Костадин Мархолев, който е от собствениците на терени тук

Но и собствениците на въпросните парцели, около 30 души, също бяха дошли, за да покажат на поредния държавник, че и те за себе си са прави и очакват решение по заплетения казус.

„След като през 2016 г. е приет ОУП на община Созопол и минава през всички институции, тук е огледано и са издадени разрешителни за строеж. Мислите ли, че от 2016 г. досега дюните са се изместили и тук е станало дюни? Нося цялата схема на къмпинга, може да я видите“, каза Костадин Мархолев, който е добре познато лице в Созополска община и е сред собствениците на имоти. Мархолев държеше карта и огромна папка с документи в ръце, с които доказваше правотата си. Той призова да се даде разрешение за къмпингуване, тъй като това не нарушавало екоизискванията.

Учените за пореден път обследват една и съща територия

Не мога да ви отговоря аз, идвам тук, за да отговоря на себе си и да се запозная директно, довел съм експертите, отвърна му министър Юлиян Попов.

Но Мархолев настоя: „Едната комисия минала – казала, че всичко е дюни, втората пък казала за нашия имот, който е със сменен статут на земята и имам всички документи, но изведнъж това се зачертва всичко и в момента половината имот е дюна, а другата – не е. Сега, ако дойде комисията и пак каже – ми всичко е дюни“, попита риторично той.

Юлиян Попов коментира, че районът, който ще се обследва е картографиран назад през годините, но трябва да бъде актуализиран. Освен това има специални карти, има обща картография, различните слоеве трябва да се нанесат един върху друг. Комплексна е работата – като част от нея не е свършена, заяви министърът.

На място бе и заместник областният управител Пламен Янев

Министърът отговори, че всяка една защитена зона, е нещо, което трябва да бъде опазвано. Има различни категории, резервати, защитени зони, общи защитени зони. Ако експертите докажат, че това са дюни, обезвъзмездяването на собствениците на терени, които имат строителни разрешения назад във времето, е проблем, който не е решен достатъчно добре. Според мен трябва да стигнем до решение как да бъдат обезвъзмездени собствениците на имоти, които попадат в защитени зони. Тези терени подлежат на строг контрол, посочи министърът. Той информира, че действията по обследване на пясъчните дюни в къмпинг "Каваци" са предприети от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в рамките на процедура за изменение на приетата специализирана карта на пясъчни дюни, разположени извън морските плажове „Каваци – север“ и "Каваци – юг“. Процедурата е инициирана от областния управител на област Бургас, който като компетентен орган е заявил изменение на специализираната карта и регистри.

Въпросът е как да запазим тези уникални територии, това наше богатство, каза пък на свой ред проф. Александър Ташев от Лесотехническия университет в София, който заедно с д-р Богдан Богданов от Института по океанология към БАН и доц. Ахинора Балтакова от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ извърши проверката.

Казусът на „Каваци“ засяга и интересите на около 30 собственици на земя, които искат да инвестират в еко къмпинг и да разположат на терените си каравани. От друга страна – държавните дюни трябва да бъдат защитени и запазени. Ясно е, че резултатът от проверката ще бъде атакуван в съда от тези, на които не се хареса... Как ще продължи този омагьосан кръг и кои ще са те – държавата или собствениците, предстои да разберем. В средата на септември ще научим какво са решили този път експертите след поредното обследване.

А добрата новина от вчера е – че никой не слънчаса. Участниците в проверката бяха почерпени по кафенце и студена вода, която кой ще изпие накрая – ние още не можем да кажем, експертите – също.  

 

10
Коментара по темата
10.
До 9
28.07.2023 08:28:21
Истината е, че точно тия са най-търсени и лансирани в контролните органи. Практически заобикалят нормативните изисквания с цел да придадат законосъобразен вид на да далаверите. Особено ценени от задкулисните кукловоди в БГ! Шефа на тукашната РИОСВ, друг чиновник, вземащ решения, също е мноого компетентен. Спечелил "конкурс" като единствен кандидат. С диплом от факултет Държавна сигурност в Милиционерската школа в Симеоново, и без ден трудов стаж по околна среда. На такива чакаме да опазват защитената природа.
9.
До ИСТИНАтА
27.07.2023 20:51:45
То без Тонка Бетонка нищо не може се случи.Тя коли, тя беси.Но е в " сянка" в ролята си на съветничка, нея "жегата" никога няма да я стигне, просто защото има ОГРОМЕН ЧАДЪР, но .........малко съвест.
8.
Бургас
27.07.2023 16:35:46
Пълен та*ак са всички, како Ленче. Един не става за свирка даже. Изсипали се на проверка и файда никаква от тях. Толкова години разиграват хората и чакат само някой да им даде нещо по така. Един ми посочете от снимките, дето да е свършил нещо полезно през живота си.
7.
Да наминат и към Бургас, че и тук изчезват дюни !
27.07.2023 16:20:31
Ся на министъра от ПП-ДБ стана ли му ясно, ПРЕМЕСТВАЕМИЯТ ОБЕКТ на радо слънцето именуван каво такъв ли е или си е баш строителство върху дюните. И като как 2019г. Митьо дървото от дб му продаде терена като горски фонд. Апропо, пламенчо от ДБГ сега сек откри ли корупцията дето Коцето рисуваше преди да вземат властта или Коцето Мархолев им скри топката и с документи им показа колко са нефелни всички около и воглаве с министъра.
6.
До собствениците
27.07.2023 16:01:45
Тоя с бялата ризка зад министъра ще оправи всичко. Имайте търпение.За наши хора разрешава да се строи,за него дюни нема.Така,че ако има някой не разбрал още, сега е момента за апартамента.
5.
Истината
27.07.2023 15:32:03
През 2016 година Екологичната оценка на ОУП на Созопол е съгласувана от РИОСВ Бургас без вписана ясна граница на пясъчните дюни в м. Каваци. Демек , без забрани за строителство в природната забележителност пясъчни дюни в м. Каваци.Познайте кой е бил директор на РИОСВ тогава? Инж. БеТонка Атанасова, съветник на втори по ред министър на околната среда и главен участник в одобрените еко-далавери на Алепу и много други. Професорът по фитоценология е горски, демек лесничей. А сегашният министър е магистър по... българска филология! Все "компетентните" решават...
4.
*********
27.07.2023 15:24:16
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.
*********
27.07.2023 14:53:12
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
2.
Созополски бадарак
27.07.2023 14:42:55
Ее,
Мархолито и той там първа китка курдисан, опъва големите скици с трънките, хаха
1.
До Флагман
27.07.2023 14:37:11
Най-горещо беше в 18:49 само за информация да не се излагате .
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта