С мнимо инкасо към Бургас и Търново Митевски прикривал кражбата на 21,2 милиона лева
С мнимо инкасо към Бургас, Велико Търново и други клонове на Алфа банк главният касиер Петко Митевски успявал месеци наред да прикрие кражбите си, които накрая набъбнали до колосалните 21,2 милиона лева, съобщава днес в.“Стандарт“. Измамите на мошеника започнале да се разплитат, след като компютърен специалист на банката случайно открил, че паричния поток от главния офис към регионалните клонове в страната изчезва. Преди това 2 ревизии на касата - на 29 април и на 6 ноември 2009 г. не установили огромната липса. Когато проверяващите питали главния касиер Петко Митевски за липсите, той показвал протоколи, според които е предал парите на охранителната фирма "Г4 Секюрити".
Одиторите преброявали парите и виждали, че всичко излиза на нула. На практика обаче те никога не стигали офисите на банката в Бургас или Велико Търново, а потъвали в чантата на главния касиер. Така при първия одит Митевски заявил, че към бронираните автомобили на охранителната фирма са поели $450 000, 4 100 000 евро и 2 100 000 лв. При втория отчел, че е дал на охранителите $200 000 и 1 700 000 евро.
Петко Митевски бил хванат едва при третия одит на 11 май 2010 г. Изненадващо и за самия него за проверката пристигнали контрольори от централата на банката в Атина. Касиерът се опитал да изфабрикува същия протокол, като този път записал, че е дал на гардовете 3 450 000 евро. Мъжът обаче направил груба грешка - трите протокола, с които уж предавал парите, били с поредни номера - 873589, 873591 и 873592, макар че уж били издадени през интервал от половин година. "Документите са били с предварително отпечатани номера на тях. Явно е имал скътани протоколи и ги попълвал когато му е било нужно", коментират разследващите.
Вътрешната проверка на банката доказала липсата на милионите. Веднага след нея - по взаимно съгласие, напуснал целия управляващ екип на главния офис в София. Сред тях бил и Оливие Пиер Хол, който по време на аферата бил оперативен изпълнителен директор. На практика, ако е имало човек, който би могъл да засече източването на милионите, това е именно той, смятат разследващите. След скандала Оливие заминал за Швейцария. Съдебната поръчка от българската прокуратура, изпратена дотам, все още не се е върнала с резултат. Пред гръцките собственици Оливие Хол твърдял, че няма какво да прави в България, след като вече бил разпитан от швейцарските власти.
По време на разследването в рамките на вътрешния банков одит Петко Митевски признал, че е взел парите. Обяснил, че ги давал като краткосрочен кредит на голям бизнесмен чиито фирми въртели милионни оборот. В един момент обаче богаташът заявил, че няма пари да върне взетите суми. "Дай още малко, след това ще ги врътна и ще ти върна цялата сума", заявил бизнесменът според признанията на Петко Митевски пред банкерите. Източници от прокуратурата твърдят, че за да признае аферата, Митевски бил затворен в мазе в продължение на 10 дни и не изключват да е бил бит.
Според Петко бизнесменът, на когото "услужил с парите", имал строителен бизнес, държал и верига заведения в столицата. Впоследствие, след като банкерите подали сигнал за измамата в ДАНС и след като на 27 септември 2010 г. било образувано официално разследване на прокуратурата, бизнесменът е бил щателно проверяван. Разследващите обаче така и не могли да установят, че парите, откраднати от Митевски, са потънали по сметки на богаташа.
В същото време Митевски угаждал на прищевките на съпругата си, която официално се води безработна, и пръскал стотици хиляди. Купил й луксозна версия на джипа БМВ X5 за 140 бона, а себе си обзавел с проходимия във всякакви условия "Нисан Навара" за около 150 000 лв.
В петък пък стана ясно, че банката ще успее да си върне поне половината от открадната сума, защото била застрахована за щети от нелоялни служители. Пред прокуратурата обаче Петко Митевски мълчи като риба. Той бе пуснат скандално в четвъртък на свобода срещу само 40 000 лв. от съдията Тони Гетов. "По принцип знам, че гаранцията се определя като сума между 10 и 50 на сто от откраднатото. Но това означава обвиняемият да остане под възбрана в ареста", заявил съдията на делото.
"Според мен за всеки човек, който е заплашен със затвор над 10 г., трябва да важи условието, че съществува опасност да се укрие от правосъдието", коментира вчера наблюдаващият прокурор Пламен Георгиев. Откраднатото от Петко Митевски превишава цели 630 пъти нормата от 140 минимални заплати, което определя кражбата в особено големи размери.
Добави Коментар