Защо стари трошки продължават да заемат паркоместа в Бургас
Община Бургас продължава „битката” си с изоставените автомобили, отнемащи потенциално свободни паркоместа в кварталите на града. От няколко дни граждани се оплакват, че особено през лятото ситуацията с паркирането се усложнява значително с времето и винят именно изоставените коли, които с месеци и с години гният на едно и също място пред блокове.
Дискусиите в мрежата вървят в обичайния си път – срещат се мнения, вариращи от „някой не си върши работата”, до „кметът лично е виновен”, но истината е малко по-различна. Всъщност процедурата по репатрацията на изоставени автомобили изобщо не е лесна от чисто законова гледна точка. Процесът, от началото му с подаване на сигнал до компетентните органи, до края му с репатрацията на МПС-то, понякога може да отнеме до половин година и има много фактори, които оказват влияние върху бързината, с която се действа.
Така например с отчет за миналата година през януари 2023 г. Община Бургас се похвали и то с причина, че е успяла да освободи от стар скрап над 220 паркоместа в града. Това се е случило доброволно от собствениците или със заповед за принудително преместване.
„Извършват се редовни проверки от служителите в общинския отдел „Озеленяване и околна среда”. Излезлите от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) се считат за отпадък по смисъла на Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства – тези коли, които нямат заверен стикер за преминат годишен технически преглед повече от три месеца, се считат за именно такива. Собствениците им са длъжни да ги предадат на площадка за временно съхранение или в център за разкомплектоване”, съобщиха от Община Бургас.
За да бъде един автомобил регистриран като ИУМПС, той трябва да отговаря на поне едно от три условия, уточняват още от пресцентъра на администрацията.
- Да бъде със стари регистрационни номера;
- Да са минали поне три месеца от датата, на която е следвало да бъде извършен задължителен периодичен технически преглед.
- Да се намира на терен общинска или държавна собственост.
По отношение на сроковете пък процесът протича по следния начин: Ако даден автомобил бъде категоризиран като ИУМПС, на собственика му се дава 14-дневен срок за доброволно преместване не площадка за временно съхранение. След изтичане на срока се извършват съотвените проверки и ако автомобилът не е преместен, следва съставяне на акт за установяване на административно нарушение, а след това и заповед за принудително преместване.
„За съжаление, законовите срокове са относително дълги и в най-оптимистичния вариант реално принудително преместване може да се осъществи до месец след влизане в сила на заповедта за принудително преместване или около 6 месеца от стартиране на процедурата”, допълват от Община Бургас.
При констатирани изоставени автомобили можете да сигнализирате на "Денонощен дежурен телефон на Община Бургас" - 056/84 15 60 (907 218) или на горещия телефон в дирекция "Околна среда" - 056/82 66 59, както и на e-mail: obshtina@burgas.bg.
Стоят от години, през тези години огромния паркинг пред блока беше намерен начин да бъде застроен поетапно с четири кооперации, но да бъдат разчистени изоставените автомобили не.
Микробуса от строителите беше местен поне на три места из паркинга и в момента е поставен така че заема не едно а две паркоместа, лекия автомобил също.
Жалби са подавани многократно.
Имаше и абсурден отговор, че въпросните МПС-та са запорирани от съдия изпълнител, без кметство Зорница въобще да е извършило актуална проверка дали е така.
Така че това което се пише изобщо не вярно, никой не си мърда пръста за да ги отстранява, но ако трябва и малкото останали паркинги и зелени площи да се застроят, става много бързо.
Собственикът отдавна е починал, апартамента му отдавна е продаден , но наследниците му го държат за да пречат на съседите си да не паркират. Моля Община Бургас да разгледа случая, защото паркинка не е частен!
Пред всеки блок има поне по една кола (тип мазе), пълна с трилитрови буркани и десетлитрови туби за пълнене на вода от каблешковската чешма.
На тези в общината ще им трябват не 4 мандата, а двадесет .,.
Това ли е случаят на живота Ви - стояла една барака на паркомяско еди какво си. А през това време какво се прави за града - АМИ - нищо. Освен да се секат дръвета! МНОГО дръвета!!!