Да не блокираме работата на „Росенец“ с прекратяването на концесията, алармират депутати
Парламентарната Комисия по икономическа политика и иновации одобри на първо четене законопроекта, който цели отнемане на концесията на „Лукойл“ върху пристанищния нефтен терминал „Росенец“. Предложението бе внесено днес от депутати от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС и бе разгледано експресно от комисията.
То получи 14 гласа „за“, срещу 3 „против“ и 1 „въздържал се“.
Всъщност проектът предлага лека корекция на действащия Закон за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед действията на Русия, дестабилиращи положението в Украйна. Целта е просто да отпадне изискването за нотификация от страна на Европейския съюз.
Няма такова изискване на съответния европейски регламент, обясни Хамид Хамид от ДПС, който миналата седмица бе избран за председател на икономическата комисия.
Бързането на мнозинството обаче предизвика въпроси от страна на бургаския депутат от „БСП за България“ Петър Кънев.
„Аз имам въпроси. Да, регламентът е факт, ние сме го гледали в тази комисия, не можа да влезе в зала. Минаха доста месеци. Чета обаче предварителната оценка на въздействието. Аз и като депутат от Бургас си задавам въпроса: добре, ще им отнемем концесията, какво правим със складовете; какво правим с тръбата... Има много въпроси, които могат да възникнат впоследствие и да блокираме работата. Затова може би беше добре срокът да не е една седмица, примерно две седмици да бъде, но да започнем да ги обсъждаме. И не знам на кого да задам този въпрос в момента“, каза Кънев.
В комисията отсъстваше представител на Министерството на транспорта, който евентуално да отговори на питанията на депутатите.
Борис Аладжов – бургаски депутат от „Възраждане“, също повдигна темата за това, че терминалът на Росенец и съответната инфраструктура, притежавана от „Лукойл“, са неразделна част.
Хамид Хамид даде обяснение: „Когато една концесия е прекратена, принципалът на този имот влиза в управлението на този имот и има грижата да го управлява съобразно интересите на държавата. Така че това е отговорът. Законопроектът предвижда в този едноседмичен срок да започне процедурата, така че това не е толкова кратък процес. В продължение на този процес всички тези въпроси, които задавате, ще намерят своя отговор от правителството на Република България.“
Тримата „против“ законопроекта бяха депутатите от „Възраждане“. „Въздържал се“ бе Петър Кънев.
Между първо и второ четене вероятно ще бъдат предложени поправки, които може да доведат до влизане на държавата във временен контрол над рафинерията на „Лукойл“ в Бургас.
Ina4e nqmashe da imat koalicia s tqh ot 1989g
После ще сложат по един братчед за началник и ще го дадат на таки.
За колко илиарда ще на осъдят после никой не го *бе
Затова скимтят червените пудели.