Камбоджа започна да прилича на Северна Корея, премиерът отстъпва поста на сина си след "демократични избори"
На 1 юли премиерът на Камбоджа Хун Сен "короняса" официално най-големия си син пред море от поддръжници. Той тържествено му предаде огромно знаме на партията си, което Хун Манет носеше със себе си из столицата при обявяване на началото на кампанията за парламентарните избори, определяни от анализатори като имитация на демокрация.
Малкото кралство в Югоизточна Азия свиква избори, които изключват всякаква сериозна опозиция и ще утвърдят Хун Манет като приемник на баща си, който се оттегля след 38 години управление.
Лидерът каза на избирателите си, че "никой не може да спре възхода на Хун Сен или на Хун Манет", генерал с четири звезди, получил образованието си в Съединените щати и Великобритания. "След Хун Сен ще дойде Хун Мане", заяви той.
Четиридесет и пет годишният мъж напоследък набра популярност, като постепенно поемаше длъжности, които досега заемаше баща му.
"Сребърна лъжичка"
Хун Манет през цялото време се подготвяше да поеме управлението - докато пътуваше из страната, за да ръководи различни церемонии, или се срещаше с представители на основните държавни институции. Той за първи път е кандидат в листата на Камбоджанската народна партия (КНП) в Пномпен - първи етап по пътя към премиерския пост.
"Докато КНП продължава да управлява страната, да поддържа мира и равенството, всички ще живеем щастливо", каза той във видеоклип, публикуван в "Телеграм" в началото на месеца.
На международната сцена той вече беше представен на китайския лидер Си Цзинпин и установи отношения със съседните на Камбоджа страни в качеството си на началник на сухопътните войски.
"На фона на очаквания конфронтацията между Китай и САЩ да се задълбочи, Хун Манет няма нужния опит", казва политологът Оу Вирак. Той е роден със сребърна лъжичка и да замени баща си ще бъде за него сериозно предизвикателство, отбелязва анализаторът пред Франс прес.
При отсъствието на истинска опозиция Хун Манет не влиза в политически дебати. “Ще бъде нокаутиран на първите затруднения”, допълва Оу Вирак. График за "смяната на караула" не е определен, а и Хун Сен каза на избирателите, че до голяма степен ще запази присъствието си в политиката и след края на управлението си.
Династичен режим
"Докато Хун Сен не напусне премиерския пост, властта ще остане в неговите ръце", предвижда политологът.
"Значителна промяна в Камбоджа ще изиска ново лидерство извън семейството Хун", казва пред Франс прес и бившият водач на опозицията в изгнание Сам Рейнси, заклет враг на лидера от десетилетия.
Възможността за установяване на династичен режим напомня за други подобни случаи по света.
“В Сирия Башар Асад е по-образован от баща си Хафез Асад, но в политическо отношение синът отстъпва пред бащата”, предупреждава той.
Действията на лидера "ще накарат Камбоджа да изглежда повече като Северна Корея, отколкото като надеждна демокрация", предвижда Фил Робъртсън, заместник-директор на правозащитната "Хюман райтс уоч" (Human Rights Watch) за Азия.
Въпреки спекулациите за оттеглянето на човека, който от четири десетилетия ръководи страната, Хун Сен напомни на жителите на Камбоджа кой точно "държи юздите".
“Все още съм кандидатът за премиерския пост, а синът ми е бъдещ кандидат”.
Източник: БТА