Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тази индустрия печели най-много от българския бизнес

Ключови думи: Новини, Флагман, оръжия, износ

Износът на специализирана оръжейна продукция е нараснал с над  200% през 2022 г.. Това е около 1,6 - 1,7 млрд. евро или около 220% ръст спрямо 2020 г.", обяви икономическият министър Богдан Богданов пред БНТ.

"Целта ни е да продължим този тренд и да модернизираме производствата. Стараем се да гарантираме сигурна и безопасна среда за хората, които работят в оръжейните заводи", каза още министърът.

Богданов увери, че от ВМЗ Сопот ще преведе като дивидент за държавата 50% от печалбата си, а не 100%. Това е изненада, защото в законопроекта за държавния бюджет за тази година, приет на първо четене от Народното събрание, не са предвидени изключения от новото правило - цялата печалба на държавните дружества за 2022 г. да влезе в държавната хазна.

Миналата седмица министерството на икономиката е завело иск срещу апортирането на акциите на Пловдивския панаир към дружеството на Георги Гергов. Ще направим всичко възможно да защитим националния интерес и интереса на гражданите, след като през 2016 г. акции от панаира са апортирани към общините Пловдив и Варна, каза министърът. Той уточни, че това е само една от исковите молби, които ще заведат в съда.

"За нас беше важно първо да се спре вписването, което трябваше да стане в началото на юни и Пловдивският панаир в голямата си степен да премине в частни ръце, без да може държавата да контролира неговото развитие", каза Богданов и добави, че МИИ не са сами, а са получили подкрепа и от Министерски съвет.

Министърът посочи, че в последните години Пловдивският панаир е управляван все по-зле. По последни данни дружеството е с над 100 млн. загуба. натрупана през годините. "Може би е неефективно управление, може би е целенасочено неефективно управление на Пловдивския панаир. Тепърва се анализират данните", каза Богданов.

Проблемите в ДКК са хронични - неефективно управление, възлагане на проекти без обществени поръчки, коментира още министърът на икономиката.

"Едната проблемна компания е "Монтажи", възлагала проекти без обществени поръчки. Другата е "Ел Би", където бе отчетен занижен контрол, определени пари липсват. Ние обаче трябва да получим обратна връзка от компетентните органи, които са алармирани още 2021 г., когато министър на икономиката беше Кирил Петков. До момента няма обратна връзка", посочи Богданов.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин"