Стремежът ни е над 60 на сто от операциите да са миниинвазивни
Д-р Тодор Драганов е началник на Отделението по съдова хирургия в МБАЛ "Бургасмед". Той завършва Медицински университет Плевен през 1991 г. Има придобити специалности - хирургия през 1997 г. в Медицински университет София и съдова хирургия - през 2012г. след специализация в СБАЛССЗ Св. Екатерина София. През същата година придобива правоспособност по ултразвукова съдова диагностика.
От 1992г. до 2000г. д-р Драганов работи като ординатор-хирург в ОТОБ Горна Оряховица, а от 2000г. до 2008г. e специалист хирург в МЦ Здраве Павликени. От 2009г. до 2012г. е клиничен ординатор в Клиника по съдова хирургия и ангиология на СБАЛССЗ Св. Екатерина - София. В периода 2012г. - 2023г. работи в Клиника по Съдова хирургия в УМБАЛ „Дева Мария“ - Бургас.
Член е на Европейска асоциация по съдова хирургия и Българско национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология. Притежава удостоверение за следдипломна квалификация по долна ендоскопия, абдоминална ехография, ендоваскуларна съдова хирургия. Специализирал е лечение на хемороидална болест с Ruber Band Ligatio в Онклиник, Букурещ. Преминал е следдипломно обучение от Biolitec biomedical tehnology GmbH Yena Германия за използване на диодния лазер в ендовенозното лазерно лечение, сред редица други курсове и майсторски класове в специалността, проведени в Унгария, Нидерландия, Швейцария. Д-р Драганов има участия в редица международни форуми и конгреси по съдова хирургия. През 2023г. завършва Здравен мениджмънт.
-Д-р Драганов, с какъв екип стартира дейността си новото Отделение по съдова хирургия на МБАЛ „Бургасмед“?
Лекарският екип се състои от петима лекари, четирима от които с призната специалност по съдова и ендоваскуларна хирургия. Съвместната ни работа повече от 10 години ни е помогнала да се изградим като един обигран и сплотен колектив. Сестринският персонал е квалифициран и запознат с особеностите при лечението на съдовите заболявания. Всички сме мотивирани да дадем най-доброто от себе си, за да отговорим на предизвикателството за създаване и развитие на новата структура. Методична помощ и подкрепа, както винаги, ще ни оказва проф. Тодор Захариев, д.м.н, който е част от екипа ни.
-Какви терапевтични и диагностични практики и методи ще прилагате по отношение на различните видове артериална и венозна патология?
-Екипът на отделението има богат опит в диагностиката, както на артериалните, така и на венозните заболявания. Стремим се да въвеждаме най-съвременните и иновативни методи на лечение. Отделението има 3-то - най-високо ниво на компетентност, в което ще се провежда лечение на цялата гама съдова патология, в това число и най-често срещаните – остра и хронична артериална недостатъчност, хронична венозна недостатъчност, тромбофлебити, лимфедем на крайниците и диабетно стъпало.
-Какъв дял от вашата работа ще има мининвазивната хирургия?
Съвременните тенденции за лечение на съдовите заболявания определят все по-широко навлизане на минимално-инвазивните процедури и в нашата практика. За лечението на всеки пациент, прилагаме строго индивидуален план, за да постигнем максимален лечебен резултат. Стремим се минимално-инвазивните интервенции, процентно да не бъдат по-малко от 60% от общия ежемесечен брой операции. Предимствата при тях са, че са по-малко травматични и още същия ден, след кратък престой с компресивна превръзка на мястото, пациентът може да се върне към нормалния си начин на живот. Само чрез едно убождане през кожата с локална анестезия, се въвежда балон през водещ катетър по водач. Този балон след съответното позициониране се раздува и разширява съда в увредения му участък.
-С каква апаратура разполага отделението и каква част от нея е последно поколение?
Като новосъздадена структура, отделението е оборудвано с последно поколение С-рамо Siemens Cios Alpha, с което можем да прилагаме най-актуалните инвазивни диагностични и терапевтични методи на съдовите заболявания в световен мащаб. Отделението ползва за лечение на хроничната венозна недостатъчност един от първите в България и единствен на територията на Бургаска област апарат за лазерна аблация Twist Diode laser 10W с дължина на вълната 1940nm, предоставящ възможност за постигане на терапевтичен резултат с изключително ниска мощност на лазерната емисия, което е предпоставка за по-малкия процент усложнения и дискомфорт след процедурата.
-Кои оплаквания ни сигнализират, че е необходима консултация със съдов хирург?
-Най-общо казано – всяка внезапна появила се болка или оток на крайника е предпоставка пациентът да потърси лекарска помощ и да бъде насочен за консултация със съдов хирург при необходимост. Докато при артериалната емболия водеща е силната постоянна болка и ограниченията във функциите на засегнатия крайник, при венозната тромбоза, най-характерен е отокът и промяната в цвета на крайника. Друг характерен симптом е клаудикационната болка – появява се в засегнатия крайник при ходене на определено разстояние, най-често в подбедрицата. След кратка почивка, оплакванията отшумяват. С времето това разстояние се скъсява и това сигнализира за прогрес на заболяването. Често срещано заболяване, особено при пациентите с хронична венозна недостатъчност, е повърхностният тромбофлебит. Симптомите са болка, зачервяване и повишена кожна температура в областта на засегнатия участък на вените на подбедрицата и вътрешната повърхност на бедрото.
-Коя област от съдовата хирургия е предпочитана от вас и какви са предизвикателства за специалиста, който се е посветил на нея?
- Като всеки хирург, аз също имам афинитет към определена област от съдовата патология – в случая венозните заболявания. Те са най-често срещаните сред населението и за жалост, пациентите търсят лекарска помощ в напреднал стадий на заболяването, неглижирайки дълго време субективните симптоми. Предизвикателството при лечението на варикозната болест се състои в това, че всеки отделен случай е сам за себе си и изисква индивидуален подход. Вече отдавна е отминало времето на стрипинга като панацея за лечение на хроничната венозна недостатъчност. Постоянно навлизат нови методи за лечение, което е предизвикателство пред лекаря, от една страна да ги познава и от друга, да избере най-правилния метод за прилагане във всеки конкретен случай.
-В тази връзка, каква е причината хроничната венозна болест да се проявява във все по-ранна възраст?
-Причините са комплексни – както генетичната предразположеност, така и все по-забързаният и натоварен начин на живот. Продължителното стоене на едно място – както прав, така и седнал, натоварват венозната система, което с времето води до компрометиране на клапният апарат и последващите усложнения.
-Какво бихте препоръчали за запазване на здравето на съдовата система?
-Тъй като повечето ни пациенти са с повече от едно заболяване в хронична форма – най-често диабет тип 2, препоръчваме редовен контрол на хроничните съдови и ендокринни заболявания, диетичен режим, съобразен с потребностите на пациента и добра физическа активност. При доказана съдова патология е задължителна регулярната среща със съдов хирург, с цел контрол и превенция.