ООН: България е сред страните с високо качество на живота
Ключови думи:
качество на живот, Индекс за развитие на човечеството, Програма на ООН за развитие, ПРООН, България
България е класирана на 55-о място в света от 184 по качество на живота в годишния Индекс за развитие на човечеството, публикуван от Програмата на ООН за развитие (ПРООН). В коригираната класация, в която е включено и социалното неравенство обаче страната ни се изкачва с три позиции до 52-о място.
През последните две години България се е изкачила в общата класация - от 61-а позиция през 2009 г. през 58-а за 2010 г.
На първо място и в двете класации за тази година е Норвегия, която за девети път оглавява списъка на държавите с най-високо качество на живот. На второ място, отново в двете класации, е Австралия. Холандия е трета в общия индекс и четвърта в този, който отчита неравенството. Съединените щати са четвърти в общата класация, но изпадат на 23-то място в тази за социалното равенство.
Индексът за развитие на човечеството се публикува от ПРООН през последните 21 години и съчетава икономическия просперитет (под формата на доходи), нивото на образованието и продължителността на живота. Коригираният индекс отразява неравнопоставеността в тези области на човешкото развитие. ПРООН публикува съобразения с равенството индекс за втори път тази година, след като беше въведен миналата година. Организацията възнамерява да го превърне в стандартна част от основния си индекс, съобщава "Ройтерс".
Освен САЩ редица други богати държави също се класират значително по-слабо в индекса с равенството, отколкото в основния. В старата класация Канада е на шесто място, но в новата пада до 12-о. Южна Корея пада съответно от 15-о до 28-о място.
Някои държави се справят по-добре по отношение на социалното равенство. Швеция например се изкачва от 10-о място в обикновената класация до трето в тази за равенството, а Дания – съответно от 16-а до осма позиция.
На дъното на списъка е Демократична република Конго, разкъсвана от войни от над 10 години. Тя заема 187-о място в общия индекс и 134-то в коригирания. Нагоре в общата класация следват Нигер, Бурунди, Мозамбик и Чад.
Класацията е разделена на пет групи – тези на страните с много високо, с високо, със средно и с ниско качество на живот. Има и последна група "други" държави, която включва Северна Корея, Маршаловите острови, Монако, Науру, Сан Марино, Сомалия и Тувалу. България (55/52 място) се намира в горната част на групата на държавите с високо качество на живот, в компанията на Румъния (50/49), Куба (51/51), Черна гора (54/47), Саудитска Арабия (56/56) и други. В същата група, макар и по-назад, е Русия (66/59). Китай (101/102) е в групата на страните със средно качество на живот.
В голяма част от света разпределението на доходите е станало по-неравностойно през последните десетилетия, въпреки че пропастта в здравеопазването и образованието е намаляла, отбелязват авторите на доклада. Добави Коментар