Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Между извратения либерализъм на Запада и авторитаризма на Изтока, Балканите май са най-нормални*
Напук на всичките ни кусури, гледки като тези говорят за традиционни нрави и морал, градени с хилядолетия
Скучно ми е да се въргалям с дни на плажа. Аз почивам по друг начин. Обичам да посещавам с приятели нови места. Предпочитам да имат история, добра кухня, интересна архитектура и красива природа. Гръцкият град Йоанина, наричан у нас по-често Янина, покрива всички изброени критерии. Намира се в северозападната част на страната, недалеч от Албания и Северна Македония. Той е център на административната област Епир. Застроен е на 500 метра надморска височина, по брега на езерото Павмотида. Заобграден е с планини отвсякъде.
Летоброенето на Йоанина започва вероятно по времето на Юстиниан Първи. Иначе районът е бил населен и преди това с древни гърци. Недалеч от днешната Йоанина се намира Додонският оракул. За древните гърци той е бил вторият по важност след Делфийския.
Та на мястото на днешната Йоанина вероятно за първи път строи крепост Юстиниан. Около нея възниква град. Малко по-късно славянското море, част от Великото преселение на народите, залива този район и променя генофонда му.
От цар Симеон до времето на Самуил и неговите наследници областта Епир е част от българската държава, включително Йоанина. По тия земи вдига своето въстание срещу византийците и Петър Делян. Смята се, че е събрал до 80-хилядна войска от хора, които са искали да се наричат българи в своя държава.