Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Новата заплаха за световния бизнес - междуфирмената корупция

Ключови думи: държавни служители, Transparency International, Индекс на даването на подкупи, корупция, международни компании, публични търгове

Компаниите са също толкова склонни да подкупват други фирми, колкото и да корумпират държавни служители, установява най-новото проучване на Transparency International "Индекс на даването на подкупи 2011".

Това означава, че корупцията е не само проблем на държавния сектор, но и на компаниите, тъй като носи за тях финансови и имиджови рискове, предупреждават авторите на проучването, разпространено тази нощ.

Лидерите на международни компании признават, че продължават да подкупват държавни служители, за да печелят публични търгове, да избягват регулации, да ускоряват управленските процеси или да влияят върху вземането на решения. През тази година за първи път проучването си Transparency International изследва и междуфирмената корупция и установява същата готовност да ръководителите на компании да подкупват други фирми, за да улеснят бизнеса си.

Вероятно не е изненадващо, че руските и китайските фирми, които през миналата година са инвестирали 120 млрд. долара в чужбина, са най-склонни да дават подкупи в чужбина. На другия край, сред най-малко корумпираните, са представителите на Холандия и Швейцария (виж таблицата).

Проучването през 2011 г. е извършено сред 3000 бизнесмени от развиващите се и развитите държави. То класира 28 държави според готовността на компаниите в тях да дават подкупи в чужбина. Предишното проучване бе направено през 2008 г. и включваше 22 държави. В новото изследване са добавени Аржентина, Индонезия, Малайзия, Саудитска Арабия, Турция и ОАЕ. Всички те са влезли в групата на държавите, чиито компании дават най-много подкупи.

В сравнение с предишното изследване най-много са се влошили резултатите на Канада и Великобритания, които са слезли съответно с пет и три места по-надолу. България не е включена в изследването.

Най-корумпирани

Сред най-корумпираните компании са тези от сектора на обществените поръчки и строителството. Това е секторът, в който заобикалянето на законите и лошото изпълнение може да имат най-опасни последици за сигурността на обществото, отбелязва Transparency International.

Следват го секторите на комуналните услуги, на недвижимите имоти и юридическите услуги, нефтогазовият сектор, миннодобивният. За всички тях са характерни високите инвестиции и намесата на държавата, както и строгите регулации - все условия, стимулиращи корупцията. В същото време тези сектори са от изключително голямо значение за развитието на държавите, което налага вземането на отговорни решения относно използването и собствеността на националните ресурси и инфраструктура.

Най-малко корумпирани

Сред най-малко корумпираните сектори са земеделието и леката промишленост, следвани от авиационната индустрия за граждански цели и информационните технологии. Авторите на доклада посочват, че борбата с международната корупция вече се превръща в приоритет на международната общност. През миналата година Г-20 се ангажираха да се борят с явлението чрез специален план за действие. Напредъкът по този план се очаква да бъде одобрен от лидерите на Г-20 на срещата им в четвъртък и петък в Кан.

Индекс на даването на подкупи
 Държава
 Индекс за 2011
 1. Холандия  8.8
 2. Швейцария  8.8
 3. Белгия  8.7
 4. Германия  8.6
 5. Япония  8.6
 6. Австралия  8.5
 7. Канада  8.5
 8. Сингапур  8.3
 9. Великобритания  8.3
 10. САЩ  8.1
 11. Франция  8
 12. Испания  8
 13. Южна Корея  7.9
 14. Бразилия  7.7
 15. Хонконг  7.6
 16. Италия  7.6
 17. Малайзия  7.6
 18. ЮАР  7.6
 19. Тайван  7.5
 20. Индия  7.5
 21. Турция  7.5
 22. Саудитска Арабия  7.4
 23. Аржентина  7.3
 24. ОАЕ  7.3
 25. Индонезия  7.1
 26. Мексико  7
 27. Китай  6.5
 28. Русия  6.1
 СРЕДНО
 7.8

(Индексът е със стойности между 0 и 10 като по-високата означава, че компаниите от тази страна по-малко корумпират в дейността си)
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила