Радев се оплака, че визитата на Зеленски не била съгласувана, няма да свиква референдум за еврото
Румен Радев се оплака, че визитата на украинския му колега Володимир Зеленски у нас не била предварително съгласувана с него. Българският президент говори пред репортери, след като участва в откриването на Международната конференция “Дни на математиката в София”.
След въпрос дали срещата му със Зеленски е била съгласувана, Радев обясни: "Първо, аз никога не съм отказвал да приема президент по негово настояване. Винаги съм откликвал, но когато министър-председател реши да покани президент, институционалният диалог изисква поне това да бъде съгласувано с мен преди тази покана, а не да бъда уведомяван за вече предприети стъпки. В тази ситуация, разбира се, най-лесното беше да не провеждам такава среща, но това не е добър сигнал за България; особено това не е добър сигнал към 300 хиляди българи в Украйна. Така че аз се надявам Министерският съвет да спазва елементарните правила в протокола и за в бъдеще такива мероприятия да бъдат съгласувани."
Президентът обвини управляващите, че нямат свое мнение и своя позиция, докато той защитавал националните интереси.
След въпрос опасява ли се от импийчмънт, след като всички водещи политически сили искат неговото отстраняване в момента, той отговори: "Да заповядат! Никакъв проблем, но всички водещи политически сили трябва да имат отговорно поведение към българския народ и да отговарят на интересите на този народ."
Държавният глава изрази недоволство, че течали скоростни процеси на препланиране, свързани с освобождаване на определени въоръжения и боеприпаси, за да се изпратят на Украйна. Той призова управляващите да бъдат много внимателни. Според него България може да изпадне в недостиг на важни оръжия. Превъоръжаването било дълъг процес, който предишните правителства пренебрегвали.
На въпрос защо не му показват списъка с оръжия, които ще изпратим на Украйна, при положение че е върховен главнокомандващ, президентът отговори: "Първо, решенията за това се вземат в правителството. Второ, президентът Зеленски много добре знае, че и да го покаже на мен, ефект няма да има. Аз съм изявявал многократно своята позиция. Той дава там, където му се отваря вратата. Вижте, проблемът изобщо не е в президента Зеленски. Проблемът е в нашите политици, които се надпреварват кой повече ще обещае и кой повече ще даде. Там е проблемът."
Румен Радев изрази резерви и към идеята за продажба на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна. Решението било взето прибързано и без анализи.
След въпрос има ли руско влияние в службите и трябва ли те да бъдат преструктурирани, както казва премиерът Николай Денков, президентът заяви: "За съжаление, продължава една черна серия български министър-председател да използва чужди медии, за да клевети страната; за да развява руската заплаха като параван за разправа със службите в името на лични и партийни интереси точно по сценария на записите. И е жалко, че хлъзгат акад. Денков по този сценарий, но като гледам, той няма нищо против да го хлъзгат."
Президентът отново повтори позицията си, че не трябва да се дава повече оръжие на Украйна и трябва да се наблегне на дипломатическите преговори.
"Виждате, че оръжията, които се искат, стават все по-разрушителни. И това ни тласка вече към едни трудно приемливи нива на ескалация. Това е наистина риск за всички нас", посочи държавният глава.
Той изрази опасения от ядрено замърсяване по две линии - чрез поразяване на Запорожката атомна централа или чрез използване на тактическо ядрено оръжие.
Радев се обяви за провеждането на референдум за еврото, но с корекция на въпроса.
"И за мен не е добре политици в парламента и извън него да се правят, че няма подписи на половин милион българи. Това не е добре. След като са изпълнени законовите условия, тези подписи са събрани, е редно да се проведе референдум. Това решение издава страх, пренебрежение и недоверие към българските граждани. Отделно е, дали така трябва да бъде формулиран точно референдумът. Аз лично не виждам за удачно да се вкарва този процес в каквито и да е времеви рамки. За мен 20 години е неприемлив срок, прекалено дълъг срок", изкоментира президентът.
България трябвало да влезе в еврозоната, когато е готова. А политиците трябвало да убедят гражданите в ползите от това.
На въпрос дали ще насрочи референдум, както настоява председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов, Радев отговори: "Аз няма как да насроча дата за референдум, понеже има решение на Народното събрание. Да, знаете, че е спорно, но според мен това е процедурно объркване. Много ясно беше взето такова решение. Аз няма как да вкарам повторно в Народното събрание предложение за референдум, който е отхвърлен с решение на парламента."
Гледайте тук:
Полугрозна полупроста
Ама здраво стискаш "лоста"
С Общата в тандем
Пееш стар и смешен рефрен!
Нали Радке сикиш пиратке
Чакаше бърза победа, ама нещо се обърка и запя за мир.
Радке Радке, Решетникова пиратке
За грошове пиратке и Общата ще продадеш.
Закона е ЯСЕН !
РЕФЕРЕНДУМ при НАД 400 хил. подписа е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН !
Радев, не разсъждавай а изпълнявай Закона !
Ала-бала от натовският офицер Радев.
Празни преказки !