Бизнесът намали търсенето на служители, спад на обявите за работа с 8%
Броят на обявите за работа през юни е спаднал с 8 на сто (близо 4000 по-малко), показват данни от ежемесечния анализ на една от големите HR компании у нас.
От компанията посочват, че това е заради сезона на отпуските, в който работодатели и търсещи работа са по-слабо активни на пазара на труда. От друга страна, секторът "Хотелиерство и ресторантьорство", който заема близо 20 на сто от предложенията, изглежда достигна своя пик и през последния месец предложенията в него са намалели, посочват от компанията.
Общият брой на предложенията в края на юни е 46 500.
На годишна база обявите продължават да намаляват – спрямо юни 2022 г. се наблюдава спад от 12 на сто
Предложенията в повечето сектори са намалели през юни. С най-голям спад са тези в сектора "Хотелиерство и ресторантьорство" - обявите в него са с близо 2500 по-малко спрямо предходния месец (-24 на сто).
Спад се отчита и в секторите "Търговия и продажби" (920 предложения по-малко, 8 на сто спад), "Производство" (320 предложения по-малко, 4 на сто спад), "Информационни технологии" (230 предложения по-малко, 3 на сто спад), "Административни и обслужващи дейности" (180 предложения по-малко, 4 на сто спад), "Счетоводство, одит, финанси" (170 предложения по-малко, 8 на сто спад), "Маркетинг и реклама" (130 предложения по-малко, 9 на сто спад), "Здравеопазване и фармация" (10 предложения по-малко, 1 на сто спад).
Ръст на обявите се отчита в секторите "Строителство" (130 предложения повече, 5 на сто ръст) и "Логистика и транспорт" (110 предложения повече, 2 на сто ръст).
Анализът на компанията показва, че продължава забележимият спад на предложенията в сектор "Информационни технологии", при който от началото на годината се поддържа спад от около 40-45 на сто спрямо 2022 г. Предложенията в него през юни 2023 г. са с 3050 по-малко спрямо юни 2022 г.
Като дял на предложенията през юни обособен лидер продължава да бъде сектор "Търговия и продажби" с 23 на сто. Второ и трето място се заемат от секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" със 17 на сто и "Производство" с 16 на сто.
Следват секторите "Логистика и транспорт" (11 на сто), "Административни и обслужващи дейности" (10 на сто), "Информационни технологии" (8 на сто), "Строителство" (6 на сто), "Здравеопазване и фармация" (5 на сто), "Счетоводство, одит, финанси" (4 на сто), "Маркетинг и реклама" (3 на сто) и "Изкуство" (1 на сто).
Предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа са намалели с 2 на сто през юни. Като брой те са близо 3700.
Разпределението на този тип предложения по сектори е: 59 на сто в секторa "Информационни технологии", следвани от "Административни и обслужващи дейности" (17 на сто), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (15 на сто) и "Търговия и продажби" (7 на сто).
Като дял през април обявите за работа от вкъщи и/или дистанционна работа са 9 на сто от всички обяви.
Общият брой на обявите във водещите областни градове е намалял със 7 на сто. Динамиката във всеки един от тях е, както следва: София (-4 на сто), Пловдив (-8 на сто), Варна (-15 на сто), Бургас (-17 на сто), Русе (-8 на сто) и Стара Загора (-1 на сто).
Като дял обявите за София са 42 на сто, а в останалите градове са: Пловдив (10 на сто), Варна (9 на сто), Бургас (4 на сто), Русе (3 на сто) и Стара Загора (3 на сто).
Броят на обявите за работа, подходящи за бежанци, през юни е намалял със 17 на сто. Общият брой на този тип обяви е около 2900, което е 7 на сто дял от всички обяви.