Новата власт възкреси идеята за създаване на община Обзор
Казусът с евентуалното създаване на нова община Обзор възкръсна в Народното събрание. Повод стана въпрос на бургаския депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Даниела Божинова към премиера Николай Денков по реда на парламентарния контрол.
Божинова припомни, че през февруари 2021 г. в района на Обзор бе проведен местен референдум, при който мнозинството гласува „за“ създаването на новата административна единица. Месец по-късно Министерският съвет (правителството „Борисов 3“) взе решение за обособяването на община Обзор.
Последната дума обаче имаше президентът, който близо две години не издаде указ, а през април 2023 г. служебният кабинет на Гълъб Донев отмени правителственото решение за създаването на общината.
Даниела Божинова, която е радетел за референдумна демокрация, постави казуса пред новия премиер Николай Денков. Тя попита каква е възможността община Обзор взе пак да бъде създадена.
От отговора на акад. Денков стана ясно, че през 2023 г. от президентството поискали от Министерския съвет (МС) анализ на възможностите за създаването на общината.
Министерството на финансите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството обаче фактически са дали отрицателни становища, се разбра от думите на премиера.
Той изреди съответни параметри. Например, броят на населението към 15 март 2023 г. в обхвата на евентуалната община Обзор бил 2331 човека, т.е. почти три пъти по-малко от нужните 6000.
„Въз основа на тези финансови, демографски и инфраструктурни показатели и аргументи е направен изводът, че създаването на нова община с административен център град Обзор ще доведе до фискален риск по отношение на бюджета й. Капацитет за събиране на приходи за финансиране на разходите за съответните дейности е недостатъчен и вследствие на това би възникнал значителен дефицит и това би наложило евентуално увеличаване на местните данъци и такси. Не е изключен също негативен ефект за самото население поради риск от недостатъчна инфраструктурна изграденост и капацитет за предоставяне на необходимите публични услуги“, заяви Николай Денков.
Поради тази причина МС отменил решението за създаването на нова община.
„Съгласно чл. 9, ал. 1, т. 6 от закона Министерският съвет приема решение след писмено становище на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Към настоящия момент в Министерския съвет не е постъпвало друго становище, така че по-скоро въпросът в момента трябва да се насочи към министъра на регионалното развитие и благоустройството“, добави акад. Денков.
В репликата си Даниела Божинова се усъмни в обективността на аргументите на предишното правителство. Тя цитира изследване на икономиста Красен Станчев, според което туризмът в Обзор има сериозен потенциал в сравнение с другите морски общини. Освен това резултатите от преброяването през 2021 г. показали, че община Несебър и в частност Обзор са сред малкото, в които има прираст на населението. Според Божинова, възможни са нови действия от страна на гражданите в посока създаване на нова община.
В дупликата си Николай Денков се обърна към бургаската депутатка: „Уверявам Ви, че аз нямам никакво лично отношение към това как трябва да бъде решен въпросът. Това, което е важно, е – ако се създаде такава нова община, тя да бъде устойчива и да може да изпълнява функциите, така че предполагам, че министърът на регионалното развитие и благоустройството ще влезе в експертна дискусия дали това е възможно и тогава ще търсим възможно най-доброто решение.“
Само вожд, няма индианец ХАХХАХАХА
Палякундерите са 3 пъти по-малко от нужните жители...
Уважете мнението и желанието на хората а то е да има община Обзор !
Спрете да раздавате подаръци на президеншите да потулват което не одисва на Несебърскрия Mayor.