Д-р Иванов от МБАЛ "Бургасмед" предупреждава родителите за предстоящ бум на ротавирусите по морето
С напредването на летния сезон особена актуалност сред летуващите, наред с жителите на Бургас и областта, придобива Детският неотложен кабинет, който функционира в ДКЦ „Бургасмед“. Той работи от понеделник до петък от 14:30 до 18:30ч. и в него педиатрите от Детско отделение на медицинския комплекс oсигуряват консултативна помощ при всички неотложни състояния, свързани с детските болести. В кабинета се осъществяват прегледи на деца от 0 до 18-годишна възраст.
„Всеки ден сме на разположение на родителите, които могат да потърсят при нас специализирана помощ при всякакви опасения, свързани със здравето на децата им. Засега има затишие по отношение на вирусните заболявания, но с настъпването на по-големите горещини се очаква бум на чревни неразположения, предизвикани от ротавируси. Характерно за тези състояния е висока температура, повръщане, разстройство, които често водят до сериозна дехидратация на детския организъм“, коментира д-р Христо Иванов, началник на Детско отделение в МБАЛ „Бургасмед“, който също преглежда и в неотложния кабинет.
„Бургасмед“ с Детски неотложен кабинет
Педиатърът с над 20-годишна практика предупреждава, че подобни състояния не трябва да се неглижират от родителите, тъй като често при тях се налага дори хоспитализация. При наличие на първи симптоми, лекарят съветва родителите да заведат детето си на педиатър. Тези, които са на почивка с деца на по-отдалечено място и не могат да реагират веднага при симптоми като многократни изхождания, повръщане и повишена температура трябва да ползват свещички за повръщане, както и температуропонижаващи средства. Тези медикаменти трябва са неизменна част от туристическата аптечка, особено когато се летува с деца.
В топлото време малчуганите е добре да ядат повече плодове и зеленчуци, могат да се приемат допълнително и витаминни препарати. Децата с ротавирусна инфекция трябва да изпиват на ден между литър и литър и половина вода.
Според д-р Иванов особено важно за предпазването от вируси през горещите летни дни е редовното миене на ръцете и избягването на храни, които не са термично обработени, както и такива, които са били изложени по-дълго време на слънце. Те са основните, които предизвикват чревни неразположения, предимно диария, твърди той.
Педиатърът обръща внимание облеклото на детето да е съобразено с времето, като е желателно да се ползват памучни материи. Той изтъква, че не бива да се допуска изпотяване, защото то предизвиква настинки, което създава предпоставки децата да се разболяват.
Началникът на Детско отделение на „Бургасмед“ припомня децата да не се излагат на директно слънце, освен до 10 часа сутринта. Те трябва да са повече на сянка, а на плажа – непременно под чадър и да се ползва задължително слънцезащитна емулсия SPF50. Малките могат да се къпят в морето, ако температурата на водата е поне 24 градуса. След като излезе от водата детето веднага трябва да се намаже още веднъж със слънцезащита. Нужно е веднага да се сменят мокрите бански със сухи. Д-р Иванов изтъква също, че под 6-месечна възраст не съветва децата да се водят на плаж, защото не са достатъчно закалени и бързо могат да се претоплят и обезводнят.