Гешев пращаше информации до медии, по които после почваше проверки, твърди Сарафов
Изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов бе поканен за изслушване пред пленума на ВСС по повод проверките, които са започнали във ВКП по времето на Иван Гешев и по които са проверявани и призовавани членове на ВСС, пише Епицентър.бг.
"Тези проверки считам, че наистина са тенденциозни, с цел натиск над членове на ВСС - за отказ и оттегляне на искането за отстраняване на главния прокурор и отвод, за да намалеят гласовете и да не бъдат достатъчно за отстраняването на Гешев", обобщи и.ф. главният прокурор Сарафов.
"За мен е стресиращо, ще го кажа като човек и като магистрат, проверки да се образуват по такъв начин - по сигнали, написани от несъществуващи лица или по статии, изпратени до определени медии, които след това се проверяват", коментира Сарафов.
Той потвърди, че администрацията на главния прокурор Иван Гешев са писали статии, които са били изпращани до две определени медии. Те бяха писани от служители на публична комуникация, бяха качвани на сайтовете и след това ставаха повод за образуване на предварителни проверки", обясни механизмът Сарафов.
"Няма да дам характеристика дали е морално и дали е законно, защото тези действия трябва да бъдат обект на проверка", посочи Сарафов.
"Бяха инициирани и започнати всички тези проверки само и единствено от определени прокурор от ВКП с резолюция лично от Иван Гешев", обясни и.ф. главният прокурор и припомни, че е назначил ревизия за личните проверки. По думите му, има 8 такива проверки, които са започнали прокурори от ВКП. Той подчерта, че е недопустимо прокурори от ВКП да извършват такава проверка.
Висшият съдебен съвет обсъжда данните за натиск над членове на съвета, инициирали искането за предсрочно отстраняване на Иван Гешев от поста главен прокурор. В съвета са изпратени данни от прокуратурата, според които във Върховната касационна прокуратура (ВКП) са образувани няколко преписки и дела.
Огнян Дамянов внесе яснота по една от преписките, прераснали впоследствие в досъдебно производство.
"По отношение на първата преписка искам да посоча, че предложението, което с колегите ми направихме (за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев - бел. ред.), беше с дата 12 май. Три дни по-късно тогавашният главен прокурор дава пресконференция, на която говори за търговия с влияние и корупция по отношение на висши държавни органи, вероятно и за ВСС. Същия ден служител от администрацията на главния прокурор изготвя докладна записка за пресконференцията на главния прокурор, която му е предоставена, който поставя резолюция за проверка", обясни Дамянов.
"ВКП не е първоинстанционна прокуратура и всяка преписка трябва да бъде изпратена на компетентния орган да се произнесе. Това в случая е Софийската градска прокуратура. Въпреки това резолюцията на Гешев е да се направи лична проверка от прокурор от ВКП. Аз получих призовка да се явя по време на личния си отпуск, изпратих уведомление, че не мога да отида. Въпреки това се образува досъдебно производство, което е било изпратено на компетентната прокуратура. Компетентната прокуратура можеше да не образува производство, но не може да не разследва вече образувано такова", коментира Дамянова.
"Нарушени са твърде много нормативни актове, за да го приема за нормално. Аз имам някакъв спомен, че през 2009 г., преди 14 г., беше извършвана проверка точно по този сигнал. Как той изведнъж отново е излязъл и проверяван във ВКП не мога да кажа", каза още Дамянов. Той подчерта, че би искал да пита Сарафов дали е вярно, че служител от администрацията на Гешев е подавал информация до някои медии, които впоследствие са били основание за образуване на досъдебни производства и проверки. "Чувал съм в последния месец, че е бил използван такъв механизъм", каза Дамянов.
Членове на прокурорската колегия на ВСС посочиха, че не са общували с Гешев и дори не са му вдигали телефона, когато той е правил опити да им звъни малко след като са внесли искането за предсрочното му отстраняване.
Георги Кузманов каза, че е бил търсен от Гешев, който по това време е бил в САЩ. "Защо го правите това нещо сега? Кой ти се обажда, за да го пуснеш това? С кой си говорил? Кой политик ти се е обаждал? Какво мислиш, че трябва да направя сега аз", са били въпросите, които Гешев задал на Кузманов по телефона, а след това му казал, че ще подаде оставка.
"Може би политическата кампания е била изначално замисълът на Гешев. Фактите са такива, че той в момента регистрира политическа партия, гражданско сдружение... нещо такова. Усещанията му бяха за сметка на прокуратурата, а Николай Марков услужливо е преобразувал неговите усещания в сигнал, по който бяхме викани във ВКП", каза още Кузманов.
"Аз не съм получавал заплахи лично от главния прокурор, нито ми е давал съвети как да се държа и какво да правя с предложението, което сме внесли", добави още той.
Светлана Бошнакова от прокурорската колегия също посочи, че Гешев й е задавал същите въпроси, но не му е отговорила нищо по-различно. По думите й нямало какво да се коментира, тъй като решението било на прокурорската колегия и не е имало натиск за вземането му.
Добави Коментар