Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Нови разкрития за кафето, които ще ви изненадат

Ключови думи: кафе, кофеин, флагман, проучване

Кафето може да съживи сънливите хора в началото на деня, но не само заради кофеинът. Други фактори, свързани със сутрешната чаша еспресо или капучино, могат да помогнат за подобряване на мозъчната функция.

За да разберат как точно действа кафето, учени, ръководени от Мария Пико-Перес, изследовател в испанския университет "Хайме I", решават да проверят дали мозъкът реагира по един и същи начин на чаша кафе и на същата доза кофеин, дадена под формата на таблетки.

"Някои от ефектите на чаша кафе бяха напълно възпроизведени от кофеина“, казва Пико-Перес, „но не всички: други бяха специфични за консумацията на кафе, поради фактори като специфичния мирис и вкус на напитката и психологическите очаквания, свързани с пиенето ѝ“.

В проучването са участвали хора, за които сутрешното кафе е навик. Изследваните лица били помолени да не пият никакви напитки, съдържащи кофеин, и да не приемат никакви кофеинови препарати в продължение на три часа преди да отидат в лабораторията.

Тестът изглеждал по следния начин. Първо на всички участници било направено функционално сканиране на мозъка с магнитен резонанс, след това на половината от тях било дадено кафе, а на другата половина - таблетка с кофеин, и половин час след това отново било направено сканиране. По време на ядрено-магнитния резонанс участниците били помолени да се отпуснат и да мечтаят.

Всъщност механизмът на действие на кофеина е известен, така че учените очаквали, че участниците първо са подобрили интеграцията на невронните мрежи, свързани с префронталната кора - която отговаря за работната памет - и второ, на мрежите, участващи в процеса на анализ на реалността и саморефлексия.

"Второто" се оказало еднакво и при двете групи: хората станали по-добре подготвени за преминаването от режим на готовност към режим на работа като такъв.

Оказало се обаче, че при тези хора, които пиели кафе, се подобрило невронното взаимодействие в частите на мозъка, отговарящи за работната памет, когнитивния контрол и целенасочеността.
"Казано по-просто, изследваните лица бяха по-бдителни и възприемчиви към външни стимули след кафе, отколкото след кофеин", заключава Пико-Перес. Тя също така предполага, че дори безкофеиновото кафе предлага ползи за хората, каквито чистият кофеин няма.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Той е фалшив и много стиснат Това е прозрението на една от новите участнички в Ергенът В тази държава свалят цигарите от рафтовете на магазините В големите супермаркети ще бъде забранена продажбата им
Регионалният министър отстрани ръководството на пътното управление в Плевен и назначи проверка на АПИ Действията са предприети във връзка с катастрофите край Телиш Това са най-завистливите зодии, внимавайте с тях! Някои ваши "приятели" просто няма да могат никога искрено да се радват с вас, а единствено ще завиждат на успехите ви
Всяка година на Великден правя крафин, всички ми искат рецептата Този козунак се получава с много богат и разнообразен вкус, а става толкова лесно Водна стихия: Река Огоста заля път в Монтанско В Бургас са нащрек заради притока на водни маси
В ресторантите с този трик размразяват месото за 5 минути Трябват ви само два метални контейнера Избухна срещу цената на агнешкото Защо у нас, на Великден, агнешкото скача тройно, а на 8 март цветята са на петорна цена, пита Башар Рахал
Държавата отпуска 35 милиона за великденска добавка на близо 700 000 пенсионери Това съобщи премиерът Росен Желязков Най-големите егоисти в зодиака Представителите им живеят само и единствено за себе си
Путин отхвърли предложението за мир на Тръмп То не включва нашето основно искане, твърдят от Кремъл Приложение ни събира на вечеря с непознати Появи се лек за самотата