Морската вода в Китен е чиста, екоминистърът иска пари за собствениците на земи с дюни
Проверката за морската вода, която се направи след сигнал за замърсяване в Китен, не показва нищо тревожно. Няма замърсяване. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, след като водещата изтъкна, че рибари са подкопали плаж, за да променят пътя на реката.
„Качеството на морето е такова, каквато е на времето в момента. Прекрасно е!“, добави той.
„Трябва да отида до морето по служба. Искам да се изкъпя в него, да плувам. Това е любимото ми занимание“, сподели екоминистърът.
„Водата е чиста, освен ако някой не си излее канализацията до мен. Ако това се случи, ще го накажем много, много жестоко“, зарече се той.
След като бе попитан как пазим дюните, Попов каза, че това е първото нещо, което ще го заведе до морето и тогава щял да се изкъпи в морето.
„Дюните са ценност. Те се охраняват“, добави той.
„Проблем е обаче, че те се местят. Може да се озоват върху земеделска земя, която е била реституирана. Този въпрос трябва да се уреди не само законово, но и публично, а също така и финансово, защото когато собственикът на земя се окаже в един момент, че притежава и дюна, върху която нищо не може да прави, трябва да имаме ангажимент да го компенсираме“, обясни министърът.
Той коментира и предупреждения на президента на Украйна Володимир Зеленски за поставени експлозиви в АЕЦ „Запорожие“.
„От началото на войната всички наши системи за наблюдение и оценка са активизирани в по-висока степен и са разширени. Всичко, свързано с околна среда, води, въздух, радиация и т.н. се наблюдава с много по-високо внимание и честота. В момента няма основания за притеснения за българското Черноморие и земя. По отношение на „Нова Каховка“ всички модели, които наблюдаваме са успокояващи. Реагираме бързо и адекватно, работим с модели за вероятни предстоящи движения, правим сателитни наблюдения“, заяви Попов.
Не виждам причини да няма ротация в правителството, изтъкна той.
„Партийните противоречия помагат на работата ни. Едно от най-добрите неща, които станаха напоследък, е съживяването на парламента. То неизбежно преминава през една по-драматична фаза, защото през последните десетина години Народното събрание беше много вяло“, коментира министърът.
„Най-лесно се работи при диктатура, когато една група хора решават всичко, без да питат никого и всичко върви в една посока, но често тя е грешна до такава степен, че може да разруши цялата държава. Това виждаме в Русия в момента“, добави той.
Той говори и за съдбата на въглищните централи в България.
„При тези цени на електроенергията сега и очакваните в бъдеще те не са конкурентоспособни на пазара. Ние правим всичко възможно да осигурим енергийната сигурност по различни начини, но не може една централа, която не издържа на пазара да бъде поддържана непрекъснато. Важно е много бързо да се придвижи модернизацията на тези инсталации в посоки различни от въглищата. Те могат да минат на отпадъци, биомаса, биогаз и т.н.“, заяви Юлиян Попов.
По думите му няма как българските въглищни централи да издържат до 2038 г.
След това ме хвана и с.р.юн, но само мен от цялата компания.