Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

МС увеличи броя на студентите в Медицинския факултет на Бургас, има остра нужда от лекари в Югоизточния регион

"Методиката на няколко места показва дефицити. Един от тях е този", казва премиерът Николай Денков
Ключови думи: Асен Златаров, правителство, Николай Денков

Спорна методика създава опасност от закриване на Медицинския факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Това става ясно от обсъждане на темата на заседание на Министерския съвет (МС), проведено на 21 юни. Правителството и лично премиерът Николай Денков обаче са се застъпили за развитието на звеното за обучение на медицински специалисти в морския град.

МС тогава взе решение, с което утвърди броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища за учебната 2023 – 2024 г. От стенограмата от заседанието става ясно, че е направен компромис за Университета „Асен Златаров“.

Здравният министър Христо Хинков обяснява: „Отново предлагаме в проекта на Решение на Министерски съвет да бъде увеличен предвиденият за Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас брой места за студенти по „Медицина“, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението им за 2023 – 2024 г. от 23 на 40, толкова, колкото е бил през предходната учебна година. Те имат капацитет за това. Мотивите са, че силно намаленият брой места за студенти по „Медицина“ ще се отрази негативно на обучението в новооткрития Медицински факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, което би могло дори да доведе до закриването му.“

Един от основните проблеми пред човешките ресурси в здравеопазването бил небалансирането и териториално неравномерното разпределение на лекарите. Концентрирането на голям брой студенти по „Медицина“ в малък брой градове бил един от основните фактори за това небалансирано разпределение.

„Важно е да се отбележи, че равномерното разпределение на обучаващите институции в страната и на броя на студентите в тях е важен фактор за гарантиране на по-равномерно географско разпределение на медицинските специалисти. Ето защо е важно да се създадат условия за дългосрочно провеждане на обучение на достатъчен брой студенти по „Медицина“ и в Бургас, с което ще се гарантира осигуряване в голяма степен на потребностите на лекари в Югоизточния регион на България“, казва министър Хинков.

Реализирането на това предложение било в съответствие и с предвидената в Плана за възстановяване и устойчивост мярка С-12, т. R3 „Повишаване на привлекателността на здравните професии и насърчаване на по-балансираното разпределение на здравните специалисти на територията на страната“.

„Във връзка с това Министерство на здравеопазването подкрепя ревизирането на текстовете на разпоредбите на Постановление № 64 на Министерски съвет от 25 март 2016 г. за условията и реда за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и за приемане на списък на приоритетните професионални направления, и на списък на защитените специалности относно новооткрити за висшите училища професионални направления и специалности, при което все още не е приключил първият цикъл на обучение, какъвто е случаят и с Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. Методиката принципно не следва да ощетява новооткритите за висшите училища професионални направления и специалности, и съответно при необходимост следва да се актуализира. Такова становище Министерство на здравеопазването е изразило с писмо, изх. № 21-00-234 от 28 април 2023 г.“, добавя Христо Хинков.

Министърът на образованието и науката Галин Цоков е изразил подкрепа към казаното от колегата му: „Що се отнася за случая за Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, там вашите бележки в писмото имат, наистина, определено основание, защото …, само да отбележа, че това разпределение на бройките за държавна поръчка за професионални направления, регулирани професии, не се извършва само по желание на университетите и желание на МОН, а по една много строга формула, която е свързана и с Постановление на Министерски съвет. И, всъщност, в тази формула има един такъв проблем, свързан с новооткритите професионални направления.

Университетът „Проф. д-р Асен Златаров“ е бил 4 години в проект, който е одобрен от НАОА, и за другите специалности това е един добър период, когато вече бакалаврите имат вече реализация, но при обучението на лекари всъщност този период е по-дълъг. И, всъщност, Университетът „Проф. д-р Асен Златаров“ няма реализирани студенти. Оттам, всъщност, Постановлението предвижда да се осреднят, да се вземат някакви средни резултати по отношение на, изобщо, реализацията в тази регулирана професия. Но, от друга страна, ако се реализират тези студенти, ако се бяха реализирали, сигурно този процент щеше да бъде много по-висок и оттам възможностите за прием щяха да бъдат по-големи.

Аз мисля, че има основание това предложение на министъра на здравеопазването. Всъщност, да се запази приемът в предходните години, до 40, за да може вече когато излязат първите випускници да се види, наистина, тяхната реализация и, съответно, по-обективно да се определи приемът в тази регулирана професия. Това е моето мнение, което съм комуникирал и с колегите в Дирекция „Висше образование“.

Тук се намесва и премиерът Николай Денков, който е бивш министър на образованието: „Бих казал, че доста добре сумирахте и положителните страни, и някои дефицити на т.нар. Постановление № 64 от 2016 г. То беше въведено, след като промени в Закона за висшето образование позволиха на МОН да се намеси в определяне на броя на студентите по начина, който виждаме днес. Преди това нямаше такава методика.“

С годините се оказало, че въпросната методика помогнала да се балансира приемът. Сега той бил много по-добър, отколкото през 2015 – 2016 г.

„Но, това което виждаме, е, че методиката на няколко места показва дефицити. Един от тях е този. Няма достатъчна добра процедура, по която да се определя броят студенти в новооткрити направления. И аз самият съм се сблъсквал с такива случаи, в които с недостатъчно добра обосновка се отваря ново направление с доста голям брой студенти. Даже бих казал, че тук-там имаше елементи на злоупотреба в това отношение точно защото няма формула, която да се използва. Докато в конкретния случай имаме обратната ситуация. След като сте създали ново направление, то е стратегическо за Югоизточния регион. На изток от Стара Загора няма друг медицински факултет и всъщност с това решение се поставя под въпрос изобщо устойчивостта на новооткрития медицински факултет в Бургас, което според мен би било голям проблем, ако не успеем да стабилизираме обучението“, коментира акад. Денков.

„Предлагам да приемем решението така, както е подадено от МОН, тъй като то спазва изискванията на Постановление № 64 от 2016 г., с препоръка към МОН в кратки срокове да преразгледат тези клаузи в Постановлението, които са свързани с приема и устойчивото развитие на новооткрити специалности. Специално в частта как се откриват, с каква бройка и как след 3 години продължава подборът на тази бройка на приемани студенти, за да се осигури устойчивост там, където има мнение на ресорните министерства. Защото в случая заинтересована страна не е само МОН, а също и Министерство на здравеопазването, което пък има отговорност да осигури необходимите кадри“, добавя министър-председателят.

 

12
Коментара по темата
12.
Ез
05.07.2023 15:54:14
Ей Димитров я питай дъщеря си виждала ли е труп и колко пъти се е упражнявала върху труп
11.
Асен
04.07.2023 22:43:26
Универистета си е хубав, но не е това което беше. Първоначалния му замисъл е променен и хората се чудят как да привлекат студенти и да си запазят хляба. Кофтито от това е че се бълват масово некачествени кадри. Не всички разбира се, който иска да учи си учи, но излизат инженери дето не знаят какво е Пи или Келвин. Това е недопустимо. Представете си доктор дето да не знае какво е сърдечен пулс или метаболизъм.
10.
Димитров
04.07.2023 21:02:27
В Стара Загора няма медицински университет, а медицински факултет като нашия в Бургас! Извади ви очите този факултет, стараят се хората, не виждам защо непрекъснато плюете! Дъщеря ми е второкурсничка, много сме доволни! Желая им успех!
9.
лекар
04.07.2023 20:14:47
Логично е да стане филиал на Медицинския университет в Стара Загора, каквато беше и първоначалната идея.
8.
и как ще ги мотивират
04.07.2023 16:22:31
да работят в Югоизточния регион?Колко болници останаха там?И с каква база?
7.
Д-р Абумелих
04.07.2023 15:49:46
Семир ви чака
6.
ааа
04.07.2023 15:25:49
Ако югоизточна България разчита на медиците от Бургаския факултет които вече четвърта година не са виждали труп ама наистина аман ти и здравеопазването в Бургас леле леле ...................поне досега идваха завършили във Варна и Стара Загора, защото тези от София си остават в София
5.
Истина е
04.07.2023 14:39:35
Деца не хранете тези некадърници в Асен Златаров ! На нищо няма да ви научат. 98% от завършилите не работят по специалността си, защото нищо не знаят. Не са научени. Не хранете тези пародии на преподаватели
4.
Дааааа
04.07.2023 14:36:15
Най излишния ВУЗ
3.
Мнение !
04.07.2023 14:32:07
В Асен Златаров не само медицинския трябва да се закрие, но и повечето от останалите специалности ! Там излизат АЙ ТИ та, космоавти, парашутисти, химици, икономисти, медици, и какви ли не още никаквици. Нищо не излиза от там. Всички работят като дюнерджио, сервитьори, крупиета, баночари, каквото намерят. Преподавателите им са пъълни некадърници, мързеливци, никаквици. Само където вземат заплати и обират парите на хората
2.
Пациент
04.07.2023 14:17:17
Обществено достояние е че държавата т е ние плащаме скъпо обучение на медицински кадри които след като се квалифицират бягат на запад...както и най добрите....Така бедна България плаща на богата Европа което е само един от стотиците начини на съществуване на неоколониализма....и така вече 30 години.
1.
ТБС
04.07.2023 13:56:25
Този шибан неграмотник Денков, да се разкара веднага от държавата и да не се меси в неща, което и с фуния не могат да му се налеят.
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта