По калъфките на възглавниците повече бактерии от тоалетна седалка
За седмица по калъфките на възглавниците се натрупват 17 000 пъти повече бактериални колонии, отколкото на тоалетна седалка, съобщи в. "Дейли мейл", позовавайки се на американско изследване. Лабораторни тестове са установили 3 милиона бактериални колонии върху калъфки на възглавници, които не са прани една седмица.
Памучните и копринени калъфки изобилстват от гъбички и микроорганизми от мъртвите кожни клетки, потта, слюнката. Специалистите, извършили експеримента, са взели проби от непрани калъфки на трима доброволци след една, две и три седмици употреба и са ги оставили да се инкубират до седем дни. Така са открили бактерии, които могат да предизвикат кожни инфекции и възпаление.
От анкети е известно, че някои хора сменят калъфките на възглавниците си на 21 дни, докато дерматолозите препоръчват два пъти седмично.
"Когато си легнеш, замърсяваш чаршафите с мъртви клетки (около 50 милиона на дена), пот, грим, лосиони, косми и какво ли не още от деня - от полен и пърхот, от домашни любимци, през мухъл, гъбички, частици мръсотия, до бактерии и вируси", обяснява д-р Хадли Кинг, дерматолог, който води упражнения на студенти в медицинския колеж "Вейл" към Корнелския университет.
"Мъртвите кожни клетки и потта са храна за акарите, те ги привличат в леглото и им помагат да се размножават", добавя той.
Кинг обяснява, че ако калъфката не се сменя цяла седмица, може да се развият алергии, инфекции и възпаления на кожата. Едни от бактериите, които виреят върху калъфки на възглавници, са Staphylococcus aureus. Те могат да причинят инфекции на кожата и меките тъкани. Открити са както бацили, така и грам положителни коки.
Бацилите могат да причинят инфекции на очите, ендокардит, бактеремия, септицемия, пневмония, менингит, мускулно-скелетни инфекции. Грам положителните коки могат да доведат до синдром на токсичен шок и резистентни на антибиотици инфекции.
Добави Коментар