Да върнем часовника назад !
В 4 ч. сутринта на 30 октомври, неделя, трябва да върнем времето назад с един час.
Естествено, не е нужно да ставате в малките часове, за да настроите часовника си. Може да направите това и през деня в неделя или още преди да си легнете в събота вечерта, стига да не се успите за работа в понеделник сутринта.
Важно е да знаете, че много голяма част от мобилните телефони и други електронни устройства могат сами да се сверяват по зимното и лятното часово време, затова преди да ги сверявате, проверете дали не са го направили вече сами.
От понеделник националната скала за време ще се е изместила с един час назад, което означава, че служителите вече ще напускат офисите по тъмно.
Лекари и психолози са установили, че този преход от лятно към зимно време повлиява върху настроението и психиката на хората. Поне на по-чувствителните и уязвимите. Докато някои специалисти отдават това на самовнушение, много предупреждават, че промяната засилва усещането за умора, води до депресия и изостряне на хроничните заболявания, обърква възприятията на светлата и тъмната част на деня и разстройва съня.
Сред съветите на специалистите за добър сън и запазване на енергията в организма ни са разходки в светлата част на деня, спорт, избягване на тежките храни. И витамини - но не синтетични, а набавени чрез истински плодове, зеленчуци и храни.
България въвежда лятното и зимното часово време през 1979 г.
Тогавашното правителство възприема примера на бившия СССР. По-късно специална комисия към Европейския съюз постановява държавите да имат различно часово време.
От 1996 г. по препоръка на Европейската икономическа комисия към ООН лятното часово време продължава до последната неделя на октомври. Решението е взето на базата на медицински, биологични и икономически изследвания в различни страни.
Русия се отказа от смяната на времето и за първи път няма да навие назад часовника. Президентът Дмитрий Медведев се аргументира с научните изследвания, според които приспособяването към смяната на часа води до стрес и болести, както и с факта, че така денят ще е по-дълъг.
Така руснаците завинаги ще останат на "лятно" часово време. Така ще бъде нарушена една 30-годишна традиция да се местят стрелките на часовника по два пъти всяка година с цел пестене на електроенергия.
Беларус беше втората държава от региона, отказала се от смяната на времето. Украйна също обяви такива намерения, но те срещнаха масово недоволство и това принуди депутатите да върнат досегашното положение. Така на 30 октомври украинците отново ще преместят стрелките на часовника с един час назад, както правеха и досега.