Рибари ловят сьомга и пъстърва в Черно море, а цацата изчезна
С необичаен улов на сьомгова пъстърва се хвалят все повече рибари от Бургас и Варна. Видът, който е типичен за Средиземно море, най-често се закачал на въдиците в района на пристанищата. Любопитно за него е, че живее както в сладка, така и в солена вода.
Първите екземпляри били хванати от родните рибари още миналото лято, а морските вълци предполагат, че рибата е дошла от развъдници в съседни морета. Оказва се, че сьомговата пъстърва не е единственият необичаен за Черно море вид, забелязан от рибарите през последните години. Останалите са морска хиена, ципура, минокоп, морска врана, каменна риба, син краб.
Тази година дребната медуза се появила необичайно рано. Рибарите го отдават на топлата зима, която ускорила размножаването ѝ. Те обаче не са радостни от увеличаващата се популация на този вид, защото екземплярите пълнят мрежите и задушават рибата.
Рибарите в Царево си имат свое обяснение са всички необичайни процеси, които се случват в родните води на Черно море през последните години. Смятат, че те се дължат на промените в климата и последствията от войната в Украйна, съобщава Нова тв.
Сред аномалиите е и липсата на хамсия и цаца.
Сьомговата пъстърва не е "просто американки вид", а хибрид, плод на дългогодишни творчески усилия на екип югославски учени-генетици. Става дума за адаптирана форма на американската пъстърва, размножаваща се в горното течение на Бели Дрин.
Те са успели да постигнат чрез сложни кръстоски хибрид на сьомга с американска и балканска пъстърви. След многогодошна селекция са създали вид, способен да се размножава самостоятелно в реки и водоеми на бивша Югославия.
След събитията в бивша Югославия и войната за Косово проектът получил развитие единствено около Доспат, където от пет години насам нашите внасяли зарибителен материал за "сьомгова пъстърва".
Рибата външно носи отличителните белези на американка, но бързо нараства на тегло и достига характерните за определени видове сьомга размери, като притежава репродуктивните способности на балканската пъстърва.
Опасная рыба из Крыма уже в Москве?
Друзья, контролирующие органы задержали партию рыбы из Черного моря, выловленную у берегов Крыма. По нашей информации, в продукции выявлен радиоактивный изотоп К40.
В Роспотребнадзоре предполагают, что отравление рыбы могло быть следствием уничтожения Каховской ГЭС. Как известно, река Днепр в короткие сроки вышла из берегов и ее уровень побил все рекорды. Волна сносила целые дома, в море были смыты в том числе склады с удобрениями для сельского хозяйства. Таким образом, к примеру, фосфоритная мука (в составе может иметь радиоактивный изотоп К40) попала в Черное море, а оттуда могла попасть на стол к москвичам.
О трагическом отравлении рыбой и гибели всей семьи в Севастополе мы рассказывали ранее. Удалось ли контролерам остановить поток смертельно опасной рыбы в Москву и другие города - станет ясно со временем. Пока москвичей и жителей Краснодарского края просят быть внимательнее в выборе рыбы.