Няма как да се случи реформа в прокуратурата, изборът на Сарафов е показателен
Борис Ячев е на 57 г. Председател е на партия „Консервативна България“ (бивша НФСБ) и бивш депутат в три парламента. Бе част и от 44-ото Народно събрание, когато формацията му бе част от управлението в кабинета „Борисов 3“ през коалицията „Обединени патриоти“.
- Г-н Ячев, вече повече от три седмици имаме редовно правителство. Как оценявате личностите в него?
- Трудно мога да говоря за личности в правителството, защото като изключим премиера и вицепремиера преимуществено това са хора, които не са познати на българската общественост. Ще бъдат направени опити те да бъдат маскирани като експерти, но е факт, че това са си политически лица, предлагани от различни политически централи. Вече става ясно, че това, което ще пречи на кабинета, е назначаването на партийни кадри във властта. Видя се, че ГЕРБ не са толкова пасивни и не стоят встрани, както се обясняваше. Бойко Борисов призна, че лично е звънял на министър с цел натиск за назначаване на заместник-министри. Трите формации – ПП, ДБ и ГЕРБ трябва да излязат и ясно да кажат, че те са коалиция, управляват заедно и отговорността за успехите и провалите ще е обща. Те се опитват да скрият това от българското общество.
- Каква е играта на Борисов според Вас? Докога ще крепи кабинета?
- От два дни се прокрадва тезата, че след ротацията, когато ГЕРБ поеме изцяло политическата отговорност за управлението, е нормално министрите да са от партията на Борисов. И ако това не се спази и целият този Министерски съвет след осем месеца не бъде сменен с изцяло нови хора, предложени от ГЕРБ, на Борисов не му остава нищо друго, освен да хвърли кърпата и да отиде на избори. Между другото, преди дни се разбра, че е сондирано с президента дали не може да се произведат избори две в едно наесен – парламентарни и местни. Такова нещо досега не е правено в годините на демокрацията. Парламентарният вот би могъл да се проведе заедно с балотажа на кметските избори. Самото прокрадване на тази идея показва, че Борисов мисли и в по-краткосрочен план, т.е. мисли и за един по-кратък живот на това управление, ако продължат с тези скандали.
- След смяната на Гешев очаквате ли реална реформа в прокуратурата, или тя ще продължи да пази висшите фигури от ГЕРБ и ДПС?
- Мисля, че няма как тази реформа да се случи. Показателно е, че много бързо Висшият съдебен съвет избра за временно изпълняващ длъжността главен прокурор един от хората, които претърпяха правна метаморфоза. Борислав Сарафов се превърна от горещ привърженик и заместник на Гешев в негов много остър опонент. Той вероятно ще бъде бетониран на поста за много дълго време, за което намеква и проектодекларацията на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, с която се призовава този ВСС да не избира нов главен прокурор. Предвид изборите наесен нов Висш съдебен съвет едва ли ще бъде съставен до края на годината. Т.е. възможно е тази реформа и да не се случи.
- За кого е удобен Сарафов като главен прокурор?
- Сарафов е запознат с всички дела, които засягат висшите етажи на властта - той досега бе заместник главен прокурор. В същото време демонстрира една изключителна политическа гъвкавост и прагматичност, като заяви, че едно от първите му действия е да оттегли исканията за сваляне на имунитети. Сарафов е много навътре със ситуацията и в парламента, и в политиката в момента у нас и много бързо се ориентира. Това е един прагматичен главен прокурор с много информация, който ще продължи една линия да не се случва нищо драматично във висшите етажи на властта, т.е. да не бъдат преследвани хора, от които зависи в момента управлението. В същото време това не пречи да се искат имунитети на опозиционни депутати и да се образуват разследвания срещу тях. Най-жалкото ще бъде, ако в правораздавателната система и в частност в прокуратурата, откъдето хората очакват реално нещо да се случи като справедливост, започне братоубийствена война. Т.е. ако започнат да искат наказания за отделни прокурори, да се сменят едни привилегировани прокурори с други привилегировани и т.н. Това не само ще блокира, но ще взриви допълнително съдебната система отвътре и хората съвсем ще загубят доверие, че нещо справедливо може да се случи.
- „Консервативна България“ би ли си сътрудничела с очаквания нов политически проект на Иван Гешев?
- Не мога да говоря за Нероден Петко. Ние си сътрудничим и водим разговори с формации от патриотично-консервативния сектор. Имаме желание за общ фронт или съюз за местните избори. С ВМРО не сме прекратявали връзката, разговаряме и с ръководството на „Български възход“. Това е провокирано и от контактите на нашите структури по места като например в Бургас. Доколкото чувам, намеренията на Гешев, ако въобще те се реализират, са също да се позиционира в консервативната ниша на политическия живот у нас. Предстои да видим. Човек трябва много да внимава с какви хора ще работи, когато започва да гради нов проект.
- Защо според Вас Борисов отказва да си направи тест за бащинство за детето на Борислава Йовчева?
- Трудно ми е да коментирам. Това са много лични неща.
- Това не означава ли, че е виновен?
- Въпросът за бащинството е по-скоро морален.
- Да, но тук говорим за пране на пари.
- Така е. В морален аспект всеки има право на личен живот, но това е някакъв повод да бъде проследено дали от там са изпирани пари като ангажимент на този човек към това дете. Аз мисля, че ако има някакво съдебно-прокурорско решение (за тест за бащинство), би следвало той да не може да откаже. Смятам, че по-скоро идеята тук е да се уязви емоционално Борисов. Т.е. целта е той да бъде лично засегнат, защото това е нещо, което касае не само поведението му като политик, но и като човек. И мисля, че от това ще произлезе по-скоро една лична морална щета, отколкото нещо друго, което да е свързано със самото разследване. Не мисля, че това е най-важното при това разследване. Ако правораздавателните органи си свършат работата, за да докажат има или няма, може да го направят и без този тест. Не поощрявам подобен тип отношение - човек да бъде ударен емоционално в някакви много лични неща.
- Той обаче казва, че не е баща на детето и изобщо не познава Борислава Йовчева, а не дава тест за бащинство, за да си изчисти името.
- Има съсредоточаване само върху това, а не върху други неща, за които също има сигнали, защото се знае, че това по „Барселонагейт“ ще го удари и уязви най-много в личен план.
Добави Коментар