КЕВР остави цените на парното почти без промяна
Въпреки заявките на топлофикационните дружества в България за двойни и тройни повишения на цените на парното през новия регулаторен период, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ги остави почти без промяна. С решение, взето в петък, тарифите се вдигат минимално – с между 0.05% и 0.48%, при годишна инфлация за периода по данни на НСИ от 15%.
С утвърдените днес цени поскъпването на парното и топлата вода за клиентите на „Топлофикация София“ е с 0.05%, за „ЕВН България Топлофикация“ ще е с 0.22%, за „Топлофикация Плевен“ - с 0.06%, за „Топлофикация Бургас“ – с 0.28%, за „Веолия Енерджи Варна“ – с 0.35%, за „Топлофикация ВТ“ – с 0.11 %, за „Топлофикация Русе“ ЕАД – с 0.09%, за „Топлофикация Сливен“ ЕАД – с 0.26%, за „Топлофикация - Габрово“ ЕАД – с 0.36%, „Топлофикация-Разград“ ЕАД – с 0.48%.
Намаляват се цените на топлоенергията за клиентите на „Топлофикация Перник“ – с 0.66%, както и за клиентите на „Топлофикация Враца“ – с 0.06%.
КЕВР определя цената на топлинната енергия за целия 12-месечен ценови период, за всяко едно топлофикационно дружество с основен енергиен носител природен газ, след прогнозен анализ. В него влизат разходите на фирмите, формиращи цената на топлинната енергия – разходите за природен газ и разходите за закупуване на въглеродни емисии. За новия регулаторен период 1.07.2023 - 30.06.2024 г. е определена средна прогнозна цена на природния газ в размер на 88.12 лв. MWh (без цени за достъп и пренос). В ценообразуващата формула са отчетени и разходите на дружествата за закупуване на квоти за въглеродни емисии. За целта регулаторът определя прогнозна средна цена на емисиите за периода в размер на 88.00 евро/тон СО2.
Въпреки че природният газ значително поевтиня през измиалата година, това няма да се отрази на цените за потребителите. През миналия регулаторен период прогнозаната цена на газа, която КЕВР определи, беше 122 лв./MWh, което задължава топлофикациите да я фактурират в сметките на клиентите, независимо на каква цена купуват "синьото гориво". Така, има месеци, в които цената на природния газ надвишаваше значително тавана, достигайки над 200 лв./MWh, а дори и стигна и 353 лв./MWh през септември 2022 г. В тази ситуация, например, столичната топлофикация, в месеците, в които е имало скъп природен газ, го е купувало на три пъти по-висока цена в сравнение с определената от КЕВР. Това е и причината тази година "Топлофикация София" да има недовзет приход от 205 млн. лева, които е необходимо да бъдат отразени в сегашния ценови период и заради което, въпреки сериозното намаление на цената на природния газ, регулаторът задържа цената на топлинната енергия.
Добави Коментар