Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Революционни открития в Бургас, учени създават импланти, костна тъкан и биодизел от морски отпадъци

Проф. д-р Севдалина Турманова разкри, че с отпадъците, с които ресторантите пълнят контейнерите край морето, може да решим екологичните си проблеми
Ключови думи: Севдалина Турманова, Университет Асен Златаров, учени Бургас, университет Бургас, дизел, морски отпадъци, черупки миди, рапани

Революционни открития на учените от Университет „проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас може да спасят човечеството от пластмасата, която пълни моретата и океаните. Звучи невероятно, но те вече са намерили най-добрия заместител на полиетиленовите торбички и то от черупки, които ресторантите изхвърлят. 

Човек сам си копае гроба с нож и вилица в ръка, казваше фелдшерът от Карнобат Донка Христова. Според нея пластмасата от морето отива в организма на морските обитатели и оттам се връща при човека, който безумно я е изхвърлил. Учените от Бургас обаче са намерили начин да намалят консумацията на полиетилен.

Замисляли ли сте се какво става с тоновете черупки от миди и рапани, които туристите изяждат в ресторантите през лятото по Черноморието? Признавам си, че не съм, но учените са намерили решение и на този проблем, сподели кореспондентът на бТВ Лора Стаматис.

„Лабораторията по аквакултури и биотехнологии е една от трите най-нови в бургаския университет. В нея работят учени от катедрите „Технологии на материали и материалознание“, „Химия и химически технологии“ на Факултета по химически науки. Интересни, различни са направленията, по които се работи в тази лаборатория. Те са свързани с извличане на ценни вещества, намиращи се отпадъчни морски черупки от видове, които обитават Бургаския залив на Черно море“, каза в интервю за „Тази сутрин“ проф. д-р Севдалина Турманова.

Чрез подходящи физични и химични методи в лабораторията се добиват прахове, които служат за получаване на биоактивна и биоинертна керамика, както и други интересни приложения. 

„Натрошените черупки са смлени фино и от тях е получен калциев карбонат, калциев окис с калциевият ацетат, от който пък са синтезирани керамични нанопрахове. От един от тях се прави биоактивна керамика, която намира приложение в медицината като заместител на костната тъкан“, обясни доц. Христов. 

„От механично обработени черупки от скариди, които са химично третирани и от тях е извлечен хитин и е получен хитозан, който намира приложение в медицината и във фармацевтичната промишленост. Използва се и като бариерен филм за съхранение на плодове, зеленчуци и др. хранителни продукти. Може да послужи и като заместител на полиетиленовите торбички“, каза пък негова колежка. 

„Чрез извличането на ценни вещества и обработката им в лабораторията се получават различни иновативни продукти, които може да намерят приложение като импланти в медицината, за замяна на костна тъкан, като хранителни и биодобавки, като абсорбенти и като керамични прахове, които служат за катализатори за органични реакции, включително и за получаване на биодизел“, обясни проф. Турманова.

„В лабораторията се обучават студенти и дипломанти. Опитваме се по този начин да решим екологичния проблем с морските отпадъци, а в същото време да добием нови продукти“, каза още тя. 

5
Коментара по темата
5.
*********
30.06.2023 14:19:19
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
Бля бля бля бля
30.06.2023 14:15:50
Закръглени идиоти,закривай.
3.
За
30.06.2023 12:38:30
За нищо не става Севда черупки охлюви рапани простотии
2.
Аз
30.06.2023 12:02:54
... съм на мнение, че има власто-продажни доценти и професори, което не им прави чест, тъкмо обратното!...
1.
Пешо
30.06.2023 11:36:43
Екологичния проблем с черупките, не може да се реши чрез тяхното смилане, нищо не са открили. Отгледаните край морето, без да харчим пари за образование знаем че за няколко години черупката се разгражда и сама става на прахоляк, който е богат на калции, баба ми си ръсеше лехите с домати сус счукани разградени черупки от мидички!!!
Колкото до Хитозана който получават чрез заливане на черупки на мекотели с киселина, пак не е откритие, нито пък използването на такова коичество киселина може да се нарече "опазване на природата"
Най-важното е че са се изправили да се снимат без да ги е срам с такива "открития"
  Добави Коментар
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър
Официално зарязва чалгата, ето с какво ще се занимава Ромският славей прохожда в актьорството Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова Творецът Николай Георгиев основа легендарния Театър-студио 4ХС и Театър – лаборатория „Алма Алтер"