Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Революционни открития в Бургас, учени създават импланти, костна тъкан и биодизел от морски отпадъци

Проф. д-р Севдалина Турманова разкри, че с отпадъците, с които ресторантите пълнят контейнерите край морето, може да решим екологичните си проблеми
Ключови думи: Севдалина Турманова, Университет Асен Златаров, учени Бургас, университет Бургас, дизел, морски отпадъци, черупки миди, рапани

Революционни открития на учените от Университет „проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас може да спасят човечеството от пластмасата, която пълни моретата и океаните. Звучи невероятно, но те вече са намерили най-добрия заместител на полиетиленовите торбички и то от черупки, които ресторантите изхвърлят. 

Човек сам си копае гроба с нож и вилица в ръка, казваше фелдшерът от Карнобат Донка Христова. Според нея пластмасата от морето отива в организма на морските обитатели и оттам се връща при човека, който безумно я е изхвърлил. Учените от Бургас обаче са намерили начин да намалят консумацията на полиетилен.

Замисляли ли сте се какво става с тоновете черупки от миди и рапани, които туристите изяждат в ресторантите през лятото по Черноморието? Признавам си, че не съм, но учените са намерили решение и на този проблем, сподели кореспондентът на бТВ Лора Стаматис.

„Лабораторията по аквакултури и биотехнологии е една от трите най-нови в бургаския университет. В нея работят учени от катедрите „Технологии на материали и материалознание“, „Химия и химически технологии“ на Факултета по химически науки. Интересни, различни са направленията, по които се работи в тази лаборатория. Те са свързани с извличане на ценни вещества, намиращи се отпадъчни морски черупки от видове, които обитават Бургаския залив на Черно море“, каза в интервю за „Тази сутрин“ проф. д-р Севдалина Турманова.

Чрез подходящи физични и химични методи в лабораторията се добиват прахове, които служат за получаване на биоактивна и биоинертна керамика, както и други интересни приложения. 

„Натрошените черупки са смлени фино и от тях е получен калциев карбонат, калциев окис с калциевият ацетат, от който пък са синтезирани керамични нанопрахове. От един от тях се прави биоактивна керамика, която намира приложение в медицината като заместител на костната тъкан“, обясни доц. Христов. 

„От механично обработени черупки от скариди, които са химично третирани и от тях е извлечен хитин и е получен хитозан, който намира приложение в медицината и във фармацевтичната промишленост. Използва се и като бариерен филм за съхранение на плодове, зеленчуци и др. хранителни продукти. Може да послужи и като заместител на полиетиленовите торбички“, каза пък негова колежка. 

„Чрез извличането на ценни вещества и обработката им в лабораторията се получават различни иновативни продукти, които може да намерят приложение като импланти в медицината, за замяна на костна тъкан, като хранителни и биодобавки, като абсорбенти и като керамични прахове, които служат за катализатори за органични реакции, включително и за получаване на биодизел“, обясни проф. Турманова.

„В лабораторията се обучават студенти и дипломанти. Опитваме се по този начин да решим екологичния проблем с морските отпадъци, а в същото време да добием нови продукти“, каза още тя. 

5
Коментара по темата
5.
*********
30.06.2023 14:19:19
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
Бля бля бля бля
30.06.2023 14:15:50
Закръглени идиоти,закривай.
3.
За
30.06.2023 12:38:30
За нищо не става Севда черупки охлюви рапани простотии
2.
Аз
30.06.2023 12:02:54
... съм на мнение, че има власто-продажни доценти и професори, което не им прави чест, тъкмо обратното!...
1.
Пешо
30.06.2023 11:36:43
Екологичния проблем с черупките, не може да се реши чрез тяхното смилане, нищо не са открили. Отгледаните край морето, без да харчим пари за образование знаем че за няколко години черупката се разгражда и сама става на прахоляк, който е богат на калции, баба ми си ръсеше лехите с домати сус счукани разградени черупки от мидички!!!
Колкото до Хитозана който получават чрез заливане на черупки на мекотели с киселина, пак не е откритие, нито пък използването на такова коичество киселина може да се нарече "опазване на природата"
Най-важното е че са се изправили да се снимат без да ги е срам с такива "открития"
  Добави Коментар
Пие специфична спе*ма, защото... Вокалният педагог казва, че е полезно Кънчев с двойна грешка... За Роналдо
Пияницата, който отне два живота, съжалявал, но го оставиха в ареста Обвиняемият Тодор Нейков е без книжка от катастрофата на "Тракия", но често се качвал зад волана Бой в метрото в София Младежи са с наранявания
Отиде си известен режисьор Този свят напусна Ив Боасе Пребиха 20-годишен в София след катастрофа Агресивен шофьор слязъл от колата си и нападнал младият мъж, счупил и стъклото на колата му
Протестиращи затвориха път в България, има задържан Граждани са недоволни от битови условия Откриха мъртви трима американски войници Автомобилът на военните потъна във воден басейн 
Ад край Луковит, тежкотоварен автомобил уби дете  Водачът на камиона, разбира се, е освободен, защо да го задържат, пита Диана Русинова Мъж отиде на гости на 42-годишна пловдивчанка, тя го... Нападна с нож
Човек бере душа след нападение от мечка До България Дете падна от тераса В България