28 юни: Едно убийство в Сараево дава начало на най-тежката война в човешката история
28 юни 1914 г. Заговорници от Сараево научават маршрута, по който ерцхерцога на Австроунгарската империя Франц Фердинанд ще премине с автомобила си през града и го причакват. Организират засада, при която опитват да взривят колата, но не успяват – вместо това раняват двама от служителите на престолонаследника. Той желае да ги посети в болницата, но шофьорът му бърка маршрута и попада в задръстване – точно там, където стои случайно на улицата единият от заговорниците. Проехтяват няколко гърмежа, Франц Фердинанд и съпругата му Софи лежат мъртви на задната седалка на автомобила си, а това дава начало на най-тежката и нечувана до този момент война в човешката история – Първата световна.
Конфликтът продължава малко повече от 4 години и бива запомнен основно с кръвопролитията в окопите, въвеждането на тежка бронирана техника във военното дело, първите въздушни удари по цели, както и първото използване на тежка артилерия по време на война – нещо, което ще се отрази на психиката на едно цяло поколение и ще завърши със заключението на психолози и психиатри, че е нова емоция, изпитана от човешкия вид – т.нар. shellshock, или „10 000-ярдовият поглед”. Състояние на пълен ступор, в което войниците гледат празно в една точка, докато и след като около тях са падали бомби.
Войната кулминира в подписване на споразумение за мир, след като двете враждуващи страни, условно състоящи се от Франция, Великобритания, Русия и САЩ от една страна, и Германия, Австро-Унгария, Османската империя и... България, разбират, че няма да има печеливш и спират кръвопролитията с примирие на 11 ноември 1918 г., сключено в покрайнините на Компиен във влак. По това време вече е започнало и разпространяването на ново заболяване, наречено от историята погрешно като „испански грип”, което допълнително унищожава популацията след войната и засяга основно млади мъже.
Европа е съсипана в буквалния смисъл на думата. Под руините на старите градове и извън тях, на полето, край окопите, лежат труповете на над 17 милиона човека – мъже, жени и деца. Цивилните жертви са над 7 милиона, останалите загиват на фронта. Безсмислено.
Историята е пълна с ирония. Защото на 28 юни 1919 г. – повече от 8 месеца след подписването на примирието, е подписано и окончателното мирно споразумение във Версай.
3 години по-късно на същата дата започва Ирландската гражданска война през 1922 г.
28 юни 1926 г. маркира началото на нова ера в автомобилостроенето. Със между от Готлийб Даймлер и Карл Бенц е основана компанията „Мерцедес-Бенц”.
Отвъд океана през 1964 г. Малкълм Екс основава Организацията за афро-американско единство, чиято цел е да се бори за правата на чернокожите в Америка и за сътрудничество между афро-американските общества. За съжаление Екс изпреварва времето и процесът е сравнително неуспешен.
На 28 юни 1987 г. за пръв пър цивилно население е таргетирано за химична атака, когато самолети на Ирак бомбардират Иранския град Сардащ.
На същата дата през 1996 г. е приета Украинската конституция.
Същата дата през 2001 г. маркира екстрадацията на сръбския бивш премиер от времето на войната Слободан Милошевич към Международния криминален трибунал за Югославия в Хага, за да започне делото срещу него за военни престъпления. Милошевич се защитава сам в продължение на 5 години, но така и присъда не успяват да му наложат, тъй като на 11 март 2006 г. той умира в килията си от инфаркт.
На 28 юни 2016 г. се осъществява и бруталната терористична атака на Летище „Ататюрк” в Истанбул, при която загинаха 42-ма, а други 230 бяха ранени.
FEUP ...