Кметът на Бургас към ОбС: Не вземете ли решение, ще вкарате Община Бургас в огромен капан за "Дупката"
Ако сега не вземете правилното решение за „Дупката“, съществува огромна вероятност съдът да определи подялбата на 11-те дка. Не вземете ли решение, ще вкарате Община Бургас в огромен капан. Задавайте всякакви въпроси. С тези думи кметът на Бургас Димитър Николов призова общинските съветници да проявят разум и да гласуват предложението, което вече повече от час се обсъжда в залата на местния парламент.
Днес Общинският съвет може да остане в историята с връщането на "Дупката", която при реализирането на добър проект ще промени цялостно центъра на Бургас или с провал.
Вещите лица са изготвили 7 проекта за делба, а този, който е получил одобрение и от собствениците на частни имоти, и от администрацията, е вариант 1, според който 4-те фирми ще получат по 500 кв.метра по протежението на ул. "Хан Аспарух", а Община Бургас ще запази останалите 9 дка, за да реализира свой градоустройствен проект. /ВИЖТЕ ВЪВ ВИДЕОТО КАКВО ОБЯСНИХА ЕКСПЕРТИТЕ/
„Цялата тази сага мина през главата ми 15 години. Много държа като кмет и като ръководител на тази администрация да се каже ясно какво имаме в момента. Ние сме дотук, оттук нататък всичко е във Вашите ръце – делете го, не го делете, вдигайте цените, сваляйте.
Благодаря на Златина Георгиева и на целия екип, които след много безсънни нощи умуваха дали да заведем тези дела. Имаше висок риск Община Бургас, завеждайки дела и бавейки изграждането на ГУМ или мол, за което е платено 4 млн.лв., които са изхарчени до стотинка, ако бяхме изгубили, щяхме да плащаме 10 млн. лв. неустойки. В Бургас загубихме и трябваше да се обжалва в София, бях там и ми трепереше гласът – как ще се върна в Бургас с осъдително решение за 10 млн. лв. Място не в Бургас, в България нямаше да си намеря.
Ако бяхме загубили делото, нямаше администрация, която да може да спре изграждането на мол. България е държава, в която правото на частната собственост е неприкосновено и тези 11 дка щяха да бъдат частни. Ние извоювахме този терен за жителите на Бургас и за общинските съветници“, каза кметът на Бургас Димитър Николов.
Градоначалникът припомни, че благодарение на тези усилия, в момента един иска парк, друг иска детска площадка, трети – монумент на Левски, хан Аспарух, водна каскада.
„Поемете и Вие този риск, който ние носихме 15 години. Оттук нататък е лесно, защото зад гърба си имате собственост. Ако искате, никакви решения не вземайте днес. Поемайте риска, ако не вземете решение, както ние го носихме.
Това е дело, за което аз и колегите имаме повод да се гордеем. Знаете ли колко трудно държава и Община печели частни съдебни искове“, попита риторично кметът на Бургас Димитър Николов.
"Искам с това да сложите край на претенциите към мен. Като кмет си свърших ангажиментите към "Дупката" и искам да престанете с претенциите, 16 години "Дупката, Дупката, Дупката". Побъркахте ме с тази дупка", добави кметът накрая на дебата.
Златина Георгиева, директор на дирекция "Правно-информационно обслужване" в Община Бургас, обясни, че в хода на делото се твърдеше наличието на право на строеж, имаше нотариален акт за учредяването 8 000 кв. м.
„В този момент предложението е само за одобряване на един графичен вариант на делбата. Предстоят, ако има воля от всички страни, да се говори и да се разписват детайлите по спогодбата, включително за това дали квадратните метри към имотите ще бъдат на по-висока стойност, кой кой имот ще получи и т. н. Всичко това ще се опише в съдебната спогодба, която ще се представи за обсъждане“, обясни Георгиева.
„Имаше предложение да предложим имот в замяна. Няколко пъти сме го правили, но частните собственици не са съгласни, предлагахме дори да им ги платим.
Имаше решение на ОбС, с което целият терен се определяше за площад и озеленяване, но то се отхвърли. Те не са съгласни да получат друго освен имоти в тази територия. В делбата трябва да се постигне усещане за справедливост във всички“, обясни Златина Георгиева.
Председателят на правната комисия в ОбС Иво Баев добави, че въпросът е принципен и днешното решение е въпрос на политическа воля.
При спор за имот винаги първите ми думи са „Опитайте да се разберете“, защото ако решава съдът, това няма да хареса на никого, добави опитният юрист с 40 години стаж зад гърба си.
Обаче тези 2 декара нещо намирисват.
За кого са? Реални ли са? Някой може ли да проследи собствеността във времето? От Флагман не очаквам истинско разследване
Гражданите искаме това пространство за бургазлии, за всички нас. Вслушайте се моля във волята на ни и се допитвайте до нас, за такива важни обществени въпроси, нека ние като граждани вземем това решение, нека ОС само да администрира волята на гражданите, а не да взима това решение вместо нас!
2. Възлага на общинска администрация да изготви служебно проект за изменение на ПУП – ПРЗ съобразно одобреното техническо задание, в условията на защита на доказан обществен интерес – за изграждане на обект от първостепенно значение – „Зона за благоустрояване, озеленяване, експозиционен и информационен център и инфраструктура в ПИ с идентификатор 07079.612.332 по КККР на гр. Бургас представлява УПИ ІІ, кв. 123, по плана на Централна градска част /ЦГЧ/ , гр. Бургас ”
3. Допълва Програмата за управление и разпореждане общинската собственост на Община Бургас за 2018 г., приета с Решение на Общински съвет –Бургас по т.1 от проведеното на 30.01.2018 г. заседание / Протокол №37/, като в раздел VI „Обекти от първостепенно значение“ създава нова т.52 със следното съдържание: „ т.52 „Зона за благоустрояване, озеленяване, експозиционен и информационен център и инфраструктура“ в ПИ с идентификатор 07079.612.332 по КККР на гр. Бургас представлява УПИ ІІ, кв. 123, по плана на Централна градска част /ЦГЧ/ , гр. Бургас, одобрен със Заповед №РД–14-142/19.04.1989 г. на Председателя на КТСУ към Министерския съвет, изменен със Заповед №1104/30.12.1996 г. на Кмета на Община Бургас, с площ на целия имот 11627 и граници: изток – бул. „Стефан Стамболов“, запад площад „Тройката“, север УПИ І и УПИ ІІІ 2403 и юг – ул. „Цар Аспарух“, отреден за „Универмаг, базар и КОО““.
Въпросът е, че работата на кмета и ОС не е да брани техните интереси, а на всички Бургазлии, които ясно се произнесоха, че не искат повече високо и гъсто застрояване на това място.
В случая виждам една масирана атака от собствениците, които очевидно са впрегнали огромни ресурси и е ужасно погрежшно кмет, общински съветници и т.н. да представят техните позиции като най-добрите за целия град, което определено не е така.
Dano nikoga ne se promeni taq dupka - emblematichno mqsto e
Postroqt li "neshto za grada" - garanyirano shte sybira poveche bokluci, otkolkoto sega
Shibaite se v gyza do posleden dyh
Напомням на ОС, че целта им е да се съобразяват с желанията и нуждите на гражданите на Бургас, а не на четирима собственици, които искат да застроят и малкото останала площ в центъра.