Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Коя е оптималната скорост за автомобила ни на магистрала?

Ключови думи: правилна скорост, оптимална скорост, магистрала

Не всеки шофьор се замисля каква скорост трябва да се счита за "правилна" за определен автомобил при движение по магистрала. Повечето действан на принципа „10-15 км над позволеното – така хем ще се движат по-бързо, хеч ще избягнат наказание“. Така при позволена скорост от 130 км/ч, те се движат с малко над 140 км/ч и смятат, че всичко е наред, пишат от Automedia.

Оказва се обаче, че движението с подобно темпо не е удобно за шофьора на всеки модел автомобил. Опитът на редица шофьори е доказателство, че всъщност оптималната скорост за превозното средство може да бъде определена, без дори то да е потеглило, тоест докато седи на едно място.

Разбира се, далеч по-лесно да се направи това беше във времената, когато скоростомерите на колите бяха чисто механични. Сега на почти всички съвременни автомобили те са електронни, но принципът си остава същият. Устройството пред шофьора ще покаже оптималната скорост на магистрала, когато стрелката му е разположена вертикално - "на 12 часа". Всъщност, по-правилно е да се говори за диапазон на оптимални скорости - когато стрелката е някъде между позициите "11 часа" и "1 часа"

На скоростомерите на голяма част от автомобилите, които се движат у нас, това съответства на интервал от 90-110 км/ч. При някои марки и модели тя може да е леко изместена и да е в диапазона 80-100 км/ч или 100-120 км/ч. Това се отнася за автомобили с физически стрелки на скоростомери. Всичко е малко по-интересно, ако има цифрово устройство пред водача, тъй като то показва текущата скорост на монитора само с числа без намек за "11 часа", "12 часа" и други подобни.

В този случай водачът трябва да влезе в настройките за изгледа на таблото и да избере там опцията, която визуализира показанията на скоростта под формата на електронна симулация на циферблата на класически скоростомер. Ако се използва същия алгоритъм като при механичния му аналог, отново се получава оптималният диапазон на скоростта на движение.

Практиката показва, че както окачването, така и кормилното управление работят най-добре в кола с висока скорост. И двигателят не показва повишен апетит - както се случва при движение с обороти, клонящи към максималните.

4
Коментара по темата
4.
Az
27.06.2023 13:00:29
Това който го е написал дали след това е прочел каква тъпотия е сътворил ???
3.
Читател
26.06.2023 08:46:31
Какви са тези глупости със скоростомера и показанието точно в средата??? Всеки автомобил според двигателя, с който е оборудван, има диапазон от обороти с максимален въртящ момент. Този диапазон е най-благоприятен за движение на всяка една от предавките. Под "благоприятен" да се разбира, че двигателят работи най-икономично и е най-пъргав. За магистрала - съответно на най-високата предавка.
2.
зависи от "магистралата"
25.06.2023 22:05:36
Зависи от "магистралата". Френските платени магистрали са изключително добре проектирани, без критични наклони, с много добро специално безшумно покритие, с позволена скорост 130 км/ч. Човек може да слуша симфонична музика в колата.
Старите германските магистрали са бетонни (за придвижване на американска бойна техника по тях), с големи наклони, а при дъжд на много участъци скоростта е ограничена до 80 км/ч. Много от германските магистрали са с много кръпки и колата подскача по тях. Да не говорим за вечните летни ремонти, напр. за днешния уикенд магистралата между Щутгарт и Карлсруе на голям участък по ринга около Pforzheim е "просто затворена". Пълен хаос и стопиран трафик, без маркиран обходен маршрут.
1.
между позициите "11 часа" и "1 часа
25.06.2023 20:47:31
На алфа ромео това означава между 160 и 200км/ч
  Добави Коментар
Маскирани ограбиха трудноподвижен дядо, нападнали го докато спи За да спрат да го бият, 71-годишният Светослав дал 1400 лева, които събирал за лечение Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони Вече е започнал и процеса по отстраняването на деструктирали лакови покрития
Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол Раненият от хулиганите е служител на търговския център Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти
6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско 4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те 
Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие
Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той
Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона