Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Реалистично ли е минималната заплата да стане близо 1000 лева до месеци?

Ключови думи: минимална заплата, средна заплата, брутна заплата

В последните седмици един от най-актуалните въпроси е този за минималната работна заплата. Той беше повдигнат отново предвид, че спешно трябва да се приеме бюджет за 2023 година.

Всъщност механизмът, по който се изчислява минималната работна заплата беше приет в предпоследния работен ден на 48-то Народно събрание. Беше предвидено за първи път изчислението да се приложи през септември 2023 година като тогава се изчисли каква ще е минималната работна заплата към 1 януари 2024 г. 

Формулата фиксира минималното възнаграждение като 50% от средното за страната на база период от 12 месеца. Взимат се двете последни тримесечие от предходната година и двете първи тримесечия от настоящата и се изчислява средна стойност, която се залага за минимална заплата от 1 януари на следващата година. Това е принципа и за да бъде изпълнен трябва да се използват данните на Националния статистически институт. 

Тъй като до момента практически не сме използвали механизма тук идват няколко въпроса - дали той няма да бъде променен преди за първи път да бъде приложен, дали ще бъде изпълнен спрямо сегашния план, и ако евентуално няма промяна на механизма, нито на приложението му по отношение на срокове, какъв резултат ще даде той. 

На първо място е трудно да прогнозираме дали механизмът ще бъде променен. Той не срещна голяма подкрепа нито сред бизнеса, нито сред синдикатите. От друга страна обаче бе гласуван именно от сегашните управляващи - ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. Това обаче не изключва да бъдат внесени нови корекции в Кодекса на труда. 

На следващо място трябва да се има предвид, че новият механизъм реално бе приет без осигурен ресурс - няма бюджет нито за 2023, а е рано за този за 2024 година. Имаше и спор дали септември да се правят пресмятанията за 

Ако сегашните текстове останат в сила, както показват сметките? 

За трето тримесечие на 2022 година средната брутна месечна работна заплата е 1 743 лева. 

За четвъртото тримесечие на 2022 година средната брутна месечна работна заплата е 1 879 лева.

За първото тримесечие на 2023 година средната брутна месечна работна заплата е 1 882 лева. 

Въпреки че на практика второто тримесечие на 2023 /април, май и юни/ почти свърши, данните за средните трудови възнаграждения все още не са обработени и вероятно ще станат ясни най-рано към края на август. 

Ако приемем, че за тези месеци няма промяна на възнагражденията спрямо януари-март, то средната заплата за целия период ще е около 1835 лева. Така излиза, че се очаква минимална работна заплата от около 917 лева. 

Ако приемем, че има увеличение от 10% на заплатите през последното тримесечие, то тогава минималната заплата може да достигне и нива до 950 лева. 

Важно е да се отбележи, че според методологията минимална работна заплата за страната не може да е по-ниска от определената за предходната година. Очаква се да има индексация по тази форума за всяка нова календарна година.

От минималната работна заплата зависят обезщетенията за майчинство и някои видове болнични. 

3
Коментара по темата
3.
Обединена Европа
21.06.2023 11:48:01
МРЗ трябва да стане поне 1000 лева, защото последните години инфлацията е доста висока. В България 780 лв., т.е. 399 евро. За сравнение сходни държави: Румъния - 605 евро, Сърбия - 460 евро, С. Македония - 483 евро, Ч. Гора - 533 евро. Не говворим за Централна Европа и балтийсските страни, където е около 700 евро. Минималната заплата гарантира оцеляването и възпроизвеждането на хората. Това е механизъм на държавата да гарантира на работещите, че никой няма да експлоатира труда им и да са работещи бедни.
МРЗ 50% от средната е нормално ниво за ЕС. Има и държави, в които е 55% (статитстика на Евростат).
Политиците няма да я направят 50% от средната заради критериите за Еврозоната (рязко увеличение ще предизвика по-висока от допустимата инфлация) и защото защитават с предимство интересите на работодателите.
2.
бизнесче
21.06.2023 08:42:35
Ако мез стане 1000лв още 12 работника ви пращам в Бюрата по труда. Аз слабоумни държавни паразити няма да храня за моя сметка 1000 МРЗ за неграмотният сульо да мете улици и да почива на сянка.
1.
Стефани
20.06.2023 22:38:05
Трябваше отдавна да е 1000 лв но уви от продажната политика до там се докарахаме!
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация