„Държавна петролна компания“ пак оцеля – да не падне и това правителство, чудят се депутати
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за държавните резерви и военновременните запаси. Поправките бяха предложени от служебното правителство на Гълъб Донев и касаят закриването на Държавното предприятие „Държавната петролна компания“ (ДПК). Тя бе създадена по време на кабинета „Борисов 3“ заради проблеми около пазара на горива. ДПК обаче така и не може да заработи реално.
Според мотивите на служебния кабинет, не съществуват достатъчно добре обосновани икономически или такива от обществена полза аргументи, които да предполагат по-ефективното упражняване на държавната политика от страна на ДП „ДПК“ в сравнение с Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“. Напротив! Дори това пораждало сериозни съмнения за злоупотреби и пораждане на корупционни практики.
В пленарния дебат днес се включи и бургаският депутат от „БСП за България“ Петър Кънев: „Това е един от най-интересните закони. Трети път влиза в парламента. Трети път се опитваме да закрием т. нар. Държавна петролна компания. Предните два пъти – аха да вземем решението и правителството си отиваше и парламентът се разпускаше. Много разчитам, че този път ще успеем най-накрая да приключим с това чудо - „Държавна петролна компания“.
Кънев припомни, че БСП категорично е подкрепила предложението в икономическата комисия.
Георги Свиленски от същата формация обаче изскочи с шеговита реплика: „Г-н Кънев, наистина законът е интересен, но аз не разбрах - ако не го приемем, ще падне правителството, или ако го приемем, ще падне. Просто да дадете яснота на депутатите как да гласуват, тъй като три пъти явно правителството не е падало.“
Петър Кънев се засмя, обаче предпочете да не отговаря.
В крайна сметка законопроектът мина със 127 „за, 2 „против“ и 18 „въздържал се“. Срещу промените гласуваха само част от представителите на ГЕРБ.
Все пак заради почти пълното единодушие депутатите взеха решение да изгласуват поправките незабавно и на второ четене в същото заседание. Те обаче не успяха да стигнат докрай заради изтичане на пленарното време в 14 ч. и отказа на мнозинството да удължи заседанието.
Това повдига въпроса дали пък няма да се повтори отново прокобата и правителството пак да падне, преди текстовете да бъдат приети.