Режат направления за личните лекари
Лични лекари може да останат без направления за част от пациентите си, а болни да се окажат ощетени с прегледи при специалисти, ако отпадне лимита за диспансерицираните пациенти, алармираха пред „Труд news” от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари (НСОПЛ). Медиците изразиха опасения, че ако в практиката на на общопрактикуващ лекар има повече диспансеризирани пациенти, то при назначаване на всички изследвания може да се окаже, че за остри или хронични, но недиспансеризирани заболявания няма да има направления, пише Труд.
“Има вероятност пациентите да бъдат ощетени”, заяви пред “Труд news” доктор Костадин Сотиров, член на Управителния съвет на НСОПЛ. Промените идват с отпадането на лимита за направления към специалисти от проекта на Националния рамков договор (НРД) 2023-2025 с НЗОК, който вече е на разположение на личните лекари от сайта на Българския лекарски съюз (БЛС). С него отпадат лимитите за диспансеризираните пациенти, а другият важен момент при извънболничната помощ е, че личните лекари вече нямат да имат задължението да оповестяват мобилните си телефони, за да бъдат търсени по всяко време. През почивни дни и вечер или при отсъствие на джипито, пациентите ще получават медицинско обслужване в медицински практики и центрове, с които личният им лекар е сключил договор. Последното се прави от години, но в големите градове като София, Пловдив, Варна, но в по-малките населени места семейните лекари срещат проблем при търсенето на заместник, дори при ползване на годишен отпуск.
С НРД 2023-2025 става възможно медикът, който ще замества личния лекар да не е задължително общопрактикуващ, а може да е лекар, който работи в болница, работи някъде другаде или в спешна помощ или в специализира помощ. “Това може да е всеки лекар, който е правоспособен”, уточняват новостите лични лекари.
Медиците обаче вече следят с внимание средствата, които ще бъдат заложени за изследвания и направления с новия бюджет. В момента в НРД за тях са оставени празни полета, тъй като все още Законопроекта за бюджета на НЗОК не е гледан в Народното събрание. Ако подобно на безлимитните направления при децата, такива се отпуснат и на диспансеризираните болни, това ще е положителна стъпка за пациенти и лекари, коментираха общопрактикуващи лекари от София. И обясниха, че при отделни пера няма да има ощетени. Лични лекари нямат обяснение как изведнъж всеки от тях е получил допълнително направления за диспансеризирани пациенти, без това да е анонсирано предварително. И допуснаха, че е било начин “да се тества системата”. Притесненията на колегите им от Пловдив и Велико Търново са, че е твърде възможно отпадането на лимитите да е за сметка на другите пациенти, които не влизат в графа “диспансеризирани”. Друг проблем, който медици посочиха, е свързан със зачестилите санкции от страна на НЗОК. През последните седмици имало много случаи, в които лекари плащат глоби дори за пропуснат подпис, а съмненията са, че се търсят всякакви начини за запълване на бюджета на здравната каса.
“Разковничето е как парите на данъкоплатците се разпределят по отделните пера и как се изчислява тяхното разходване. Трябва да достигнат до тези, които ги лекуват, за да получават качествена помощ здравноосигурените лица”, заяви председателят на БЛС доктор Иван Маджаров. Той посочи, че с около 30 млн. лв. спрямо миналата година е намалено финансирането на изследванията на кръвта, рентген, скенер - всичко, което е свързано с диагностиката. “Ще настояваме тези средства да бъдат поне колкото миналата година, за да гарантираме, че изследванията ще бъдат подсигурени”, каза председателят на БЛС.
Надзорният съвет на НЗОК одобри през април тази година проект на закон за бюджета на институцията за 2023 година. При представянето му също бе отбелязано, че са намалени предвидените средства за медико-диагностични дейности в сравнение с миналата година. А обяснението на НЗОК, че тогава средствата са били повече заради коронавируса.
По 1711 пациенти се падат средно на медик
4 110 са общопрактикуващите доктори
Данните от регистъра на лечебните заведения за извънболнична помощ показват, че на територията на страната има регистрирани 3 540 индивидуални практики на общопрактикуващи лекари и 220 групови практики, в които работят общо 4 110 лекари.
Средната осигуреност на общопрактикуващи лекари в страната е един лекар на 1711 здравноосигурени лица. Същевременно има значителни неравенства в осигуреността с общопрактикуващи лекари в различните области на страната.
Средната възраст на джипитата е 58-59 години, а 25 на сто от общия брой работят в пенсионна възраст.
Отдалечените селски райони и малки градове често изпитват недостиг на кадри и висока натовареност на лекарите. Към края на 2022 г. в страната ни в 9 малки града и 3882 села, където живеят общо над 800 000 души, тоест 12% от населението в страната, няма постоянен достъп на общопрактикуващ лекар. От тях 2142 населени места са с население над 100 души, а 104 са с население над 1000 души.