Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

10-те най-популярни тенденции на работното място през 2023 г.

Ключови думи: тенденции, 2023, работно място, работа

TikTok се превърна в популярно място за служителите да се отпуснат и да споделят съвети за справяне с предизвикателствата на работното място. Данните на софтуерната компания за управление на проекти Workamajig разкриват преобладаващите тенденции на работното място, според служителите.

Поколенията на Милениалите и Z са много по-склонни да се противопоставят на токсична или експлоатативна работна среда, използвайки популярното приложение за видеосподеляне, предава economic.bg.

Данни на Workamajig, компания произвеждаща софтуер за управление на проекти, идентифицира най-популярните работни тенденции в TikTok от началото на 2023 г. до сега, според броя прегледи на хаштага за всяка тенденция.

Тихото напускане продължава да бъде една от най-обсъжданите теми сред потребителите, а поколението Z е най-склонно да напусне компанията, за която работи, ако не е доволно от работната среда”, коментира за Insider Естер Коен, маркетинг директор в Workamajig.

10. #Shiftshock: 14 900 преглеждания

Ако някога сте започвали нова работа и сте осъзнали, че не е това, което сте очаквали, сте изпитали така наречения “Shift shock”, или шок от смяна на работното място.

Терминът се използва, за да опише чувството на съжаление на новия служител, когато работата е различна от тази, която е била представена в процеса на наемане. Това често може да го накара да се откаже от нея след кратък период от време или да се върне към предишния си работодател.

И все пак, HR експерти съветват: когато започнете нова работа, дайте си поне 3 месеца преди да си направите генерални изводи дали средата и самата работа са лоши или добри. 

9. #Resenteeism: 30 800 преглеждания

"Resenteeism" – терминът, роден от модерната поп култура на работното място, най-общо може да бъде обяснен като "присъственост". С него се описва служител, който не е доволен от компанията и работата си, но не може да си позволи да напусне. Това поведение е често срещано, когато пазарът на труда е несигурен и няма други по-добри възможности за смяна на работното място.

Терминът дефинира служители, които влагат минимални усилия в работата си, не са достатъчно продуктивни и идват с огромно не желание.

8. #BoomerangEmployee: 43 000 преглеждания

Както подсказва името, "служителите бумеранг" са тези, които напускат компанията, само за да се върнат в нея след определен период от време.

Тази тенденция се наложи в последните няколко години, заради недостига на таланти на трудовия пазар и голямото търсене на квалифицирани служители. 

Много мениджъри са склони да се обърнат към хора, които наскоро са напуснали компанията и да им предложат отново същата или по-висока позиция.

Служителите се склонни да се върнат, ако са преживели шок от смяната на работното място.

7. #CareerCushioning: 662 700 преглеждания

Терминът "Кариерно подсигуряване" е нещо като застрахователна полица за служителите, особено ако пазарът на труда е несигурен или в компанията предстоят съкращения.

Той описва служителите, които са на "изчакващ режим" и всеки момент могат да загубят или напуснат настоящата си позиция в компанията. Поведението се характеризира с постоянно поддържане и актуализиране на профила им в LinkedIn, създаване на контакти или активно кандидатствате по обяви за работа. 

6. #BareMminimumMondays: 2.9 млн. преглеждания

"Bare minimum Mondays”, или понеделници с влагане на минимални усилия в работата е термин, популяризиран от Мариса Джо Мейс, която твърди, че започвайки седмицата на бавни обороти, ѝ помага да има по-добър баланс между работата и личния живот.

Тази тенденция, която се налага все повече сред служителите, има идеята да намали стресовото начало на работната седмица, като мотивира хората да работят възможно най-малко в понеделник, извършвайки задачите си с минимални усилия.

5. #QuietHiring: 5.3 млн. преглеждания

"Тихото наемане" е практика, при която работодателите не наемат нови хора за нарастващото количество работа, а я разпределят между съществуващите служители, без да им увеличават заплатата. Този термин се използва и за случаите, в които един човек в компанията изпълнява задълженията на повече хора.

Тази негативна тенденция се наблюдава изключително често и води до "прегаряне" на служителите и напускане на компанията.

4. #RageApplying: 6 млн. преглеждания

"Гневно кандидатстване" е термин, който се използва, когато служителите изпращат множество кандидатури за работа, след като са се разочаровали или са се почувствали пренебрегнати на текущото си работно място. Те изпитват силна мотивация да сменят компанията си незабавно, което води до постоянно и масово кандидатстване по обяви за работа.

Причините за това могат да бъдат нетърпимо напрежение на работното място, ако са пропуснати за повишение, ако се чувстват нископлатени или недооценени, или са фрустрирани от работната среда.

3. #QuietFiring: 19.9 млн. преглеждания

"Тихо уволнение" e практика на работодатели, които подтикват служителите си да напуснат сами, за да не се налага да им изплащат обезщетения.

Това често включва въвеждането на промени, които правят работата неприятна за служителите, с цел да ги накарат да си подадат молбата за напускане доброволно. Тези промени могат да включват изключването на служителите от срещи, пропускането им за повишение, включването им в планове за подобрение на представянето или отнемането на придобивки, гъвкавостта в работното време или място.

2. #ActYourWage: 451.1 млн. преглеждания

“Act your wage”, или иначе казано "работи колкото ти се плаща". Тази тенденция не е нещо ново, но става изключително популярна благодарение на социалните мрежи.

Терминът описва служител, който изпълнява задълженията си в рамките на описаното в трудовия му договора и нищо повече. Не проявява инициатива и не се включва в работата по други проекти.

Служителите, които използват тази практика, казват, че това е начин за по-ясно определяне на границата между работата и личния им живот.

1. #QuietQuitting: 762.3 млн. преглеждания

Най-популярната тенденция на работното място, обсъждана в TikTok, според Workamajig, е "тихото напускане". Тя води началото си преди близо 2 години, когато хиляди служители започнаха да се противопоставят на извънредната работа, ниското заплащане и експлоатацията от работодателите им.

Тази тенденция характеризира служители, които проявяват пълно пренебрежение към работата си, изпълняват задълженията си под минимума или просто правят единствено това, което се очаква от тях.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара Въпреки предполагаемата интоксикация с метамфетамин и кокаин в кръвта, съдебният експерт Петер Хофман е стигнал до заключението, че бившият данъчен служител не може да се оправдава с временна невменяемост Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло" ВКС не възобнови делото срещу него
Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони Операцията е координирана със Софийската градска прокуратура и включва мащабно претърсване на 6 адреса, свързани с престъпната дейност Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева Българските граждани вече разбират какво е довело страната до това положение, но добави, че оттук нататък е по-важно да се съсредоточим върху изхода от кризата, подчерта зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ
Ето защо Тръмп иска Гренландия Анализ прави проф. Владимир Чуков Ето защо никога не пие Мога честно да кажа, че никога не съм пил бира през живота си, твърди Тръмп
Тошко Йорданов: Финансовото състояние на държавата е много тежко Той беше категоричен, че ИТН са против увеличаване на данъци Министърът на туризма Мирослав Боршош поднесе своите съболезнования на министъра на културата и туризма в Турция Мехмет Ерсой При трагичния инцидент загинаха 76 души, а над 50 бяха ранени
Бавачката на децата им ги съди Исковете са за неплатени такси, дължат хиляди левове Непал рязко вдига таксата за изкачване на Еверест Не се уточнява за какво ще бъдат използвани допълнителните приходи
Когато детските градини у нас бяха по 3,6 лева на месец Децата закусваха с филийки, намазани с масло и поръсени с шарена сол, разказва учителка от това време Евтин десерт без печене, желатин и яйца, топи се в устата! Много вкусно и бързо Ето какво ви е необходимо